!Redaktorzy poszukiwani!

Wypowiedz się na temat serwisu PSEmu.pl (znanego także pod starą nazwą Polska Strona ePSXe)
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Wydaje mi się że skala ocen nie powinna być taka mala ... (0 - 3)
Skala jest 10-stopniowa więc małej ją raczej nazwać nie można...
Taaa - ująć trochę oceny z Tekkena
Może by i się dało, ale zważywszy na fakt, że T3 IMHO jest najlepszą mordoklepką na PSXa i mam osobisty sentyment do tej gry bo od niej zacząłem swą przygodę z emulatorami PSXa to z przykrościa musze stwierdzić, że dla mnie tytuł w 100% zaasługuje na notę 10/10... Sorry Mortus, ale musisz użyć mocniejszych argumentów bym zmienił zdanie :P
czy nanieść niepewności pomiarowe?
Pytasz, a wiesz :) Jasne, że tak i to w obydwóch osiach, co więcej same niepewności powinieneś policzyć metodą różniczki zupełnej :lol: , coby mieć całkowitą pewność do otrzymanego wyniku ;)

--------------
A tak na serio
to jeśli nie macie zastrzeżeń i opisany przeze mnie "szablon" Wam odpowiada to w miarę możliwości możecie powoli zacząć pisać recki.

Pozdrawiam Panów recenzentów
/w_m/
2BII!2B
Mortus
Administrator
Administrator
Posty: 840
Rejestracja: 05 września 2002, 17:35

Post autor: Mortus »

To mi jeszcze powiedz czy wzory mam dobre i zabieram się do roboty
Obrazek
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.
Whatever is said in Latin, sounds profound.
Cokolwiek powiesz po łacinie, brzmi mądrze.
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

