PSEmu.pl

PSEmu.pl to witryna poświęcona emulacji PlayStation,
czyli tematyce oprogramowania umożliwiającego uruchamianie gier z konsol PS1, PS2 i PSP na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemów Windows, Linux, macOS, iOS oraz Android.

Aktualności:

DobieStation dev-0.0.1617
Dodano 2021-05-08 w pionie PlayStation2
przez winter_mute

W ramach koleżeńskiej solidarności chylę czoła za szczerość, z jaką autor opisywanego projektu wypowiedział się w tym artykule. Przyjmując analogiczne podejście, solidarnie i równie szczerze napiszę że mnie się również nie chce :]

MacOS running God of War on DobieStation PS2 emulator

Dlatego, leniwie pozwolę sobie nadmienić, że zmiany jakie znalazły się w ostatniej odsłonie DobieStation z dnia 25 kwietnia 2021 r...

... oznaczonej jako dev-0.0.1617 ograniczają się jedynie do niewielkich poprawek w kodzie zapewniających poprawną kompilację programu dla systemu macOS.

Tym oto sposobem, szybko, sprawnie i z czystym sumieniem kończę dzisiejsze dywagacje, odsyłając Was do sekcji pliki, gdzie wrzuciłem skompilowany emulator w wersji dla systemów Linux oraz Windows.


PCSX-Redux Dev.20210425
Dodano 2021-05-05 w pionie PlayStation
przez winter_mute

Skoro baza opisanych emulatorów pierwszego PlayStation powiększyła się o tytułowy projekt to należy rozpocząć jednocześnie serię niusów poświęconych aplikacji PCSX-Redux.

PCSX-Redux emulator image no.011

Startujemy zatem, przybliżając listę zmian jakie pojawiły się w ostatnim wydaniu z 25 kwietnia 2021 r. :

 • zredukowano rolę bibliotek SDL do obsługi dźwięku i kontrolerów gier;
 • zaktualizowano pakiety wykorzystywane do automatycznej kompilacji programu, w tym: gcc do wersji 10.3.0, binutils do versji 2.36.1 oraz gdb do wersji 10.2;
 • zmieniono podstawowe ustawienia programu i opcja FastBoot została domyślnie wyłączona;

Najnowsze wydanie emulatora, przeznaczone dla 32.bitowych oraz 64.bitowych systemów Windows znajdziecie w tutejszym downloadzie.


PSE: PCSX-Redux
Dodano 2021-05-05 w pionie Serwis
przez winter_mute

Pochwalę się Wam, że jak na razie jestem zadowolony z tegorocznej progresji. Liczba opublikowanych plików i przygotowanych na tą okoliczność niusów powiększa się z każdym tygodniem, a ich jakość (jak odnoszę wrażenie i mając cichą nadzieję, że się w tej kwestii zgodzicie) trzyma całkiem przyzwoity poziom. Warto jednak zaznaczyć, że działalność PSEmu.pl nie ogranicza się jedynie do publikacji przywołanych wyżej materiałów.

PCSX-Redux GUI - PlayStaton emulator with advanced debugger and dev tools.

Dlatego, gdy czas pozwoli i wena dopisze w serwisie pojawiają się tzw. świeżynki, tj. materiały, o których nie miałem okazji wcześniej Was informować. Tego typu sytuacja właśnie ma miejsce w dniu dzisiejszym, o czym uprzejmie donoszę, odsyłając do nowych materiałów poświęconych projektowi PCSX-Redux jakie właśnie opublikowałem w pionie poświęconym emulacji pierwszego PlayStation.


XEBRA 21/04/24
Dodano 2021-05-03 w pionie PlayStation
przez winter_mute

Projekt autorstwa piekielnego doktorka dawno nie gościł na naszej głównej, toteż nadganiając powstałe zaległości z przyjemnością publikuję materiały poświęcone ostatniemu wydaniu tytułowego emulatora Xebra.

