EPSXe - Win vs. Lin

Problemy z emulatorem ePSXe i narzędziami dla niego przeznaczonymi.
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

1. To, że praktycznie nie ma żadnego instalatora. Do instalacji potrzeba nam jedynie maksymalnie okrojoną wersję gentoo wielkości kilku MB, do którego doinstalowujemy wszystko, co nam potrzeba.
Do instalacji możemy wykorzystać niemal dowolną LiveCD lub inną, zainstalowaną dystrybucję.

2. Idealną dokumentacją i jeszcze lepszym forum. Nie ma chyba takiego problemu, który by nie zosał opisany na stronie domowej lub forum.
Dodatkową zaletą ułatwiającą korzystanie z gentoo jest jego instalator dodatkowego oprogramowania "emerge"

3. Domyślnie, to Gentoo nie korzysta z paczek, a oryginalnych kodów źródłowych. (choć może korzystać z dowolnych paczek)
Np.
# emerge kde
Zassa ze strony kde.org lub innego serwera najnowsze źródła KDE, rozpakuje i dopasuje idealnie do podanej architektury i z wybranymi optymalizacjami.
Dzięki temu, że domyślnie gentoo nie korzysta z paczek, ma wiele zalet. Nie trzeba na nie czekać, a zainstalowany soft może być znacznie wydajniejszy. Wadą jest czas potrzebny na optymalizcję. KDE może się kompilować kilka godzin.

#emerge -k kde
zainstaluje paczkę z kde.

# emerge gentoo-sources
przeprowadzi niemal cały proces kompilacji jajka. Nam zostanie jedynie konfig.

#emerge genkernel
j.w, ale nawet konfiga nie musimy sami robić

4. Jaki sobie zażyczysz. Kiedyś używałem lilo, ale przesiadłem sie na gruba.
Są też dostępne inne bootloadery.


Do pierwszej instalacji najlepiej użyć paczek z Gentoo LiveCD, bo kompilacja trwa bardzo długo. Jeśli jednak ktoś by chciał kompilować od początku, to instalowanie za pomocą tej właśnie płyty jest najgorszym rowziązaniem. Lepiej użyć knoppixa lub zainstalowanego MDK.
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
ODPOWIEDZ