Problem - PCSX2 wyłącza się w grze, lub jeszcze przed nią

Problemy z emulatorem PCSX2 i narzędziami dla niego przeznaczonymi.
yachoo
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 18:46

Problem - PCSX2 wyłącza się w grze, lub jeszcze przed nią

Post autor: yachoo »

Jestem kompletnym zerem jeżeli chodzi o emulację, więc jeżeli problem ma łatwe rozwiązanie, to nie krzyczcie. Przeszukuję google, jak i to forum już długo i nic nie znalazłem.

Mój komputer to:
Toshiba Satellite a105-s4004
Intel Core Duo 1,66 GHz
Graphic Media Accelerator 950 (z Pixel Shader 2.0 sprzętowym)
RAM - 1024MB
jeżeli czegoś nie wymieniłem ważnego, to tu reszta:
http://reviews.cnet.com/Toshiba_Satelli ... ml?tag=sub

Mam odpowiedni bios o oznaczeniu SCPH-70012_BIOS_V12_USA_200
Chcę odpalić dwie gierki:
Dragonball budokai 3
Dragonball tenkaichi 2
Obie są na stronie gier kompatybilnych (ta pierwsza nawet jako playable)

Jednak, gdy próbuję odpalić którąś na wtyce ZeroGS (0.96.0), o której naczytałem się wiele dobrych rzeczy, windowsy wywalają błąd i mówią, że muszą zamknąć aplikację. Konsola w tym czasie wywala jakieś:

Kod: Zaznacz cały

GS ERROR: Device doesn't support alpha blending for 16bit floating point targets.
Quality will reduce
***********
Creating effects.
Creating extra effects.
Ale z tego wyczytuję, że wszystko powinno działać. To chyba jakiś nie związany z tym błąd programu (wstawiłem wyjście z konsoli tylko dla pewności).

Natomiast inna sprawa, kiedy włączę GSdx9 z SSE2.
Wtedy wszystko działa (w obydwóch grach 20-30 fps na Pixel Shader 2.0 i zależnie od innych ustawień), ale mogę się poruszać tylko w menu (dotyczy Tenkaichi 2). Gdy tylko próbuję wejść do jakiejś walki, gra wyłącza się z takim samym raportem o błędzie, ale teraz już konsola nic nie wyświetla. Natomiast Budokai 3 jeszcze szybciej się wyłącza, bo już po utworzeniu nowego savegame na memorce.

Uprzedzam pytania:
Tak - wgrałem łatkę do otwierania okna z łatkami
Tak - próbowałem stworzyć łatkę omijającą filmiki
Tak - próbowałem odpalać gierkę nie z płyty, ale z iso na komputerze poprzez Linuzapps
Tak - próbowałem wszystkich możliwych ustawień ZeroGS i GSdx
Tak - te rzeczy nic nie dały

No... rozpisałem się... jeżeli coś jeszcze nie napisałem to mówcie.
I proszę... powiedzcie jak to można zrobić.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

A co z ustawieniami CPU, można prosić o jakieś info?
2BII!2B
yachoo
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 18:46

Post autor: yachoo »

A co z ustawieniami CPU, można prosić o jakieś info?
A to może mieć znaczenie?

Odpowiem sobie sam - TAK
W tej chwili mam zaznaczone wszystko co się da i VU Skip na Frame Limiting.
I... zaczęło działać na GSdx. Powoli, bo powoli (działa tylko Budokai 3 na około 10fps), ale jeszcze pokombinuję i może wyciągnę z 20 fps.

Tenkaichi działa również, ale podczas walki na ekranie są pionowe pasy, a postać jest koloru tła (tak jakby to było lustro, takie mocno połamane). Ogólnie nie da się grać.

Ale ZeroGS nie działa nadal.

