Problem z dzwiekiem oraz kilka pomniejszych klopotow

Problemy z emulatorem PCSX2 i narzędziami dla niego przeznaczonymi.
Pshemeck
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwietnia 2007, 11:28

Problem z dzwiekiem oraz kilka pomniejszych klopotow

Post autor: Pshemeck »

Witam.
Na wstepie zaznaczam iz jest to moje pierwsze podejscie do emulatora pcsx2 wiec moje problemy moga Wam sie wydac trywialne :)
Na wstepie podam konfiguracje komputera :
Asus P5WDG2-WS Professional
Intel Core2 Extreme X6800 2.93@4,2
DDR2 2x1024MB PC-800 Cruicial
GeForce 8800GTX LeadTek in SLI
Creative Sound Blaster X-Fi Fatal1ty

Emulator ktory posiadam oraz wtyczki w nim zawarte :
Pcsx2 0.9.2
Ustawione pluginy :
Grafika - Zero GS Kosmos 0 96 0
P.E Op S Spu2 Sound Driver 1.6.0
Kontrolery : Zane 1.29.0
Kontroler DvD : Linuzappz Cdvd 0 5 0
Dev 9 : Dev9null Driver 0.3.0
Usb : UsbNull driver 0.4.0
Firevire : Fwnull driver 0.4.0
Bios:Europe v01.60(2001)Console

Problem dotyczy gry Final Fantasy X 2 (wersja NTSC US) iso z racji problemow z napedem.
Sama gra odpala sie i na poczatku nie ma zadnych problemow.W czasie intra dzwiek strasznie przyspiesza i przez jakies 2 minuty strasznie szybko dziala.
Po wylaczeniu intra gra sie zalacza i....Problem z dzwiekiem nastepny.Wypowiadane kwestie sa dublowane i nachodza na siebie tworzac jakby efekt "jąkania".Jest to bardzo uciazliwe gdyz nie mozna zrozumiec co dana postac mowi."do do do dziela dziela dziela dziewczyny dziewczyny dziewczyny"- tak to mniej wiecej wyglada :)
Druga sprawa to ustawienia wtyczki grafiki.Nie wiem czemu ale na kazdej rozdzielczosci w chwili przelaczenia na pelen ekran emulator sie zawiesza.Jesli juz jakims cudem wlaczy sie na pelnym ekranie to jest niewyrazny.Cos jak scanlines na emulatorach mame.Pomijam fakt ze przy full screenie zawieszka zawsze wystepuje :)
Co moge ewentualnie uczynic by gralo mi sie bardziej komfortowo?Cos z tym dzwiekiem i wiekszym ekraniem bo na takim malutkim zero dzialania.
Dodatkowo jesli chce wejsc w opcje i zakladke "latki" emu sie wylacza.Myszka w czasie gry dziala jak nalezy tyle tylko ze wskaznik na ekranie emulatora i paska Windowsa ciagle "mysli"-to normalne?
Z gory dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Witam,
... i na początku przepraszam za zwłokę - miałem trochę innych spraw na głowie, w natłoku których temat uszedł mej uwadze, ale do rzeczy:
Na wstepie podam konfiguracje komputera
Bardzo ładna, spokojnie wystarczy do emulacji PS2 :D
Problem dotyczy gry Final Fantasy X 2 (wersja NTSC US)
Ta gra nie jest w pełni kompatybilna:
a) występują problemy
b) wymaga zastosowania łatek
c) nie pracuje z pełną prędkością, a przynajmniej taką jaką należałoby sie po niej spodziewać
W czasie intra dzwiek strasznie przyspiesza i przez jakies 2 minuty strasznie szybko dziala.
W sekcji {Konfiguracja > CPU} ustaw sobie opcję "Frame Limiting" na "Limit - F.....
Druga sprawa to ustawienia wtyczki grafiki.Nie wiem czemu ale na kazdej rozdzielczosci w chwili przelaczenia na pelen ekran emulator sie zawiesza
Spróbuj aktywować fullsreen (Opcja Fullscreen) bezpośrednio w ustawieniach wtyczki wideo, zamiast przełączać się z okna po uruchomieniu procesu emulacji.
Oczywiście nowe sterowniki k. graficznej i nowy DX9 to mus.
Co moge ewentualnie uczynic by gralo mi sie bardziej komfortowo?Cos z tym dzwiekiem i wiekszym ekraniem bo na takim malutkim zero dzialania.
Z tym dźwiękiem to trudna sprawa, bo może być wynikiem albo słabej kompatybilności albo desynchronizacji sygnału względem obrazu. Podaj ile klatek/sekundę średnio wyciągasz - grając w oknie masz licznik w belce tytuowej oznaczony jako fps, ew. można włączyć dodatkowy kombinacją klawiszy "Alt + F7"... Co wiecej odniosłem dziwne wrazenie iż swego czasu widziałem specjalną łatkę (bo kodowanie dźwięku jest nieciekawe, lub coś w teń deseń) - poszukam, jak znajdę to wkleję na forum, bo może to coś pomoże.
Co do obrazu {Konfiguracja > Grafika} ... albo ustaw duży rozmiar okna (opcja "Default Window Size"), albo włącz tryb pełnoekranowy (wspomniany wcześniej Fullscreen)
Dodatkowo jesli chce wejsc w opcje i zakladke "latki" emu sie wylacza.
Standard - wejdź na:
http://www.pcsx2.net/downloads.php?p=misc
Ściagnij "0.9.2 Patch Browser Fix", rozpakuj do katalogu z emulatorem zastępując pliki.
Myszka w czasie gry dziala jak nalezy tyle tylko ze wskaznik na ekranie emulatora i paska Windowsa ciagle "mysli"-to normalne?
Tak, zobacz sobie obciązenie CPU, zorientujesz się czemu "myśli" :]

