Konsola NTSC, a kolor

Jesteś maniakiem sprzętu komputerowego? A moze jesteś fanem jakiejś konsoli. Tak czy inaczej ten dział jest dla Ciebie.
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Konsola NTSC, a kolor

Post autor: C1REX »

Posiadam konsolę w systemie NTSC wraz z oryginalnymi grami, ale na europejskich telewizoraz brak jest koloru. Kabel RGB zakupiłem od razu po przyjeździe do Polski (nie znoszę paskudnej jakości obrazu uzyskanego na zwykłym kabelku). Jakość oczywiście się poprawia, a kolor też jest tyle, że zielony.

Jaka jest najtańsza i bezpieczna przeróbka eliminująca zielony obraz z kabla RGB?
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Witam,
Jako, że to już drugie takie pytanie postanowiłem zgłębić problem i doszedłem do wniosku, że kwestia koloru w grach NTSC zależy głównie od posiadanego odbiornika TV.

Dla przykładu podłączyłem kosolę (PAL SCPH 50004 & Riper 2 Delux/Gold):
a) do starego tunera TV (PixelView Pro TV+) aby włączyć kolor w grach NTSC muszę przłączyć system z PAL(B) na NTSC, inaczej obraz jest czarno-biały i źle spozycjonowany.
b) jednakże na w miarę nowym odbiorniku TV (Grundig Elegance 55 FLAT) bez względu czy konsola była podłaczona przez gniazdo chinch, SCART czyli "EURO" (przejściówka dołączana do konsoli), czy też S-VHS czyli "S-VIDEO" (kabel SCPH-10060) obraz zawsze był kolorowy o bardzo dobrej jakości (nieznacznie lepszy na S-VIDEO).

Wniosek: W przypadku nowych odbiorników nie gra roli w jaki sposób podłączysz konsolę, gdyż bez względu na to jaką grę odpalisz (PAL czy NTSC) obraz zawsze pozostanie kolorowy.
2BII!2B
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

Sprawa jest jednak taka, że z X-Boksem (NTSC) nie mam żadnych problemów.
Co prawda na zwykłym kablu jest czarno-bało, ale przy RGB mam kolorowy i ostry jak żyleta obraz.
Konsole PAL z grami NTSC nie mają problemu z kolorem nawet najmniejszych.
Wiem też, że nawet na europejskiej konsoli (nieprzerobionej) jest zielony obraz w filmach DVD przy użyciu kabelka RGB.

p.s. Polecam zakup kabla RGB każdemu. Cyfrowy obraz bije jakością wszystkie inne rozwiązania. Jedyną wadą jest brak możliwośći korecji kolorów, czy oglądania telewizji przy włączonej konsoli. Njtańsze kabelki widziałem już za 20 zł.
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Konsole PAL z grami NTSC nie mają problemu z kolorem nawet najmniejszych.
Kłóciłbym się z tym >
http://www.psemu.pl/forum/viewtopic.php?t=748
2BII!2B
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

winter_mute pisze:
Konsole PAL z grami NTSC nie mają problemu z kolorem nawet najmniejszych.
Kłóciłbym się z tym >
http://www.psemu.pl/forum/viewtopic.php?t=748
Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi np. o DC i PS. Obu konsol nawet nie trzeba było przerabiać. W DC gry same się bootowały, a w PS istniał sposób "na zapałkę".

Chodzi tylko o to, że w PS2 jest jakieś śmieszne zabezpieczenie na kabel RGB. Używam nieprzerebionej konsoli i obraz jest zielony. Żadna inna konsola tego nie miała.
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem. Chodziło mi np. o DC i PS. Obu konsol nawet nie trzeba było przerabiać.
Jak było z DC nie wiem, bo nie miałem przyjemności posiadania tego systemu, ale na starym dobrym szaraczku kwestia gier NTSC wyglądała podobnie jak na PS2. Otóż, po włożeniu płyty NTSC do PALowej konsoli podłaczonej od TV zaa pomocą chinchy obraz na wyświetlaczu był czarno-biały. Sytuację naprawiał zakup kabla RGB, po podłączeniu którego obraz stawał się taki jaki być powienien czyli kolorowy.

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie na starym wysłużonym szaraku od qmpla właśnie tak to wyglądało.
2BII!2B
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

U mnie tak samo, za wyjątkiem PS2, gdzie jest zielony obraz.
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

Mój problem został rozwiązany bez przerabiania konsoli.

W opcji konsoli jest przełacznik na sygnał RGB. Ta drobnostka pozwoliła mi normalnie grać na PS2.
Trochę to dziwne, bo w USA nie ma Euro złącza, a tym samym kabli RGB : |
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
ODPOWIEDZ