EDIT
Z tego co się wczytuję - Tenkaichi 2 lepiej nie będzie działać w tej wersji.
Ale gdyby działało mi ZeroGS, pewnie emulator lepiej by sobie radził z grafiką i byłoby to szybsze. Na razie na GSdx wyciągam największą szybkość kosztem rozdzielczości, a i tak jest to powoli. (nie powiem dokładnie, bo nie umiem sprawdzić tego, jak jest fullscreen - strzelam, że 5-15) Wiem, że na moim sprzęcie da się więcej wyciągnąć.
Gra jest ogólnie grywalna, ale poprawienie prędkości byłoby dobre.
winter_mute pisze:nie mam żadnej gry z serii DBZ.
masz czego żałować :P
no tak... to trzeba przez pół dzieciństwa to oglądać, żeby wiedzieć o co chodzi :D

EDIT2
No trzeba przyznać, że nawet z taką prędkością jest ta gra w pełni grywalna.
Przechodzę ją drugi raz, ale jak się wkurzyłem, jak mi się wyłączyła, kiedy prawie wygrałem z brolim... :D
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

A to może mieć znaczenie? Odpowiem sobie sam - TAK
W tej chwili mam zaznaczone wszystko co się da i VU Skip na Frame Limiting.
No widzisz, dobrze sobie odpowiedziałeś... Jak chcesz uzyskać większa kompatybilność to wyłącz obsługę dwóch jaj (opcje DC i MTGS) oraz ustaw Frame Limiting na `Normal`.
masz czego żałować...no tak... to trzeba przez pół dzieciństwa to oglądać, żeby wiedzieć o co chodzi
1) Urzad Skarbowy robi mi co roku akcje jakich nawet w DB nie zobaczysz, wierz mi że nie ma czego żałować.
2) Eeee, wstyd się przyznać ale ja dzieciństwo spedziłem przy Pankracym, kocie Filemonie, Panu Tik-taku i Fasoli (przez łaki przez pola pedzi Pan ...). Czujesz faze ziomal :P :D
Ostatnio zmieniony 27 stycznia 2007, 11:32 przez winter_mute, łącznie zmieniany 1 raz.
2BII!2B
yachoo
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 18:46

Post autor: yachoo »

Jak chcesz uzyskać większa kompatybilność to wyłącz obsługę dwóch jaj (opcje DC i MTGS) oraz ustaw Frame Limiting na `Normal`.
Noo... tak robiłem, ale jeżeli chodzi o Frame Limiting, to ilość klatek na sekundę się praktycznie nie zmieniła (ani nie powiększyła, ani nie zmniejszyła).
Tymczasem wyłączenie DC i MTGS nic nie daje (tylko spowalnia i to bardzo).
ZeroGS nadal nie działa, jak nie działało. Serio zależy mi na tym, żeby działało... masz jeszcze jakiś pomysł? Może ma konflikt z jakąś inną wtyczką? A może ma jeszcze jakieś wymagania o których nie wiem...?
Eeee, wstyd się przyznać ale ja dzieciństwo spedziłem przy Pankracym, kocie Filemonie, Panu Tik-taku i Fasoli (przez łaki przez pola pedzi Pan ...). Czujesz faze ziomal Razz Very Happy
Nie no... ja takie wcześniejsze dzieciństwo to spędziłem na różnych innych bajkach: "Muminki", "Gumisie", "Smurfy" i inne dobranocki... był też Himen... :lol:

Niee... no nie ma co... każda kolejna wersja PCSX2 jest parokrotnie szybsza...
Mam nadzieję, że niedługo ukaże się jakaś finalna wersja 1.0, która wszystko będzie grać na 100% na takim komputerze jak ja mam. Wiem, że to pewnie kwestia paru lat, ale może nie... :D

Pozostaje czekać...

