Kupuje komputer ale niewiem co będzie na nim działać...

Jesteś maniakiem sprzętu komputerowego? A moze jesteś fanem jakiejś konsoli. Tak czy inaczej ten dział jest dla Ciebie.
ganjor86
Junior
Junior
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2010, 17:45

Kupuje komputer ale niewiem co będzie na nim działać...

Post autor: ganjor86 »

Kupuje używany komputer w przyszłym tygodniu i zastanawiam się jakie emulatory będą na nim działać. Komputer to poleasingowy dell optiplex 745 a w skład tego komputera wchodzi procesor core2duo 2x1.86Ghz 2gb ramu grafika jest zintegrowana ale wiem że to nendza więc kupię grafikę x1300 albo x1500. Polubiłem n64 podoba mi się psx i ps2 ale w dwójkę jeszcze nigdy nie grałem na komputerze. Mam pytania: jakie konsole może ten komputer zemulować (nie liczę tu starych konsol sega atari czy comodore bo to oczywiste że będą działać) zastanawiam się czy będzie działać (w miarę płynnie) ps2, gamecube, wii. Nie potrzebuje jakiegos wygładzania cieniowania i super rozdzielczości bo będę podłączać komputer do telewizora ctr gdzie niema wysokiej rozdzielczości. A może jest jakaś konsola z ciekawymi grami o fajnej grafice która da się zemulować na takim komputerze.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

zastanawiam się czy będzie działać (w miarę płynnie) ps2, gamecube, wii.
Będzie działać, ale na "w miarę płynnie" raczej bym nie liczyłbym. To co Cię interesuje osculeje w granicy DualCore 3GHz, 2GB RAM i GF9600... jako minimalne minimum płynności, bez jakichkolwiek wodotrysków :]

Jeśli poważnie myślisz o emulacji konsol 6 generacji lepiej ciut poczekać, doskładać i kupić coś z nowszym prockiem. Myślę że optimum stanowi tu Core i5, którego cena już nie przeraża, a radzi sobie calkiem nieźle z emulacją takiego PS2. Weź też pod uwagę fakt, że najsłabsze i5 jest jednocześnie wydajniejsze niż najsilniejszy Dual, co za tym idzie kupujesz sprzęt względnie nowy, a nie starą, wypieraną technologię.

Poza tym
1) używki wyglądają fajnie podczas zakupu, a później grzęźniesz w kosztach rozbudowy bądź naprawy - brak płyt głównych, droga pamięć (obecnie DDR3, pod które robione jest 90% płyt są tańsze niż DDR2), no i jakbyś nie rozbudował to i tak będzie wolniej niż najsłabszy nowy komp.
2) można sobie tłumaczyć że mocnego sprzętu nie potrzebujesz i to jest ok jeśli planujesz zakup kompa do biura, surfowania po necie czy budowy maszyny arcadowej pod starsze emulatory (CPS2, neo itp.)
3) można sobie tłumaczyć, że wystarczy Ci emulacja PSX, N64, i starszych konsol... ale kurcze, moja komórka świetnie emuluje taki sprzęt...
4) ... a jeśli piszesz, że chcesz się podjąć odpalania gier z PS2 / GC i Wii / DC to przy zakupie w/w sprzętu tylko się rozczarujesz, bo co to za zabawa ciupać w FFX z prędkością 20 klatek/sekundę.

Także, reasumując, wybacz mój ton, ale jestem szczery, jeśli myślisz o PS2 to nie pchaj się w stary sprzęt, lepiej przeboleć dwa, trzy czy nawet cztery miesiace na starym i kupić coś na nowym procku, aniżeli uziemić się w przeszłości. Wierz mi, wiem coś na ten temat - przez 7 lat zasuwałem na PIII, który pod względem parametrów i wydajności ustępował większości obecnych smartfonów :]

Tyle z mojej.
2BII!2B
ganjor86
Junior
Junior
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2010, 17:45

Post autor: ganjor86 »

A może na linuxa są jakieś emulatory które lepiej działają niż emulatory na windowsie ? I jeszcze wpadłem na pomysł i może już ktoś to zrobił :) system operacyjny stworzony tylko do emulacji. Może takie projektowanie całości oprogramowania mogłoby zmniejszyć wymagania sprzętowe emulacji. :) taka teoria
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

A może na linuxa są jakieś emulatory które lepiej działają niż emulatory na windowsie ?
To nigdy nie działało w tą stronę, wręcz odwrotnie.
I jeszcze wpadłem na pomysł i może już ktoś to zrobił Smile system operacyjny stworzony tylko do emulacji.
µC/OS-II, Dingux, Ångström i kilka innych modyfikacji Linuxa. Systemy te przeznaczone są jednak tylko dla specyficznego sprzętu, wymienione wcześniej obsługują "otwarte" kieszonkonsole.
Może takie projektowanie całości oprogramowania mogłoby zmniejszyć wymagania sprzętowe emulacji. Smile taka teoria
ładna teoria, ale zwróć uwagę że system należy optymalizować nie tylko pod kątem uruchamianego oprogramowania, ale również posiadanego sprzętu. Ergo, w przypadku PC rzecz praktycznie awykonalna. Zamiast tego możesz optymalizować sobie windowsa zwalniając jak najwięcej zasobów, niemniej w przypadku w7 i tak rewelacji nie osiągniesz. Możesz też zmienić system operacyjny na mniej wymagający np. Linux, ale pożegnaj się choćby z DirectX 10, na którym pcsx2 sporo zyskuje.

Niestety najprostszym rozwiązaniem jest zakup mocnego sprzętu.
2BII!2B
ganjor86
Junior
Junior
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2010, 17:45

Post autor: ganjor86 »

ale system operacyjny na PC to chyba xp 32bit ?
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Zależy do czego i na jakim PC. Bo w temacie PCSX2 i przy wystarczającym ku temu sprzęcie bez mrugnięcia okiem polecam Win7, 64bitowy bo jest szybszy i obsługuje więcej niż 4GB pamięci :)
2BII!2B
ganjor86
Junior
Junior
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2010, 17:45

Post autor: ganjor86 »

Przy tej konfiguracji jaką podałem to chyba nie bardzo pomoże win7 64 :)
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Nie ukrywam że lepszy byłyby 4 rdzenie, ale jak podkręcisz proca i dołożysz kolejne 2GB ramu to Win7 też fajnie będzie pracowała na takim sprzęcie. Plus, masz do dyspozycji DX10, którego pod XP nie zaznasz.
2BII!2B
ganjor86
Junior
Junior
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2010, 17:45

Post autor: ganjor86 »

Czyli na tym procesorze (2x1,86) dało by się grać w ps2 po podkreceniu procesora i instalacji win7 ? Ram w przyszłości kupię. Powinien się ładnie podkręcać bo radiator ma bardzo cienkie błaszki i naprawdę sporo ich jest :) zaglądałem trochę na alledrogo ale na nic lepszego co opisałem mnie nie stać.
ganjor86
Junior
Junior
Posty: 14
Rejestracja: 01 marca 2010, 17:45

Post autor: ganjor86 »

Sprawdziłem jeszcze raz i dokładnie i mogę mieć (rezygnując z nagrywarki dvd z której w dobie pendrive rzadko się korzysta) 2x2.13 czy zmieni to jakoś sytuację emulacji ps2 po podkręceniu procesora ?
ODPOWIEDZ