Fiza - Czas połowicznego rozpadu....

Piszta co chceta
Mortus
Administrator
Administrator
Posty: 840
Rejestracja: 05 września 2002, 17:35

Fiza - Czas połowicznego rozpadu....

Post autor: Mortus »

Mam pytanko i mam nadzieję że jest tu ktoś kto mi pomoże. Miałem na laborkach z fizy ćwiczenie pt.: "Czas połowicznego zaniku izotopów promieniotwórczych", w sumie tylko spisywanie wartości z licznika Gaigera-Mullera i notowanie. Problem pojawił się teraz podczas obliczeń. Otóż zrobiłem sobie wykres tak jak kazali, regresję liniową i mam problema. Prosta ofkors. wg. wzoru y=ax+b. Z regresji mam współczynnik kątowy prostej czyli "a" i mam też "b". I nie wiem co zrobić gdy mi pisze "Znając współczynnik kątowy prostej wyznaczyć wartość stałej L (lambda miało być, ale nie da się zrobić tu)". L (lambda) to stała rozpadu izotopu i nie wiem jak ją wyliczyć korzystając ze wcześniej obliczonego "a". Jeśli ktoś ma jakieś pomysły (albo kiedyś miał taką laborkę) to proszę o pomoc (względnie szybką, bo sprawozdanie mam na ten piątek t.j. 28.XI.2003).
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Whatever is said in Latin, sounds profound.
Cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

hehe... niezły temat, ale niestety z fizy miłem labory głównie związaane z optyką i elementami elektro(tech)niki, jak np "badanie pętli histerezy"... więc nie zabardzo jestem w stanie pomóc.

Tak czy owak zachęcam do odwiedzenia skarbnicy wiedzy związanej z laborkami >
http://www.danco.obywatel.pl/

oraz do odwiedzin akademika - pogadaj ludźmi ze starszych lat, na pewno za browarka czy dwa zaopatrzą Cie w płytkę z gotowymi sprawozdaniami ze wszystkich ćwiczeń. :)

BTW; przenosze do "Off-Topic"
2BII!2B
Mortus
Administrator
Administrator
Posty: 840
Rejestracja: 05 września 2002, 17:35

Post autor: Mortus »

Rzeczywiście powinno w Off'ie być... Stronkę obadam, a płytkę jedną już mam, ale z wydziału AEiI, i tego aqrat nie ma. Zobaczymy...
Edit 1. Stronka wypaśna - dzięki za linka... niestety mimo tego nie znalazłem mojego tematu (były podobne, ale nie te same np. "Detekcja promieniowania jądrowego za pomocą licznika G-M"). Qrde, czemu na IŚiE mają takie powalone laborki?? :evil:
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Whatever is said in Latin, sounds profound.
Cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze.
ODPOWIEDZ