(Czemu zmieniłeś avatara? Ten V for VVintermute był super! :D)
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Noo... tak robiłem, ale jeżeli chodzi o Frame Limiting, to ilość klatek na sekundę się praktycznie nie zmieniła (ani nie powiększyła, ani nie zmniejszyła).
Teoretycznie (jak jest w praktyce nie wiem, bo nie mma ani Twojego sprzętu, ani DB) przy takiej prędkości 10-20klatek, różnica powinna być widoczna - na `VU Skip` gra powinna chodzić szybciej, na `Normalu` zaś wolniej ale płynniej (inaczej mówiąc animacja wyświetlana bez przeskoków).
Tymczasem wyłączenie DC i MTGS nic nie daje (tylko spowalnia i to bardzo).
Na Twoim procesorze jedyne co może sypnąć kompatybilność to właśnie obsługa DualCor`a - zarówno ustawienia wtyczek wideo, jak i dźwięku czy też CDVD, nie będą miały na to wpływu.
ZeroGS nadal nie działa, jak nie działało. Serio zależy mi na tym, żeby działało... masz jeszcze jakiś pomysł?
1) Przeinstaluj DX i zarzuć mu najnowsze sterowniki dla karty graficznej.
2) Przetestuj inne gry - najlepiej te dające conajmniej dobre efekty - FF-X, KH, BoR, REZ, RE:CV... DBZ wciąż nie jest grą w pełni kompatybilną.
3) Jak masz możliwość to sprawdź emulator na stacjonarnym sprzęcie o zbliżonej konfiguracji do Twojego lapa, aczkolwiek wyposarzonego w karte grafiki od ATI lub nVidii.
Może ma konflikt z jakąś inną wtyczką?
Jeżeli korzystasz z wtyczek dostarczonych z emulatorem i są to: PeopS Sound dla dżwięku oraz Linuzapz ISO, PeopS CDVD dla napędu, oraz standardowe wtyczki null to komplikacji być nie powinno. Kłopoty mogą się pojawić gdy skorzystasz z wtyczek z innego źródła - to jest nie zawartych w archiwum emulatora lub przeznaczonych dla innej jego wersji.

[...]Zaraz wychodzę więc pozostałe kwestie zostawię sobie na inną okazję, no może odp na jeszcze 1 pytanie :] [...]
Czemu zmieniłeś avatara? Ten V for VVintermute był super!
1) Bo co pół roku zmieniam avatara i sygnaturkę.
2) Bo dojrzałem do decyzji, by w końcu upublicznić swój wizerunek :]
3) Dla niedowiarków - bo sporo osób nie wierzyło, że ściąłem włosy.
4) W celach rozrywkowych, by pewne osoby mogły sobie pozlewać :D

[mod] Muzzy^F8: sorki, ze ci mieszam w poscie, ale pewnie po tym jak dalem siebie na avatara to miales mniej zahamowan dac siebie, co? :wink: [/mod]
2BII!2B
yachoo
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 18:46

Post autor: yachoo »

Noo... tak robiłem, ale jeżeli chodzi o Frame Limiting, to ilość klatek na sekundę się praktycznie nie zmieniła (ani nie powiększyła, ani nie zmniejszyła).
Teoretycznie (jak jest w praktyce nie wiem, bo nie mma ani Twojego sprzętu, ani DB) przy takiej prędkości 10-20klatek, różnica powinna być widoczna - na `VU Skip` gra powinna chodzić szybciej, na `Normalu` zaś wolniej ale płynniej (inaczej mówiąc animacja wyświetlana bez przeskoków).
No rozumiem, że powinna, dlatego napisałem, że nie jest, bo uważam, że to dziwne.