Xebra Emulator running Crash Team Racing

Chciałoby się napisać więcej, ale autor jak zwykle nie rozpieszcza. Co prawda, najnowsza wersja aplikacji przeznaczona dla systemów Android została okraszona informacją o poprawionej obsłudze nośników zewnętrznych, niemniej zmiany jakie znalazły się w okienkowym wydaniu emulatora, standardowo pozostają enigmą. Nie pozostaje zatem nic innego, jak odesłać Was do tutejszej pobieralni, gdzie umieściłem najnowsze wydanie emulatora opublikowane 24 kwietnia 2021r.


JPCSP dev-f55df8c
Dodano 2021-05-02 w pionie PSPortable
przez winter_mute

Mając na uwadze trwającą od stycznia posuchę, jaka nie pozwala zebrać plonów w postaci świeżych wydań tytułowego emulatora JPCSP, po raz kolejny zmuszony jestem zanurzyć się w odmęty szarej strefy, wyławiając z niej w miarę aktualne, acz nieoficjalne pliki wykonywalne opisywanego programu

JPCSP on Linux

… tym samym, na łamy serwisu wrzucam tytułową wersje emulatora z 18 kwietnia br. oznaczoną symbolem f55df8c, która względem poprzednich wydań wprowadza zmiany obejmujące m.in.:

 • rozpoczęto prace nad emulacją wykonywania kodu PRE-IPL na konsolach z generacji 03g+;
 • rozbudowano funkcje odpowiedzialne za obsługę oprogramowania systemowego Syscon;
 • naprawiono błędy występujące przy wykonywaniu funkcji sceUtilityLoadModule;
 • dodano opcje umożliwiające wyłączenie chatu w sieciach ProOnline oraz XLinkKai;
 • dokonano niewielkich optymalizacji kodu i wyświetlania pól konfiguracji sieciowej;

Zapraszam do sekcji Pliki, gdzie znaleźć można najnowszą wersję tytułowej aplikacji w wersji dla 64.bitowych systemów Linux oraz Windows.


DuckStation Dev-0.1-3862
Dodano 2021-04-24 w pionie PlayStation
przez winter_mute

Przyznaję szczerze, że każdej kolejnej wersji tytułowego emulatora DuckStation oczekuję z młodzieńczymi wypiekami. Nie kryję przy tym, że program "kupił mnie" intuicyjnością, możliwościami i zapałem autorów. Niemniej, wspomniana na początku ekscytacja podyktowana jest innymi względami i wynika z prostej dziecinnej ciekawości. Z każdym miesiącem, zastanawiam się, co nowego zaimplementowane zostanie w aplikacji?

DuckStation emulator running Final Fantasy VII (FF7)


Życie uczy jednak pokory i pokazuje czasem dobitnie, że wspomnianą wyżej radość należy czerpać nie tylko z innowacyjnych rozwiązań, ale nader wszystko z rzeczy małych. Warto doceniać trud, jaki wkłada się w każdy krok, zmianę i niewielkie usprawnienie, które w ogólnym obrazie rozwija dany projekt.
Z taką myślą przewodnią, przedstawiam listę najistotniejszych zmian, jakie od poprzednio opisanej wersji wprowadzono się w wydaniu z 22 kwietnia 2021r. oznaczonym numerem wersji 0.1-3862:

