PixelTeam

Piszta co chceta
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

PixelTeam

Post autor: Zardon »

Witam wszystkich :)
Dzisiaj krótko i na temat - założyłem własną stronę - PixelTeam.pl .
Serwis jest poświęcony stronom internetowym. Przeważnie będą opisywane nowinki technologiczne (pokroju css3 i html5) w postaci poradników, ale można będzie też odnaleźć artykuły (na różne tematy). Jak można zauważyć, już coś tam się nawet znajduje :] Jeżeli kogoś interesuje - zachęcam do poczytania i komentowania.

Generalnie całość ruszyła niecały tydzień temu. Odwiedzin za dużo nie ma, jako, że google grzebie się z indeksowaniem (strone można znaleźć tylko po "pixelteam"). Oczywiście PSEmu jest dla mnie dalej ważną stroną, dlatego (za pozwoleniem) umieściłem button po prawej stronie.

Cóż, to w sumie tyle - jeżeli ktoś by miał jakieś przemyślenia/pytania/opinie odnośnie PixelTeam, to piszcie śmiało.[/url]
Ostatnio zmieniony 06 stycznia 2013, 16:04 przez Zardon, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Eysmond
Moderator
Moderator
Posty: 474
Rejestracja: 11 lutego 2007, 12:03

Post autor: Eysmond »

Fajna strona, moim zdaniem mógłbyś jeszcze odnośniki do przykładów dać pod przyciski 3D aby były bardziej widoczne. Powodzenia z rozwojem.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Ja rozumiem, że wordpress i wsteczna kompatybilność przeglądarek, ale... straszna lipa jest jak piszecie... ta i tamta funkcja CSS3 jest fajna bo uwalnia od konieczności tworzenia dedykowanych obrazków dla stron, a później wszystkie przykłady są w postaci plików graficznych :] Wiem, czepiam się :P

Poza tym, fajnie jest, choć ja osobiście wciąż czekam, na jeden standard przyjęty i obsługiwany jednakowo przez wszystkich wkoło (jedna definicja, takie samo wyświetlanie gradientów, jednolita i poprawna obsługa kanału alfa) oraz mam cichą nadzieję, że jeszcze w 3-cim CSSie uda się przeforsować wprowadzenie zmiennych.

Nie omieszkam też wspomnieć o swym ubolewaniu nad faktem, że dopóki XP nie zdechnie na komputerach w biurach, a razem z przyzwyczajeniami osób w wieku 45+ do korzystania właśnie z przeglądarki zaaplikowanej we wspomnianym OSie... dopóty CSS3 w komercyjnych stronach będzie jedynie wizualnym upiększaczem, zamiast podstawowym narzędziem przy tworzeniu układu i elementów graficznych stron www. Smutne, ale prawdziwe - musiałem przerabiać dwa projekty zmieniając CSS3 i AJAX na obrazki i JS, bo główną grupą odbiorców były osoby w starszym wieku - czytaj 50% userów korzystało z IE8, a pozostałe 49% z IE6 :] nie muszę tłumaczyć ilu odbiorców korzystało z alternatywnych przeglądarek. Ehhh.

Tak czy owak, gratsy z tytułu uruchomienia strony.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

Post autor: Zardon »

Cóż, na wprowadzenie zmiennych raczej bym nie liczył, ale kto wie :]

Co do samych przykładów, to niestety nie widze innego, lepszego rozwiązania. Wiem, że to troche śmiesznie wygląda, no ale co zrobić. Wole żeby wyświetlało się to wszędzie.
Generalnie plan jest taki, by oprócz opisu dodawać linki do strony z żywymi przykładami, ale w wypadku takiego box-shadow uznałem to za zbyteczne (chociaż też nie wykluczam, że z czasem dorzucę).

A jeżeli chodzi o same technologie - to (za przeproszeniem) jest niezły burdel, w sumie od zawsze. Wina samych gigantów typu Microsoft, który robi aktualizacje przeglądarki IE tylko dla wybranych systemów (najczęściej tych najnowszych, które są najmniej popularne). To samo zaczyna się z komórkami (WP7 nie dostanie IE10 - genialny pomysł). I w tym temacie można tylko narzekać. Ale czy jest to wystarczający powód żeby olewać to co nowe? Znam kilka (niemałych) polskich firm, które już zostawiły starocie typu IE6 w spokoju, co dla mnie jest na prawdę bardzo dobrym, a zarazem odważnym pomysłem.

