Ekran śmierci po załadowaniu instalki

W dziale software porozmawiasz na temat oprogramowania, począwszy od tego najprostszego (pisanego w języku znaczników - HTML), a skończywszy na programach wyspecjalizowanych.
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Ekran śmierci po załadowaniu instalki

Post autor: Yohokaru »

Witam wszystkich zebranych. Problem polega na tym, że wykonałem formatowanie partycji pobocznej, a systemowej chciałem zrobic już przy instalacji Windowsa. Gdy uruchamiam jednak instalator z boota, to po załadowaniu usług wywala mi ekran śmierci. Próbowałem fixmbr, fixboot, chkdsk/f i nic nie dało. Co mogę z tym zrobic, zważywszy że nigdy nie miałem takich kłopotów? :? Proszę o w miarę szybką pomoc. Dzięki.
Awatar użytkownika
chinek
User
User
Posty: 41
Rejestracja: 27 kwietnia 2004, 15:25

Post autor: chinek »

Podaj jaki kod błędu STOP najlepiej cyknij fotkę aparatem. Tak na początek spróbowałbym sprawdzić pamięci (jak masz kilka kości to poprzemieniaj zostawiając tylko jedną). Jak masz zintegrowaną grafikę to spróbuj z niej skorzystać (wyrzuć z AGP/PCIe). Odłącz kabel sieciowy jeśli korzystasz. Może płyta z windowsem porysowana/uszkodzona.
Sprzet: P4 3GHz, 512 RAM, GF4ti
Notebook: Fujitsu-Siemens E8420 (9300M GS)
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Tak na początek spróbowałbym sprawdzić pamięci
Pospisuje się obiema ręcami najczęściej BSoD powoduje pamięć,

... choć niekoniecznie... w którym momencie wywala Ci niebieskiego? Jeśli podczas detekcji HDD to może też być kwestia dysku, miałem dziś takiego kompa - dwa bady i 250+ mln błędów zliczonych na elektronice.

Jeśli niebieski pokazuje się znacznie później (skończone kopiowanie plików + pierwszy restart) to jest to moment w którym instalator wchodzi w tryb graficzny - grafika Ci się przegrzewa, albo jest już przegrzana.

Kolejna możliwość jest przegrzanie któregoś z mostków, bardzo częste na płytach produkowanych w technice bezołowiowej - szukaj oznaczenia RoHS na pudełku lub na samej płycie. Makabra jest na płytach i kartach graficznych gigabyte'a produkowanych w latach 2008-2010, z tytułu beznadziejnej dyrektywy unijnej i kiepskiej techniki produkcyjnej do tejże dostosowanej co najmniej 1/3 układów jest źle przytwierdzona do płyt i po jakimś czasie 1-3lata pod wpływem temperatury się odkleja. Jak masz coś tej firmy to jest prawdopodobieństwo że posiadasz egzemplarz ze wspomnianą wadą,.

A jako ciekawostka - pod XPkiem niebieskiego potrafi wyrzucać pulpit :] na którym znajduję się sporo danych, śmieszne ale prawdziwe, przewinął mi się przez ręce nie jeden komp z 50+ GB na pulpicie i efekt był zawsze taki sam - błędy odczytu z dysku, w tym brak możliwości odczytania plików wchodzących w skład jądra systemu, po czym blue i restart :]

W takiej sytuacji niezastąpiony jest jakiś Linux w wersji LiveCD - mam memtest jako opcję boota (przy czym zauważyłem, ze nowsze wersje nie zawsze wychwytują błędy i ograniczoną im liczbę przejść do 1, więc co do tego narzędzia lepiej ściągnąć sobie obraz jakiejś starszej wersji i testować za jego pomocą) a po starcie pełen dostęp do plików Windowsa, można sobie bez problemów pulpit oczyścić i przegrać dane na inny nośnik, bez względu czy jest to płyta DVD, pendrive, dysk zew czy wewnętrzny. Większość nowych dystrybucji nie wymaga zaawansowanej wiedzy, oferując większość pod wskaźnikiem myszy. A jak nie straszna CI konsola to wszystko można zrobić, włącznie z klonowaniem dysku z badami :]

Do testowania twardziela - windowsowy hdtune
...a do grafiki wystarczy odpalić jakiegoś 3DMarka.
Mostki testuje się organoleptycznie, zdejmij obudowę, poszukaj radiatorów na płycie głównej innych niż ten na procesorze. Ten bliżej pamięci i procka to mostek płn. ten dalej (najczęściej na dole) to południowy, by sprawdzić czy są przegrzane, odpal kompa, odczekaj 10-15 minut i dotknij radiatorów, jeśli są chłodne, ciepłe, albo nawet bardzo ciepłe, to ok, jeśli w dotyku parzą, szczególnie po paru minutach pracy to najczęściej płyta jest do wywalenia. Można też użyć jakiegoś programu do sprawdzenia temperatur na poszczególnych elementach (mostki, dysk, grafika, procesor). By zjarać procek trzeba być zdolnym więc zbyt wysoką temp zlikwidujesz przedmuchując radiator i wentylator, zmieniając pastę, a nawet cały układ chłodzenia (zalecane w takim i7, podkręconych Quadach czy P4), w przypadku mostków nie ma ratunku, pamięci też nie powinny CI się super grzać, więc jak parzą, to coś może być nie tak... hmmm, sprawdź też czy nie ma kurzu w gniazdach pamięci, bo to też może powodować problemy.