Pozwolę sobie dodać kilka słów ;)
Po pierwsze - sama idea wprowadzenia działu z recenzjami gier na PSX'a jest świetna. Aby jednak dział ten był w pełni funkcjonalny i zadowalał potencjalnego użytkownika/czytelnika powinien mieć połącznie z innymi działami, tworząc w ten sposób pewną całość. Otóż, ładnie by wyglądało, gdyby z poziomu recek można było zaznajomić się z kompatybilnością danego tytułu, obejrzeć screeny itd. Oczywiście wszystko w rękach Big Bad Boss'a (wszystko czyli modyfikacja skryptów i innych rzeczy prostych inaczej). Według mnie jest to całkiem niezły pomysł (chociaż na samym początku, przy skąpej ilości recek może nie być aż tak doceniany ;)). Ale spójrzcie w przyszłość... coś na wzór wielkiej bazy danych gier na PSX'a (recki+kompatybilność+komentarze pod reckami<komentarze gier ofkoz>+screeny) - yeah, to brzmi dumnie. Co Wy na to, Szanowna Brygado ?
Po drugie, muszę się wtrącić w tym miejscu... o, w tym tutaj dokładnie :
Oceny:
- szata graficzna
- udźwiękowienie
- grywalność
- ocena końcowa złożona suma trzech powyższych.
Błagam, nie wyliczajmy jakiejś średniej, bo wtedy durnoty powychodzą... Wiadomo przecież, że o potędze danego tytułu stanowi głównie grywalność, a nie pozostałe czynniki. Dlatego też proponuję przyjąć bardziej subiektywną formę oceniania, która w pełni odda rzeczywisty obraz gry. Przecież nie gramy dla grafy, prawda? A oceny dla niektórych gier mogą być krzywdzące > przykładowo seria ISS - grafa taka sobie, udźwiękowienie mocno średnie, grywalność - kosmos. Wg. moich kalkulacji przy defaultowych założeniach ten szpil nie dostałby więcej niż 7+/7,5 w skali na 10. Tosh to grzech. Proszę przemyśleć ;)
Pozatym trza by stworzyć jakąś skalę ocen, co byśmy mieli punkt odniesienia przy wystawianiu notek. Dzięki temu będzie widać, że recki pochodzą z jednego serwisu, a nie z kosmosu i są tworzone przez jeden zespół redakcyjny <<< kolejna sugestia do rozpatrzenia (przyjęcia/skrytykowania ;)).
Po trzecie...
Ps. Niech ktoś się odważy napisać recke T3 przedemną to ukatrupie LOL :]
Alez nic nie stoi na przeszkodzie by na łamach PSePSXe znalazło się kilka recenzji tego samego tytułu, prawda winter_mute ? Jeśli nie, proszę, wręcz nalegam o lincz :).
--------------------------------------
Idę na polski, bo dyktando każe pisać gadzina jedna.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Błagam, nie wyliczajmy jakiejś średniej, bo wtedy durnoty powychodzą... Wiadomo przecież, że o potędze danego tytułu stanowi głównie grywalność, a nie pozostałe czynniki. Dlatego też proponuję przyjąć bardziej subiektywną formę oceniania, która w pełni odda rzeczywisty obraz gry.
Nie wiem jak Wy, ale ja jestem jak najbardziej za. W zasadzie tylko czekałem aż ktoś to powie :) bo jak pisałem wcześniej moja rola w przypadku tego działu będzie ograniczona do minimum - to Wy piszecie recenzje, Wy decydujecie jak będą wyglądać, Wy zarządzacie sekcją, ja tylko mogę proponować to czy tamto. Tak więc jeśli wszyscy wyrażą zgodę ocena końcowa będzie czysto subiektywna.
Alez nic nie stoi na przeszkodzie by na łamach PSePSXe znalazło się kilka recenzji tego samego tytułu, prawda winter_mute ?
Nie widze nic przeciwko temu, choć wolałbym aby w dziale znalazła się tylko jedna, najlepsza recka danej gry, a ewentualnie pod nią znalazły się linki do prac innych autorów dotyczących tego samego tytułu. Moim zdanie pozwoli to zachować przejrzystość i porządek w dziale, ułatwi przeglądanie itd.
Aby jednak dział ten był w pełni funkcjonalny i zadowalał potencjalnego użytkownika/czytelnika powinien mieć połącznie z innymi działami, tworząc w ten sposób pewną całość. Otóż, ładnie by wyglądało, gdyby z poziomu recek można było zaznajomić się z kompatybilnością danego tytułu, obejrzeć screeny itd.
Pomysł jak najbardziej mi się podoba. Gorzej z realizacją - nie widzę przeszków by pod każdą recenzją znalazł sie link do: komentarzy, wpisów na liście kompatybilności czy innych recenzji danego tytułu (o czym pisałem powyżej)... jednakże są 2 ale:
1) Screeny - w związku z tym, że obecnie mamy małą ilość Galerii i z powodu zajmowanego przez nie miejsca nie zanosi się na to że będzie ona powiększona, co wiecej nie wiadomo czy dział pojawi się na nowej wersji strony w chwili obecnej ciemno widze możliwość implementacji większej ilości screenów do działu recenzje. Będą musiały wystarczyć 3 dodawane za pomocą odpowiedniego skryptu do każdej rececenzji.
2) proponowana przez Ciebie forma - na górze recka, a pod nią: komentarze + screeny + kompatybilność itd. może znacząco obniżyć czytelność przekazu dlatego proponuję aby wszelkie, wspomniane dodatki były wyświetlane jako powiedzmy "Opcje dodatkowe" w formie linków pod recką tzn powiedzmy tak:
-----------------
-- Recenzja --
Tytuł
Treść
-----------------
Opcje dodatkowe:
- Komentarzy XX [ Zobacz ]
- Kompatybilnośc "Tytuł" z emulatorem ePSXe [ Zobacz ]
- Pozostałe recenzje gry "Tytuł" autorstwa [ winter_mute, Tomi ]
Tak, by to mniej więcej (z naciskiem na mniej) wyglądało. Oczywiście to czysta teoria, choć myślę że skrytp odpowiedzialny za obsługę tego jest jak najbardziej do napisania.

OK, na tym zakończę, z wielką przyjemnością oczekując na więcej kreatywnych pomysłów.
2BII!2B
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