Poza tym sporo pracy jeszcze przede mną (i znajomymi). Jak sam Eysmond zauważył, są jeszcze kwestie graficzne do rozwiązania... i kilkanaście innych, o których wiem (lub czasami też nie), ale do których potrzebuje nadmiaru czasu :]
Obrazek
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Wszystko zależy od firmy - bo ja z kolei widziałem kilka niemałych, które z IE nie zrezygnują, nie z przyzwyczajenia, a wymogu... konkretnie korzystania z Microsoft Exchange Server. I chcesz czy nie chcesz wraz z tysiakiem+ innych osób musisz odpalić IE, bo na innych przeglądarkach jest po prostu padaka :]

Niemniej strona www, a korporacyjny exchange w przeglądarce to dwa całkiem odmienne tematy... i u mnie większość klientów nie protestuje przed wdrożeniem HTML5, choć jak pisałem wcześniej zdarzają się przypadki pt.: "specyficzne grono odbiorców zrzytych z IE" czy "ale ten standard to nie standard, chcę XHTML" czy innych dziwactw żyjących we własnej czasoprzestrzeni... no i cóż zrobić, nasz klient, nasz paaaannnn :)
2BII!2B
aden045
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 01 marca 2013, 06:19

Post autor: aden045 »

Poza tym, fajnie jest, choć ja osobiście wciąż czekam, na jeden standard przyjęty i obsługiwany jednakowo przez wszystkich wkoło (jedna definicja, takie samo wyświetlanie gradientów, jednolita i poprawna obsługa kanału alfa) oraz mam cichą nadzieję, że jeszcze w 3-cim CSSie uda się przeforsować wprowadzenie zmiennych.
??????
GuL
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

??????
Kod odpowiedzialny za przezroczystość i wypełnienie elementu gradientem wygląda inaczej dla każdej przeglądarki. Teoretycznie powinno wyglądać to np. tak:

Kod: Zaznacz cały

background: linear-gradient(to bottom, rgba(0,0,0,1) 0%,rgba(255,255,255,1) 100%);
i działać w każdej przeglądarce, w praktyce jednak wygląda tak:

FireFox

Kod: Zaznacz cały

background: -moz-linear-gradient(top, rgba(0,0,0,1) 0%, rgba(255,255,255,1) 100%); 
Chrome i Safari, stare wersje

Kod: Zaznacz cały

background: -webkit-gradient(linear, left top, left bottom, color-stop(0%,rgba(0,0,0,1)), color-stop(100%,rgba(255,255,255,1)));

Chrome v10 i Safari 5.1+, stare wersje

Kod: Zaznacz cały

background: -webkit-linear-gradient(top, rgba(0,0,0,1) 0%,rgba(255,255,255,1) 100%); 
Opera

Kod: Zaznacz cały

background: -o-linear-gradient(top, rgba(0,0,0,1) 0%,rgba(255,255,255,1) 100%);
IE10

Kod: Zaznacz cały

background: -ms-linear-gradient(top, rgba(0,0,0,1) 0%,rgba(255,255,255,1) 100%); 
IE9

Kod: Zaznacz cały

filter: progid:DXImageTransform.Microsoft.gradient( startColorstr='#000000', endColorstr='#ffffff',GradientType=0 );


Co do zmiennych, to gdzieś wyczytałem, że planuję się by kolejna po CSS3 wersja miała umożliwiać definiowanie zmiennych. Teoretycznie, bo nikt jeszcze nie wiej jak to będzie finalnie wyglądać ... jest to moim zdaniem świetny pomysł, bo poza wielkim uproszczeniem (na początku arkusza definiujesz sobie zmienną na której operuje kilka/kilkanaście elementów, ergo zmiana 1 linijki będzie skutkować modyfikacją kodu w kilkunastu innych miejscach), będzie można zmieniać atrybuty elementów bez pośrednictwa JS, jQ, jak to jest czynione obecnie.

Więcej na ten temat:
definicje: http://dev.w3.org/csswg/css-variables/
przykłady: http://css3.bradshawenterprises.com/blog/css-variables/
2BII!2B
ODPOWIEDZ