Samoistne restarty kompa

Jesteś maniakiem sprzętu komputerowego? A moze jesteś fanem jakiejś konsoli. Tak czy inaczej ten dział jest dla Ciebie.
Adult
Administrator
Administrator
Posty: 524
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 16:24

Samoistne restarty kompa

Post autor: Adult »

Od pewnego czasu komp jak mu się spodoba sam się restartuje i to w różnych odstępach czasu. Sprawdziłem i usunołem wszyskie spyware i wirus jakie były na kompie lecz nto nic nie pomogło. Sprawdziłem także czy procesor się nie przegrzewa ale jego temperatura wynosi od 45 do 55 stopni. Co według was może być przyczyną ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Muzzy^F8
Senior
Senior
Posty: 227
Rejestracja: 20 czerwca 2003, 05:08

Post autor: Muzzy^F8 »

Jak ja mialem tak ostatnio to mi kondensatory (czy jakos tak to sie nazywalo) na plycie sie troche zjaraly i sie powybrzuszaly. Komp sie pieknie restartowal, a wystarczylo dac do serwisu plyte i po przelutowaniu wszystko hula jak nowe. ;)
Obrazek
Obrazek
Fear my anger. Fear my power.
I'm Dark Angel undercover.
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

Adult, przyczyn może być multum. W pierwszej kolejności sprawdziłbym:

- CPU, jeśli był podkręcany, to warto zrobić test jakimś programem diagnozującym jego pracę
- RAM - w większości przypadków samorestartujących się PeCetów winę ponosiła pamięć. Jeśli posiadasz zainstalowane 2 kości zbadaj zachowanie kompa z każą z nich (wyjmujesz jeden moduł > pracujesz, zamieniasz moduły > pracujesz - masz gotowe wnioski)
- zasilacz - lwia część podobnych problemów dotyczy zepsutego zasilacza
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

RAM - w większości przypadków samorestartujących się PeCetów winę ponosiła pamięć. Jeśli posiadasz zainstalowane 2 kości zbadaj zachowanie kompa z każą z nich (wyjmujesz jeden moduł)
Jest tez bezinwazyjny sposób sprawdzania RAMu - uruchom jakiegoś Linucha (polecam np. uruchomianego i pracującego bezpośredno z CD Knopixa) - jeśli RAM jest uszkodzony system nie wystartuje.

Inne pomysły:
1) wyczyść kompa (szczególną uwagę zwróć na wszystkie wenty) - kurz nie jest czynnikiem pozytywnie wpływającym na prace kompa.
2) sprawdź taśmy napędów - ostatnio wyskoczyła mi komunikat o awarii HDD, przestraszyłem się nieźle bo utrata kilkudziesięciu giga danych i kilkuset zł jakoś mnie nie uszczęsliwia, a okazało się że wystarczyło wyprostować zagiętą taśmę.
2BII!2B
Adult
Administrator
Administrator
Posty: 524
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 16:24

Post autor: Adult »

BzyRes

CPU nie podkręcałem więc to raczej odpada
RAM raczej jest w porządku robiłem 2 na 3 testy w programie EVEREST i mam tylko jedją kość więc raczej tak nie posprawdzam
Zasilacz mam dość stary i tak podejżewałem że może to być jego wina ale nie jestem pewien z drugiej strony głupio by było jak bym kupił nowy a okaże się że to nic nie pomogło

winter_mute

niestety nie mam żadnego Linucha a komp dośc niedawno czyściłem jak instalowałem nowy wiatrak do zasilacza co do taśm to są dobrze podpięte
Obrazek
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

niestety nie mam żadnego Linucha
Więc ściągaj (FTP / TORRENT) i wypalaj czym prędzej na CD, celem testu.
Adult
Administrator
Administrator
Posty: 524
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 16:24

Post autor: Adult »

Udało mi się znaleśc przyczyne okazało się że to sterowniki powodują restarty ponieważ jak stwierdził WINDOWS XP zapętlają się niestety jeszcze nie wyeliminowałem problemu ;(
Obrazek
ODPOWIEDZ