Na samym początku chciałbym przedstawić proponowaną przeze mnie skalę ocen, o której biadoliłem w poprzednim wpisie. Nie wiem czy poniższy "schemacik" przypadnie Wam (przyszłym recenzentom) do gustu, ale jak już wcześniej wspomniałem
(...)Poza tym trza by stworzyć jakąś skalę ocen, co byśmy mieli punkt odniesienia przy wystawianiu notek. Dzięki temu będzie widać, że recki pochodzą z jednego serwisu, a nie z kosmosu i są tworzone przez jeden zespół redakcyjny(...)
Jeżeli macie jakieś obiekcje lub swoje schematy, to zapodajcie na forum - wspólnymi siłami wymyślimy coś, co będzie pasowało wszystkim.
SKALA OCEN : 1-10
1 - Najniższa nota w skali. Otrzymuje ją gra, będąca totalnym niewypałem i chłamem, gracącym półki konsolowej świetności. Jedyną radością jaką czerpiemy z obcowania z takim tytułem jest fakt, że możemy go w każdej chwili wyłączyć, ułatwiając życie sobie, jak i układom procesora, co by się na próżno nie wypalały.
2 - Trochę lepiej niż 1, ale wciąż dno. Powiedzmy sobie szczerze - gra, która otrzymuje notę 2 nie zasługuje na jakiekolwiek uznanie i szkoda nad nią marnotrawić czas. Podobnie j.w. - omijać szerokim łukiem.
3 - Tytuł, który być może miał aspiracje, by zdobyć czyjeś serce, ale liczba wad, niedociągnięć, głupich pomysłów i brak grywalności skutecznie eliminują jakąkolwiek chęć do dalszego grania. Trójki, to takie pseudogiery na 15 minut (czyt. przeczyszczenie lasera w czytniku).
4 - I nagle zza chmur wychodzi słońce. Ocena 4 oznacza grę słabą, mającą znacznie więcej wad niż zalet, jednak posiadającą w sobie pewien (ukryty;)) potencjał. Taki szpil może się komuś spodobać , ale raczej nie warto zaprzątać nim zaprzątać sobie głowy.
5 - Typowy średniak jakich wiele. Zalety i wady równoważą się (to samo tyczy się grywalności - jest po prostu średnia). Nie daje zbyt wiele radości, jednak niektórym miłośnikom danego gatunku może (albo musi) przypaść do gustu. Eee tam, szkoda życia na marne "piątki".
6 - Gra, która urzeka recenzenta/gracza, którymś z elementów. Ma to "małe" coś, które nakazuje do niej powrócić, czyniąc ją czymś więcej, aniżeli zapchajdziurą. Zawiera w sobie większe pokłady grywalności i wielu może się spodobać. Jeżeli wokół Ciebie panuje bezrybie, to wyciągaj raka i przycinaj, w oczekiwaniu na lepsze czasy.
7 - Oznacza grę dobrą, choć nie wybitną, mającą większe pokłady grywalności. Ma w sobie pewną iskierkę, która rozpala w graczu ogień uniesienia. Posiada pewne wady, lecz ich wymiar i ilość nie przeszkadzają zanadto w beztroskiej rozgrywce. Można łykać bez problemu.
8 - "Ósemka" to szpil, który dla wielbicieli gatunku może być nawet hitem. Bardzo miodny, posiada wiele zalet i świeżych rozwiązań. Przyjemnie się przy tym marnuje czas. Większość aspektów takiej gry wybija się mocno ponad przeciętność, czyniąc ją kotletem schabowym wśród mielonych. Łykać śmiało - wiele godzin zabawy zapewnione.
9 - Prawdziwa perełka, arcydzieło. Przytłaczająca ilość zalet, bardzo wysoka grywalność i niezwykle długa żywotnoć. Każdy powinien w to zagrać, takie gry umieszcza się na najwyższych półkach w oszklonych gablotach. Tytuł, który jest w pewnym sensie rewolucyjny, tchnący w życie graczy powiew jonizującej świeżości.
10 - Gra, która otrzymała dychę, to taka, w której zakochujesz się od pierwszego wejrzenia i powracasz do niej ilekroć przypomnisz sobie, że poza graniem istnieje jeszcze jakiś świat. Posiada KOSMICZNĄ grywalność, niesamowitą żywotność. Czujesz do tej gry niezwykle czuły sentyment. Ta gra jest dla Ciebie czymś więcej niż grą - jest ARCYDZIEŁEM, kamieniem milowym, stokrotką pośród maków. To właśnie ten tytuł spedził Ci sen z powiek i nieco zmodyfikował twoje spojrzenie na gry, gdyż po przygodzie, jaką przeżyłeś katując niemiłosiernie ten tytuł możesz stanie powiedzieć, że jesteś w wirtualnym niebie, swego zmąconego oceanem miodu, umysłu.
To jest absolutny MUST HAVE. Jeżeli nie zagrałeś, jak najszybciej nadrób zaległości, byś mógł poznać mistyczną moc tego tytułu.
>IMO w razie problemów z oceną możemy zaakceptować także "+" i "-". W sumie drobiazg, ale często się przydaje (nikt nie będzie miał wyrzutów sumienia, że dał grze "8", jeżeli zasłużyła na nieco wiecej, ratując się ewentualnym plusikiem :))
Pozdrowienia dla wszystkich. Mam cichą nadzieję, że poraz ostatni z kafejki ;).
KaCzA
Senior
Senior
Posty: 133
Rejestracja: 26 marca 2004, 20:59