ZeroGS nadal nie działa, jak nie działało. Serio zależy mi na tym, żeby działało... masz jeszcze jakiś pomysł?
1) Przeinstaluj DX i zarzuć mu najnowsze sterowniki dla karty graficznej.
2) Przetestuj inne gry - najlepiej te dające conajmniej dobre efekty - FF-X, KH, BoR, REZ, RE:CV... DBZ wciąż nie jest grą w pełni kompatybilną.
3) Jak masz możliwość to sprawdź emulator na stacjonarnym sprzęcie o zbliżonej konfiguracji do Twojego lapa, aczkolwiek wyposarzonego w karte grafiki od ATI lub nVidii.
1) - Zrobione - DX przeinstalowane, sterowniki zupdateowane - nic nie dało
2) - Muszę pożyczyć od kumpla FF-X - to trochę potrwa - tymczasem przetestowałem już 2 gry z serii DBZ i obie mają ten sam błąd
3) - Nie da rady. Obawiam się, że nie mam możliwości. Zobaczę co się da zrobić.
Poza tym mam same oryginalne wtyczki.

Dlaczego jak ustawiam wtyczkę na ZeroGS i przestawiam jej ustawienia, wychodzę z ustawień, wracam i są znowu te pierwotne...? W ogóle nie da się nic przestawić - podejrzane. Mam ustawione interlace enabled i mogę przestawić rozdzielczość... cała reszta bez zmian, cokolwiek bym nie robił.

EDIT:
Patrz co znalazłem:
http://www.youtube.com/watch?v=URE5FwRi2Xg
szybkość 30~90 fps

EDIT2:
Udało mi się zdobyć Kingdom Hearts, które jak mówisz daje dobre efekty.
Rzeczywiście daje dobre efekty - na GSdx mam 20-30 fps :D
ZeroGS nadal nie działa. Kombinowałem nawet dalej.
Zdobyłem ZeroGS 0.95.2 - też nie działa i też można przestawiać tylko niektóre opcje, a niektóre pozostają pierwotne. Nie mam pojęcia, czemu tak się dzieje.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Dlaczego jak ustawiam wtyczkę na ZeroGS i przestawiam jej ustawienia, wychodzę z ustawień, wracam i są znowu te pierwotne...? W ogóle nie da się nic przestawić - podejrzane.
To wygląda na prawdziwą zagadkę poliszynela, aczkolwiek jeśli wszystkie pliki emulatora nie mają atrybutu `tylko do odczytu` to podejrzewam iż coś jest nie tak z kompatybilnością wtyczki i Twojej karty graficznej. Ten Intel, jak i wszystkie karty tego producenta wygląda podejrzanie - co prawda z nazwy jest kompatybilny z DX9, ale jak wiadomo teoria może mieć się różnie w brutalnym starciu z rzeczywistością. Od siebie dodam tylko iż na pseudo-wspierającym DX9 GF:FX 5200 nie ma takich problemów - co prawda wydajnościowo jak i pod względem obsługiwanych opcji karta ssie, ale ZeroGS pracuje całkiem nieżle (jak na taki sprzęt, ofc) :D
Patrz co znalazłem:
http://www.youtube.com/watch?v=URE5FwRi2Xg
szybkość 30~90 fps
Widziałem, widziałem i to sporo więcej. Powiem Ci jednak szczerze, że na takie osiągi nie masz co liczyć, gdyż pomimo iż laptop to świetna rzecz (sam się delektuje pracą na takiej maszynce od jakiegoś czasu) to wydajnościowo jest sporo w tyle za sprzetem stacjonarnym. Nawet maszynki z najwyższej półki (porzadny DualCore i mobilny GF7XX) mają się nijak do osiągów z analogicznygo sprzętu stacjonarnego. Cóż, może kiedy developerzy wezmą się za optymalizację kodu będzie lepiej, ale w chwili obecnej posiadacze lapów, jak i osoby ze słabszym sprzetem są w raczej kiepskiej sytuacji.
Udało mi się zdobyć Kingdom Hearts, które jak mówisz daje dobre efekty.
Standardowo limit wyczerpany, ale zaraz na początku przyszłego miesiąca (weź też poprawkę na fakt że w stanach przyszły miesiąc zaczyna się trochę później) uderzaj na:
http://beatsofrage.techknight.com/
Bardzo fajna darmowa gierka z portem na PS2 - rzecz idealna do testów :]
2BII!2B
ODPOWIEDZ