Tyle, w razie czego pisz... postaram sie odpowiedzieć... szybciej niż tym razem :D
2BII!2B
Pshemeck
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwietnia 2007, 11:28

Post autor: Pshemeck »

Dzieki za odpowiedz :) Z wiekszoscia problemow juz sobie poradzilem.Do szybkosci dzwieku da sie przyzwyczaic, w dalszych etapach gdy jest juz prawie idealnie.Porady dotyczace full screena i zawieszanie sie emu podczas wlaczenia zakladke "latek" pomygly,wielkie dzieki :)
Pozostal tylko jeden malutki problem.
Zabralem sie za FFXII - gra chodzi super (btw srednio mam ok 60-80 fps w oknie) tylko ze te wszystkie filmiki trwaja tak dlugo ze szok ;) Widzialem roznego rodzaju "cheaty/latki" z opcjami skip movie itp.Problem w tym ze gdy chce je zastosowac i wgrac do katalogi "patch" to nie wiem gdzie.Pelno plikow o nazwach typu zx029122 i przegladanie wszystkich w notatniku by doszukac sie odpowiedniego troche by zajelo.Jest na to jakis sposob?Bardzo mi na tym zalezy gdyz czekanie az minie filmik doprowadza mnie do bialej goraczki :)
Wiecej problemow nie zaobserwowalem i emulator sprawuje sie rewelacyjnie :)
Jeszcze raz dzieki za pomoc.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Problem w tym ze gdy chce je zastosowac i wgrac do katalogi "patch" to nie wiem gdzie.Pelno plikow o nazwach typu zx029122 i przegladanie wszystkich w notatniku by doszukac sie odpowiedniego troche by zajelo.Jest na to jakis sposob?
Do szybkiego przeszukiwania łatek służy opisany powyżej "Patch browser" (opcja {konfiguracja > łatki }). Na samej górze wpisujesz nazwę gry (albo samą część np. Final), a w liście poniżej masz pełen tytuł "Final Fantasy X", id "[SCES 50490]", wersję regionalną (E) i nazwę łatki [A39517AB.pnach].

Jeśli istnieje łatka do interesującego Cię tytułu to nowe kody umieszczasz w tejże. Jeśli nie, to taką tworzysz samodzielnie i analogicznie do sposobu opisanego w tekście:
http://www.psemu.pl/ps2.php?dzial=Artyk ... =pcsx2_svp

Tyle.
2BII!2B
Gricko
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 16:54

Post autor: Gricko »

Zdobyłem najnowszy emulator ps2 9.4
dwie noce straciłem na skonfigurowanie go, no i bach! :D
Udało mi się w końcu odpalić moje final fantasy X-2, grafa oczywiście wyczepista
jedyne czego mi brakuje to wstawek filmowych, przez ich brak gubię fabułę.
dźwięk niby jest ale tylko podczas walki, gdy bohaterowie rozmawiają pojawiają się tylko na krótko napisy niema dźwięku.
Długo kombinowałem ale nie dałem rady.
Czy ktoś mógłby mi poradzić jak rozwiązać te dwa problemy? :cry:

Dodam że działałem na pluginach dostarczonych razem z emulatorem, inne ściągnięte z netu nic nie wskórały...
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Na początek wyłącz obsługę łatek (patchy), bo to one odpowiedzialne są za pomijanie wstawek filmowych i tzw. korekcji dźwięku.

Istnieje duża szansa że gra przestanie działać bo te dwie kwestie niszczą kompatybilność tytułu, ale jest też nadzieja że gra zadziała jak powinna.
2BII!2B
Gricko
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 16:54

Post autor: Gricko »

Dzięki,
Wyłączyłem łatki, dialogi już są, jakaś fajna muzyczka w tle też, nie ma nadal wstawek filmowych. Jest jakiś sposób by można było je oglądać? bo tylko tego teraz mi brakuje...
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Po wyłączeniu łatek wstawki powinny się pojawić więc tu moje kolejne pytanie - nie ściągnąłeś przypadkiem gry z internetu? Plik nie był podejrzanie mały? Bo mnie to wygląda na jakiegoś ripa z usuniętymi wstawkami filmowymi.
2BII!2B
Gricko
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 16:54

Post autor: Gricko »

nie, grę odpalam z normalnej płyty DVD (ps2)
nie robiłem żadnych zrzutów iso na dysk ani nic z tych rzeczy.

może mój DvD-rom ich ugryźć nie umie, i nie widzi wszystkich plików...

Grafika jest super, pewnie nie wiele słabsza nisz na ps2, chodzi w miarę płynnie, no tylko filmików brakuje, znalazłem niby jakieś tam kodeki czy cuś... ale lipa wielka, bo nadal nic, wcale nie działają.
ODPOWIEDZ