Post autor: KaCzA »

tez bym poszedł na to i tak nie mam co robić na komputerze to z chęciom mógł bym cosik napisać na temat np Finala 9 :) pozdro
kimax
User
User
Posty: 38
Rejestracja: 06 kwietnia 2004, 22:21

Post autor: kimax »

No i co z tymi reckami będzie? Bo coś nie widać postępu. Swoją drogą do ocen to mam taką sugestie,że jeśli będzie kilka recenzji tego samego tytułu,to żeby była podana też średnia ocena tej gry wyciągnięta z dotychczasowych ocen wydanych przez recenzentów. Można by też było dodać coś takiego jak 'Wasza ocena', gdzie ludzie po prostu dawaliby swoją ocenę.

Take control of what you are, it's your freedom.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Hej, co z tymi recenzjami :?:
- skryt gotowy
- nowa wersja testowa prawie gotowa
a tekstów ni ma :(
2BII!2B
kimax
User
User
Posty: 38
Rejestracja: 06 kwietnia 2004, 22:21

Post autor: kimax »

Czyli w końcu jak wrzucać te recenzje? Założyć nowy topic w dziale 'Polska Strona ePSXe' o tytule np. 'Recenzja gry xxx' i tam wrzucic tą recke? Czy dobrze zrozumiałem? Aha,i jak ma się sprawa screenów ewentualnych z gry. Ile zalecane? Jaki format? (GIF czy też JPG), jak je dorzucić. W sumie można by jeszcze dokładać do każdej gry kategorię. Wiadomo 'Sportowe, Wyścigi, Bijatyki itd.).Tylko przydało by się ustalić od razu listę kategorii co by sobie każdy swojej nie wymyślał :) .

Take control of what you are, it's your freedom.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Ogólnie rzecz ujmując to zależy ile recenzji chcesz dodac... ale po kolei
Czyli w końcu jak wrzucać te recenzje?
Jeśli chcesz wrzucić pojedyńczą reckę to możesz zrobić tak jak proponujesz tzn.: "Założyć nowy topic w dziale 'Polska Strona ePSXe' o tytule np. 'Recenzja gry xxx' i tam wrzucic tą recke" (na nowym forum będzie do tego osobny dział). Jesli chcesz dodać ich więcej (np ponad 5) to dostaniesz dostęp do dodatkowego działu na forum, gdzie nalezy umieszczać recki, a w bonusie nowy tytuł na forum - "Recenzent".
Ile zalecane? Jaki format? (GIF czy też JPG), jak je dorzucić.
Myślę że 3, max 5. Format nie ma znaczenia wazne by obrazek ładnie wyglądał i spełniał następujące kryteria > rozmiar max. 190x130px, waga max. 10kB < miniatury musza wystarczyć, nie tworzymy nowej, gigantycznej galerii (nie mamy zresztą na tyle miejsca). Recenzenci dostaną własną przestrzeń dyskową na serwerze PSePSXe + srypt do wrzucania obrazków - reszta ludu, albo musi sobie poradzić samodzielnie (np. założyć własne konto www), albo poprosić o pomoc (wrzucenie obrazków na serwer) jednego z Recenzentów.
W sumie można by jeszcze dokładać do każdej gry kategorię. Wiadomo 'Sportowe, Wyścigi, Bijatyki itd.).Tylko przydało by się ustalić od razu listę kategorii co by sobie każdy swojej nie wymyślał
A nie proponowałem już tego :?: Jeśli nie to pozostawiam to w Waszej kwestii - tak jak pisałem na początku > to jest Wasz dział - to Wy go prowadzicie, Wy decydujecie o wszystkim!
2BII!2B
ODPOWIEDZ