Kodowanie

Wypowiedz się na temat tego Forum
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Kodowanie

Post autor: C1REX »

Dlaczego forum korzysta z kodowania windowsowego? Rozumiem, że większość korzysta z windowsa, ale strony i fora przeważnie unikają tego kodowania.
Proponuję tradycyjne iso-8859-2, a jeszcze lepiej UTF-8.

Pozdrawiam
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Zarówno forum jak i sama strona korzystają z UTF-8/windows-1250 ponieważ ich zawartość (skrypty, teksty, dodatki, mody itd.) są pisane w windowsowskim notatniku, a że ten nie ma wbudowanej konwersji do ISO, to z lenistwa piszę w właśnie w tym kodowaniu.

BTW; UTF-8 to, to samo co win-1250, nazwa niby inna ale obsługują ten sam zestaw znaków.
2BII!2B
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

unicode UTF-8 to nie jest to samo co win-1250. To nastÄ™pca iso, ktÃłre Å‚aczy w sobie znaki kilku jÄ™zykÃłw. UTF-8 jest dla jÄ™zykÃłw z 8bitowym kodowaniem znakÃłw(wiÄ™kszość), dla chiÅ„skich krzaczkÃłw sÄ… UTF-16 lub 32. Jest teÅ¥ UTF-7, ale nie wiem, czy siÄ™ z tego korzysta.

Ten post napisany został w utf-8.
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Jest jeszcze jedna kwestia - phpBB wyświetla błędy podczas korzystania z UTF8 co jest szczególnie widoczne pod IE z którego korzysta 98% osób odwiedzających PSePSXe więc w tej sprawie mam związane ręce. so do ISO... możnaby zmienić, ale za dużo z tym zachodu - przynajmniej do czasu aż nie przerzucę się całkowicie na Linuxa.
2BII!2B
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

O jakim błędzie mówisz?
Jeśli by się zaznaczyło, że strona jest w UTF-8, to przeglądarka powinna dopasować odowiednie kodowanie. Dla mego postu powinno się było ręcznie ustawić kodowanie UTF-8.
Ten post jest w iso.
Są też fora, które "przerabiają" wszystkie wypowiedzi na iso niezależnie od użytego kodowania.
[...]do czasu aż nie przerzucę się całkowicie na Linuxa.
[ciekawość]Po co? Dlaczego masz się całkowicie przerzucać? Do czego Ci w ogóle potrzebny jest Linux?[/ciekawość]
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

O jakim błędzie mówisz?
W kodowaniu UTF-8 pod IE6 zauważyłem problemy z obsługą znacznika {br /} z którego korzysta phpBB - zdarza się też zła interpretacja funkcji htmlspecialchars.
[ciekawość]Po co? Dlaczego masz się całkowicie przerzucać? Do czego Ci w ogóle potrzebny jest Linux?[/ciekawość]
Pytanie - a do czego potrzebny mi jest Windows :?:
- do edycji tekstu / pracy z arkuszami? NIE
- do obróbki grafiki? NIE
- do internetu? NIE
- do grania? NIE
...
..
.
- do emulacji? NIESTETY W 50% przypadków TAK
- do uruchomienia kilku wyspecjalizowanych programów? TAK

Jak widzisz mam tylko 2 powody dla których trzymam się Windowsa choć podejrzewam, że pełna przesiadka na Linuxa jest tylko kwestią czasu. Gdyby natomiast udałobymi się uruchomić pod Linuxem ów specyficzne oprogramowanie (emu + inne) bądź znalazłbym ekwiwalentny soft pisany pod Linuxa i równocześnie dorówujący możliwościami oprogramowaniu na Win nawet bym się nie zastanawiał.
< Wyprzedzając Twoje pytanie - dlaczego? Ponieważ Linux oferuje większą elastyczność, większe możliwości dla programistów, stabilność równą bądź też większą niż ta, znana z WinNT, no i oczywiście jest darmowy.
2BII!2B
C1REX
User
User
Posty: 33
Rejestracja: 03 maja 2004, 01:05

Post autor: C1REX »

O jakiej emulacji i jakich specjalistycznych programach mówisz?
"W dłuższej perspektywie wszystko będzie dobrze - to prawda, ale w dłuższej perspektywie my wszyscy umrzemy" John Maynard Keynes
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Jako że późna już pora dziś napiszę o Emulatorach,
- brakuje mi porządnych emulatorów N64, SS i WSC, nie ma też:
mojego ukochanego NeoRage (Nebula to nie to samo) i preferowanych przeze mnie NEStern / VirtuaNES.

a jutro podrapię trochę o programach
2BII!2B
ODPOWIEDZ