PCSX2 SVN r5726

Nowinki ze świata związane z emulacją systemu Sony PlayStation
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

PCSX2 SVN r5726

Post autor: winter_mute »

Czy to tylko ja, czy Wy również macie wrażenie, że w bieżącym roku PCSX2 trzyma się ciut z boku. Rozumiem, że publikacja programu oznaczonego magicznym znacznikiem 1.0 była wielkim wydarzeniem, a co najmniej dobra kompatybilność względem 90% dostępnych tytułów to nie małe osiągnięcie. Całkiem miło jest również patrzeć, na postępy poczynione przez projekty udające pozostałe systemy z rodziny PlayStation, którym to tytułowy PCSX2 udostępnił pola do popisu...
Obrazek
... niemniej nie o nich dziś piszę, toteż powstaje pytanie czy dwadzieścia-kilka poprawek poczynionych w przeciągu ostatnich czterdziestu-paru dni daje powód do zadowolenia? Zastanówmy się nad tą kwestią, przyglądając się najistotniejszym zmianom poczynionym w projekcie:
  • we wtyczce gsdx ogl wprowadzono możliwość przełączania trybu generowania obrazu klawiszem F9,
  • zrezygnowano z MSAA na rzecz FXAA oraz wewnętrznego podbicia rozdzielczości,
  • rozbudowano funkcje odpowiedzialne za obsługę tekstur i shaderów,
  • usprawniono wyświetlanie w trybie widescreen,
  • zwiększono kompatybilność pluginu względem kart ATI/AMD,
  • eksperymentalnie zaimplementowano obsługę OGL4,
  • wykryto błąd przy generowaniu pliku NVM przez emulator i naprawiono go, co rozwiązało problem nieoczekiwanego kończenia programu w przypadku kilku tytułów,
  • poprawiono obsługę multitap,
  • usprawniono obsługę kart pamięci oraz zaimplementowano wsparcie czystych danych (RAW) pochodzących z kart pamięci pierwszego PlayStation.
Biorąc po uwagę powyższe, z jednej strony (jak zwykle) cieszy fakt, że prace posunęły się do przodu, podobnie jak kompatybilność emulatora względem gier takich jak: Timesplitters, Persona 3 i 4, Metal Gear Solid 3 oraz Age of Empires 2. Zdecydowanie in plus należy zaliczyć ukłon w stronę osób pracujących na sprzęcie ATI/AMD oraz pod kontrolą systemów Linux, polegający na zwiększeniu osiągów programu dla ww. sprzętu/systemu. Niebywale istotnym, wydaje mi się również próba zaciągnięcia do pracy OpenGL4 - biorąc pod uwagę fakt, że implementacja (dosłownie) kilku rozwiązań z wspomnianego API poskutkowała wzrostem wydajności rzędu 5-8%. Wszystko to jest jak najbardziej pozytywne i sprawia, że z wypiekami na twarzy czekam na kolejne wydania emulatora. Z drugiej zaś strony nie potrafię pozbyć się uczucia niedosytu, ubolewam nad zasięgiem wprowadzanych zmian i z utęsknieniem czekam na krzykliwą innowacje. Zanim to jednak nastąpi, standardowo odsyłam Was do naszego Downloadu po najnowszą wersję rozwojową tytułowego emulatora oraz na stronę domową PCSX2.
2BII!2B
ODPOWIEDZ