Od takie tam podstawy, jeśli chodzi o robienie przeglądu w przypadku wystąpienia niebieskiego ekranu. Tyle z mojej.

edit: jak na zawołanie, dziś na biurko dostałem Gigabyte`aG31M z końca 2008 roku i odklejonym mostkiem północnym, więc dla sprecyzowania - na podobnej płycie należy szukać napisu Pb w przekreślonym kole pomiędzy gniazdem PCI-E i PCI.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Post autor: Yohokaru »

fotki będą później, ale sądze że nie będzie to potrzebne gdyż odkryłem nową zależność. Uruchomiłem instalator z Windowsa, gdy zrestartował komputer, skopiowane dane załadowały instalkę, lecz potem mi wywala, że instalator nie może odnaleźć napędu z płytą, a płyta jest włożona i Windows XP wykrywa ową nagrywarkę LG. Z tego tytułu mam pytanie, co przestawić w BIOSIE, aby tego błędu nie wywalało,chyba że trzeba sprawdzić jakieś kabelki, gdyż jak rok temu mi zakładali nagrywarkę, to podpieli przejściówkę pod ATA, bo miałem stare łącza IDE.

Btw: najgorsze jest to,że przez konsolę odzyskiwania nie mogę zrobić polecenia FORMAT C: (partycja systemowa)

Btw2: BSoD wywala mi po załadowaniu usług z płyty przed trybem dosowej instalacji,dlatego to podejrzenie nagrywarki

Btw3: A może tak Ghosta zastosować poruszanego kiedyś na forum? :?

Btw4: Po usunięciu pięciu trojanów z komputera nadal to samo.

Btw5: jeśli chodzi o komputer to rok produkcji 2005. Od grania mam konsolę, a komp służy użytkowo :D procek: AMD Sempron 2500+
Awatar użytkownika
chinek
User
User
Posty: 41
Rejestracja: 27 kwietnia 2004, 15:25

Post autor: chinek »

Podaj model płyty. Problemy przeważnie były z dyskami SATA i XP. Pomagało albo modyfikacja instalki (dodanie sterowników kontrolera) albo jeśli w biosie była opcja coś z "AHCI' Compatibility czy jakoś tak.
Sprzet: P4 3GHz, 512 RAM, GF4ti
Notebook: Fujitsu-Siemens E8420 (9300M GS)
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

chinek ma racje - AHCI w tryb kompatybilności, a jak nie ma to sterowniki SATA dograne do instalki bądź ładowane przed instalacją z dyskietki - zaraz na początku po odpaleniu instalatora wyskakuje komunikat wciśnij (zdajsie) F2 by dołączyć dodatkowe sterowniki, czy cuś w tym stylu.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Post autor: Yohokaru »

Sposobu z F2 próbowałem,na nic. BIOS to Pheonix,a model płyty to VIA K8VGAM. Swoją drogą ten komputer rzadko sie psuł,a BSOD Przytrafił sie pierwszy raz. Jeszcze co do nagrywarki to zawsze po POST wywala mi info z modelem nagrywarki i źle zlokalizowanym kanałem IDE. Potem system normalnie trybił.
Awatar użytkownika
chinek
User
User
Posty: 41
Rejestracja: 27 kwietnia 2004, 15:25

Post autor: chinek »

Witam,
Widzę, ze płyta posiada 2x IDE oraz 2x SATA więc dlaczego zastosowano przejściówkę :o Tak więc pozbyłbym się wszelkich przejściówek. Napędy/dyski twarde SATA podpiąć bezpośrednio do SATA zaś starsze napędy ze złączem ATA pod IDE (jak więcej niż jedno urządzenie na taśmie to odpowiednio ustawić zworki).
Zdjęcie Bluescreena może być pomocne 8-)
Sprzet: P4 3GHz, 512 RAM, GF4ti
Notebook: Fujitsu-Siemens E8420 (9300M GS)
Awatar użytkownika
Yohokaru
Senior
Senior
Posty: 192
Rejestracja: 15 lutego 2011, 14:51

Post autor: Yohokaru »

Zdjęcia będą potem,bo jestem na telefonie. Dysk i napęd mam jeden i ciężko będzie coś wykobinować z powodu nadgorliwości siostry. Jak już nic nie zrobię z tym,to trzeba będzie po drodze do Piaseczna, odwiedzić pewien serwis w Warszawie:)

Edit: Jeżeli mam takie problemy, to na tej podstawię mogę określic kwalifikacje ludzi, którzy zakładali owy napęd, heh.
Awatar użytkownika
chinek
User
User
Posty: 41
Rejestracja: 27 kwietnia 2004, 15:25

Post autor: chinek »

Powoli, po co zaraz serwis :) Ustalmy, masz jeden dysk i jeden napęd. Teraz parę pytań:
1. dysk jest na sata czy ide (u góry ATA/IDE na dole jest SATA)
2. czy nagrywarka jest na sata czy ide ?
Jak dysk i nagrywarka są na IDE to najlepiej/najłatwiej podłączyć za pomocą dwóch osobnych kablach ewentualnie na jednym kablu, ale trzeba będzie zworki ustawić.
Jak jedno jest na SATA a drugie na IDE. To odpowiednio SATA<->SATA a IDE<->IDE.
Jak oba są SATA to nie ma innej możliwości jak podłączyć na dwóch osobnych.
Tutaj masz instrukcje do płyty.
Sprzet: P4 3GHz, 512 RAM, GF4ti
Notebook: Fujitsu-Siemens E8420 (9300M GS)
ODPOWIEDZ