 • rozbudowano emulację rejestrów koprocesora cop0 i punktów przerwania;
 • zoptymalizowano i poprawiono czytelność interfejsu aplikacji pod systemem Android;
 • naprawiono błędy występujące przy zmianie urządzenia sterującego oraz emulacji kontrolera GunCon pod systemem Android;
 • wprowadzono zaostrzone warunki obsługi przerwań INT1 / INT3 w funkcjach emulujących napęd konsoli;
 • wprowadzono tryb MSAA bez buforów SSBO do interfejsu OpenGL;
 • zaimplementowano mechanizm uniemożliwiający uruchamianie gier pozbawionych wymaganych plików SBI;
 • naprawiono obsługę BIOSu zamieszczonego w plikach przeznaczonych dla PS3;
 • usprawniono działanie interpretatora w zakresie obsługi wyjątków pamięci wymuszanych przez funkcje Libcrypt;
 • dodano przyciski skrótów umożliwiające szybki dostęp do modyfikacji taktowania systemu oraz zmiany płyty;
 • rozszerzono raportowanie w logach programu informacji dot. danych przetwarzanych przez napęd;
 • zaktualizowano tłumaczenie programu w języku: brazylijskim, chińskim, hiszpańskim, japońskim, polskim oraz rosyjskim;
 • zaktualizowane baze kontrolerów gier do najnowszej wersji wprowadzając obsługę m.in. urządzeń takich jak: 8BitDo N30 Pro, 8BitDo Wireless, ACRUX USB GAME, Brook, Joypad Alpha, Saitek P220, Sega Genesis Mini 3B controller;
 • zwiększono kompatybilność programu, usprawniając obsługę tytułów takich jak: 40 Winks, Advanced V.G., Dead or Alive, Soviet Strike;

Zapraszam do sekcji Pliki, skąd można pobrać opisywany program w wersjach dla systemu Android, Linux, macOS, Windows oraz w formie kodu źródłowego do własnoręcznej kompilacji.


PCSX2 dev.1.7.0-1090
Dodano 2021-04-17 w pionie PlayStation2
przez winter_mute

Sporo uwagi poświęciłem ostatnio innym projektom, więc czas nadgonić zaległości wracając do niusów poświęconych rozwojowej wersji PCSX2. Szczególnie że w ciągu półtora miesiąca wydarzyć mogło się wiele.

Kingdom Hearts running on PCSX2 emulator

Oznaczona ciągiem v1.7.0-dev-1190-gfafbb3cc6 wersja emulatoara PCSX2 w stosunku do opisanej poprzednio odsłony, zawiera zmiany obejmujące między innymi:

 • zdefiniowano próg wymagań dla procesorów na poziomie rozkazów SSE4.1 oraz usunięto kod odwołujący się do wcześniejszych zestawów instrukcji;
 • usunięto błąd utrudniający instalację programu pod systemem macOS;
 • poprawiono obsługę pamięci oraz dodano system slotów w protokole IPC;
 • zaktualizowano listę kontrolerów sterowania do najnowszej wersji, dodając obsługę padów Brook oraz PowerA Xbox One Mini Wired;
 • usprawniono działanie procedur zrzucania ekranu i zapisu obrazu w pliku wideo;
 • wzbogacono debuggera o obsługę procedur z 23 dodatkowych BIOSów;
 • poprawiono wyświetlanie poszczególnych opcji w oknie dialogowym wtyczki gsdx;
 • naprawiono pomniejsze błędy i znacząco rozbudowano funkcjonalność operacji GSdump;
 • usunięto błędy powodujące zwisy interfejsu przy testowaniu wibracji kontrolera;

Zapraszam do pobierania, w przeznaczonej temu sekcji znajdziecie jeszcze cieplutkie wydanie 32.bitowego emulatora dla systemów Windows z 12 kwietnia 2021r.


Avocado Dev.20210410
Dodano 2021-04-14 w pionie PlayStation
przez winter_mute

Wiedziałem... że trzymanie kciuków za Avocado to świetny pomysł. Wystarczyło przeczekać cierpliwie serię pomniejszych modyfikacji, by wraz z nadejściem wiosny przyjąć z otwartymi ramionami i uśmiechem na ustach istotne zmiany jakie właśnie pojawiły się w tytułowym projekcie.

