Wojna przeglądarek

W dziale software porozmawiasz na temat oprogramowania, począwszy od tego najprostszego (pisanego w języku znaczników - HTML), a skończywszy na programach wyspecjalizowanych.
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

Wojna przeglądarek

Post autor: Zardon »

Kilka (moich) przemyśleń na ten temat przeglądarek internetowych :)
Pragnę zwrócić uwagę, że patrze na to wszystko bardziej pod względem tworzenia stron, niż samego użytkowania (ponieważ jest to dla mnie rzecz względna, każdy lubi co innego - żeby menu było gdzie indziej itp.)

Chrome 12 &#8211; obecnie najszybsza przeglądarka z całego zestawienia. Co do kompatybilności różnie z tym bywa, Chrome potrafi obsłużyć najnowsze bajery typu CSS 3 i HTML 5, a także nie odczytać prawidłowo zwykłej listy w Htmlu (<ul> - uwierzcie lub nie, ale raz mi to nie zadziałało :D). Jako, że jest przeglądarką giganta (Google) zaczyna mieć coraz to więcej przeciwników.
Firefox 5 &#8211; najpopularniejsza przeglądarka w Polsce. Troche wolna (zwłasza gdy mamy otwarte kilka zakładek), ale moim zdaniem najbardziej kompatybilna i najbardziej bezproblematyczna jeżeli chodzi o wyświetlanie stron internetowych. Posiada również masę dodatków do pobrania. Producent również goniąc za konkurencją zaczął ją częściej aktualizować (wersja 6 już 16 sierpnia)
Opera 11.5 &#8211; nieco niedoceniana przeglądarka. Niewiele szybsza od Firefoxa, dobrze radzi sobie z wyświetlaniem stron (chociaż też miewa swoje humorki) i ma całkiem fajny, płynny bajer przewijania stron.
Safari 5.1 &#8211; praktycznie najwolniejsza ze wszystkich przeglądarek i (jak to się potocznie mówi) strasznie zamulona, co jest jej poważnym minusem. Na tyle poważnym, że korzystam z niej tylko w wybitnych sytuacjach. Mimo to radzi sobie całkiem nieźle z wyświetlaniem stron, a swego czasu najlepiej odczytywała najnowsze standardy w postaci HTML 5 i CSS 3.
Internet Explorer 8 (Windows XP) &#8211; mój osobisty faworyt :D powolna (niewiele szybsza od Safari), niezgodna z wieloma standardami (bywają problemy nawet z CSS 2, o HTML 5 i CSS 3 nie wspominając) i ogólnie jedna wielka porażka.
Internet Explorer 9 (Windows Vista i 7) &#8211; zdecydowanie lepsza od poprzedniczki ale NIEdostępna pod starsze wersje systemu Windows (piękna zagrywka Microsoftu). Niewiele wolniejsza od Firefoxa 5, ponownie są problemy z podstawami typu CSS 2, a HTML 5 i CSS 3 (wbrew wszystkim bredniom pisanym w internecie) to dalej wielka zagadka dla tej przeglądarki (jak ktoś nie wierzy, radzę przetestować ją dostępnymi stronami sprawdzającymi standardy np. http://html5test.com/ ). Dobry krok w rozwoju IE, doceniam starania itp. &#8230;ale dalej jest to namiastka tego co oferuje konkurencja. Na pocieszenie dodam, że IE 10 zapowiada się zdecydowanie lepiej.

Na koniec dodam, że na co dzień używam Firefoxa 5.
A z której przeglądarki Wy korzystacie? I co uważacie na temat konkurencji?
Ostatnio zmieniony 01 sierpnia 2011, 19:42 przez Zardon, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Po pierwsze fajny temat... a po drugie chciałbym na początku zaznaczyć swoje niezadowolenie z faktu, że wszystkie przeglądarki nawiązują (by nie powiedzieć zrzynają) obecnie interfejsem do Chrome. Taaa, wygląd tej przeglądarki jest rzeczywiście śliczny i w jej (to znaczy przy minimum opcji jakie oferuje) przypadku się sprawdza... natomiast przez zastosowanie takiego interfejsu w FF4 i 5 strasznie utrudniło mi życie, bo dostęp do połowy opcji stał się mocno utrudniony, a pewne elementy praktycznie niewidoczne, co mnie osobiście mocno irytuje. Mniejsza o to, wracam do wątku głównego i moich przemyśleń na temat przeglądarek:

1) Safari - nie korzystam, nie wypowiadam się.

