F.A.Q.

Dział poświęcony polskiemu tłumaczeniu gry Final Fantasy VII w wersji na konsolę Sony PlayStation. Strona tłumaczenia: <a href="http://ff7pl.psemu.pl">ff7pl.psemu.pl</a>

Moderator: browar

browar
Developer
Developer
Posty: 64
Rejestracja: 08 stycznia 2006, 20:51

F.A.Q.

Post autor: browar »

Dobra, skoro dano mi dział na forum, to pora z tego skorzystać.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: W tłumaczeniu FF9 na język polski wystarczyło wrzucić łatkę do katalogu patches emulatora ePSXe. Dlaczego ty %^$^@ tak nie zrobiłeś?

Odpowiedź: Bo mimo, że tłumaczenie jest już niemal gotowe, to wciąż jest w fazie betatestów. Jako, że zawartość wszystkich płyt jest identyczna ( z wyjątkiem folderu z filmikami) postanowiłem, że zrobię jeden patch do wszystkich płytek. Umożliwiał to program ppf-0-matic 3, nowsza wersja popularnego ppf-0-matic 2. Niestety patche w wersji 3.0 nie są rozpoznawane przez emulator. Jest mi o wiele łatwiej zmieniać cokolwiek wykorzystując do tego 1 plik z patchem.. Poprawię coś w cd2, zrobię patcha. Odkryję błąd w cd1, patchuję pierwszą płytkę, poprawiam, robię patcha, którego można bez problemu zaaplikować na cd3. Zrobiłem testowego patcha w formacie 2.0 i wystarczy, że zrobi się trzy jego kopie, pozmienia nazwy, a zadziała. Ale nie zaaplikuję go fizycznie do płyt. Gdy pojawi się wersja 1.0 tłumaczenia (czyli mniej więcej w marcu) to nie omieszkam umieścić takowego patcha na stronce. Poza tym tworzyłem to tłumaczenie z myślą o grze na konsoli.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Gra zawiesza mi się w punkcie X, czy tłumaczenie ma poważny błąd?

Odpowiedź: Sprawdzam wszystkie zgłoszenia błędów, jeżeli faktycznie to powtarzalny błąd, to od razu go naprawiam i informuję o tym. Za wszelkie informacje o błędach z góry dziękuję.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Napisałeś, że gra nie może się zawieszać w punkcie X, ale mi się nadal wiesza. To na pewno błąd tłumaczenia! Moja gra musi być w porządku, bo ściągnąłem ją ze strony Y !! Co zrobisz z tym faktem?

Odpowiedź: Na takie pytanie niestety nie mam odpowiedzi, bo jak na nie odpowiedzieć?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Gra nie działa na konsoli.

Odpowiedź: Upewnij się, że image nie jest uszkodzony, jeżeli gra wiesza się po wyświetleniu logo Playstation, to musisz potraktować image programikiem eccregen, który naprawi uszkodzone subsektory. W sumie w patchu zawarłem już ego fixa, ale nigdy nic nie wiadomo.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Gra ciągle wiesza mi się w tym samym momencie, psuje mi się obraz, nie wyświetlają mi się właściwie polskie czcionki.

Odpowiedź: Najprawdopodobniej od dłuższego czasu grasz korzystając z funkcji quicksave emulatora. Niestety ta metoda nie jest bezbłędna. Quicksave zapisuje do pliku całą zawartość pamięci RAM konsoli. Z czasem każdy mały błąd w zapisie zbiera się do kupy, aż w pewnym momencie gra odmawia posłuszeństwa. Brak polskiej czcionki jest spowodowany tym, że gra ładuje plik z fontem mniej więcej w momencie wyświetlania się loga Squaresoft, więc jeżeli zacząłeś grać po angielsku, a potem zquickloadowałeś save'a w wersji polskiej, to załadowana zostanie ponownie czcionka angielska.
Rozwiązanie jest dość banalne, ale nie wiadomo czemu ludzie często o nim zapominają. Zapisz po prostu grę w noralny sposób przy Save Poincie. zresetuj grę, załaduj tego save'a i znowu możesz walić quicksave'y.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Przy próbie patchowania image'a wyskakuje komunikat: "File: D:\...\Path_FF7_pl.ppf features an unknown encoding method!". Co jest grane?

Odpowiedź: A napisałem w dziale download, że potrzebny jest program ppf-0-matic w wersji 3.0, ty do patchowania użyłeś programu ppf-0-matic 2.0. Stąd ten błąd.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Patchuje image, ale nie widać końca tego procesu. Program robic coś przez paręnaście sekund, a potem zamiera, ale nie widzę komunikatu 'patching successful'. Czy gra zadziała?

Odpowiedź: Odpowiedź brzmi Tak, ale nawet najstarsi górale nie wiedzą, czemu tak się dzieje. Należy odpalić patchowanie, odczekać chwilę (aż dysk przestanie pracować) a następnie wymusić zamknięcie programu. Nie wiem, ile to dokładnie trwa, bo zepsuła mi się dioda HD :P, ale na pewno nie dłużej niż minutę. Bardzo przepraszam za to utrudnienie, ale nie wiem, jak to naprawić. Raz patchuje się bez problemu, a za chwilę się zacina.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Spatchowałem grę, wszystko działa, ale nie widzę polskiej czcionki.

Odpowiedź: Gra nie jest kompatybilna z wersją USA NTSC, a taką prawdopodobnie posiadasz. Większości ludzi gra się w ogóle nie włączam więc to i tak cud, że się uruchomiła. Jeżeli czcionka nie działa, to znaczy, że znalazła się na zupełnie innym miejscu,czyli skasowała 31 kb danych. To mogły być dane 'dummy', ale nie mam wersji NTSC, więc nie mogę tego sprawdzić.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Pytanie: Nie mam gry Final Fantasy VII PAL a chciałbym bardzo w nią zagrać po polsku. Czy możecie mi udostępnić kopie gry?

Odpowiedz: Nie możemy, ale zapraszamy na http://www.allegro.pl/

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

edit: greenmag 01/05/2007
Ostatnio zmieniony 20 maja 2006, 07:33 przez browar, łącznie zmieniany 4 razy.
Obrazek
Zablokowany