Avocado emulator for Android, Linux, MacOs and Windows systems,

Lista nowości wprowadzonych w kwietniowych wydaniach rozwojowej wersji emulatora, obejmuje:

 • zaimplementowano opcję "Free Camera" umożliwiającą manipulowanie ustawieniem widoku kamery w czasie rzeczywistym;
 • wstępnie wprowadzono opcję "3D Screenshot" pozwalającą zapisać dwoma kliknięciami całą trójwymiarową scenę;
 • dodano obsługę segmentowego transferu wstawek filmowych, eliminując problemy występujące przy uruchamianiu Final Fanatsy IX,
 • rozbudowano funkcje DMA o wykonywanie synchronicznego transferu w blokach;
 • usprawniono emulację pamięci, zapewniając poprawny reset systemu;

Najnowsze wydanie emulatora, przeznaczone dla systemów Android, Linux, macOS, jak również 32.bitowych oraz 64.bitowych Windowsów znajdziecie w tutejszym downloadzie.


PPSSPP dev-1.11.2-446
Dodano 2021-04-10 w pionie PSPortable
przez winter_mute

Kontynuując wątek projektów o ugruntowanej pozycji, na łamy serwisu wrzucam materiały dotyczące najnowszej rozwojowej wersji emulatora PPSSPP w wydaniu z 8. kwietnia 2021r.

PPSSPP - PSP emulator
Kingdom Hearts

Zmiany jakie wprowadzono do opisywanej wersji 1.11.2-446-g6f332dd66, obejmują między innymi:

 • usprawnioną pracę programu w trybie wielowątkowym;
 • usystematyzowane wyświetlanie informacji w logach;
 • usprawnione działanie gałek analogowych pod systemami Windows;
 • poprawione wyświetlanie obrazków na liście ostatnio uruchamianych gier;
 • zaktualizowane do najnowszej wersji rozszerzenie GLSL dla platformy UWP;
 • naprawioną i ponownie zaimplementowaną obsługę UPNP pod systemem Windows;
 • rozszerzoną funkcjonalność debuggera w zakresie danych przetwarzanych m.in. przez framebuffer i dekompresor atrac oraz operację memcpys;
 • zwiększoną kompatybilność programu usprawniającą obsługę tytułów takich jak: Asphalt 2, FlatOut Head On, Metal Gear Solid Peace Walker

Po najnowsze rozwojowe odsłony emulatora odsyłam do tutejszego Downloadu, gdzie znajdują się stosowne pliki w wersji dla systemów Android oraz Windows.


Play! Dev-0.39-9
Dodano 2021-04-07 w pionie PlayStation2
przez winter_mute

Ubiegły miesiąc minął pod znakiem najmłodszego projektu umożliwiającego emulację poczciwego PS2. Nie oznacza to jednak, że zapomniałem o innych multiplatformowych emulatorach czarnulki. Dzisiejszym wpisem pragnę przypomnieć wielokrotnie opisywanym projekt pn. Play!

Play! FFX at Android

Względem opisywanej wcześniej wersji, wydanie z 1 kwietnia br. oznaczone identyfikatorem 0.39-9-6ce95b5f obejmuje następujące zmiany:

 • poprawiono błędy występujące przy obsłudze układu graficznego Apple M1;
 • usprawniono alokację pamięci układu GS przy emulacji wykorzystującej API Vulkan;
 • wyeliminowano błędy niepozwalające prawidłowo zainicjować emulacji dev9;
 • ujednolicono funkcje przeszukujące nośnik i usprawniając odczyt z 1. warstwy;
 • zoptymalizowano kod dla urządzeń działających pod kontrolą systemu macOS;
 • poprawiono błędy występujące przy kompilacji programu na system Android;

W sekcji Pliki znajdują się najnowsze wydania dla mobilnych systemów z rodziny iOS oraz Android, jak również archiwa dla dużych maszyn pracujących pod kontrolą systemów Linux, macOS oraz Windows.


Zobacz archiwum aktualności poświęconych:
PlayStation | PlayStation2 | PlayStation Portable | PSEmu.pl