2) IE7/8/9 - spory krok do przodu względem poprzedniczek, w końcu zadbano o bezpieczeństwo i ładny wygląd. Nieprzerwanie cierpi kompatybilność względem standardów www - średnia względem HTML4, kiepska xHTML, nijaka względem nadchodzącego HTML5 i odwiecznie tragiczna w temacie CSS. Solidna prędkość uruchamiania programu, gorzej wygląda za to czas ładowania stron. Generalnie nie polecam korzystać w domu, bo są lepsze aplikacje tego typu... Natomiast, IE nie można nazwać złą przeglądarką, bo nią nie jest, co potwierdzi każda osoba mająca kontakt z bardziej wyszukanymi rozwiązaniami - mam tu na myśli choćby monitoring IP (i inne aplikacje obsługiwane przez ActiveX), czy rozwiązania korporacyjne MS (Exchange Server) gdzie IE po prostu sprawuje się pięknie i idealnie, a pozostałe przeglądarki dają ciała na całej długości.

3) Chrome - IMHO najfajniejsza przeglądarka dla początkującego. Banalna w obsłudze, hiper szybka, śliczna, wyposażona jedynie w najbardziej istotne opcje. Co bardzo istotne, najbardziej kompatybilna z standardami www, z pominięciem HTML5, ale jak już kiedyś zaznaczyłem HTML5 standardem w pełni tego słowa znaczeniu stanie się w okolicy roku 2020-go, więc nie ma co płakać nad wspomnianym tematem.

4) FireFox - to mój prywatny faworyt. Pod względem osiągów (czy to prędkości czy kompatybilności) ustępuje Chrome, natomiast zmiata w zasadzie całą konkurencję jeśli chodzi o możliwości. Solidna (choć nie idealna) kompatybilność względem panujących standardów... plus wsparcie dla kilku nietypowych rozwiązań: (jak już pisałęm wcześniej, jeszcze nieprzyjętego) HTML5, sprzętowej akceleracji materiału wideo, czy wyświetlania obrazu w 3D (u mnie przez nVidia 3DVision). Co istotne przeglądarkę można całkowicie dostosować do własnych potrzeb, czy to za sprawą w pełni konfigurowalnego interfejsu, jak i bazy rozszerzeń za pomocą których można robić cuda i rozbudowywać aplikację w nieskończoność. Możliwości jest co niemiara, a u mnie na pokładzie lisa znaleźć można choćby: debugger kodu webowskiego (JS, (x)HTML, CSS), potrójny walidator tegoż, wtyczka do pobierania filmów FLV/mp4 (Youtube itp, również w jakości HD). Nic nie stoi na przeszkodzie by wrzucić tu również IRC, program pocztowy, powiadomienia o pogodzie, i inne głupoty. O, FF ma świetną domyślną obsługę RSS, to też warto zaznaczyć.

5) Opera - dla mnie to taki średniak i korzystam z niego jedynie do sprawdzania kompatybilności wyświetlanego, względem pisanego pod FF kodu. Nie będę jednak ukrywał, że znam sporo osób dla których to numer 1 wśród przeglądarek, dlatego też na tym zakończę i pozwolę im właśnie zachwalać swój ulubiony produkt.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

Post autor: Zardon »

Kilka testów:

PeaceKeeper *
Obrazek

V8 Benchmark Suite (v.6)
Chrome 13 Score: 9592
FireFox 5 Score: 3849
Opera 11.50 Score: 3687
Safari 5.1 Score: 2762
IE 9 Score: 2558

html5test.com (na 450 pkt)
Chrome 13: 329
Safari 5.1: 293
FireFox 5: 286
Oera 11.50: 286
IE 9: 141


* Ciekawostka - przedstawione testy PeaceKeepera były przeprowadzone na podkręconym procesorze Intel E2140 do 3 GHz. Przeprowadziłem je jednak też troche wcześniej, gdy procesor był na standardowym taktowaniu (1,6GHz). Zadziwiające jest to, że wtedy FireFox wyprzedzał IE o ok. 500 pkt, czyli zupełnie inaczej niż na prezentowanym screenie.
Obrazek
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Lubię takie zabawy :]

Test 1:
Obrazek

Test 2:
Chrome: 7593
FF: 3851
Opera: 3315
Safari: 2248
IE: 65.4


Test 3:
bez zmian, za wyjątkiem ie8(x64) z wynikiem 41 :]
2BII!2B
ODPOWIEDZ