TopLista filmów

Film, książka, prasa... i takie tam.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

TopLista filmów

Post autor: winter_mute »

Swego czasu prowadziliśmy na IRCzacie interesującą konwersację na temat filmów science-ficition, która IMO warta jest kontynuacji na łamach forum. Tak, więc temat na dziś brzmi „Jakie są Twoje ulubione fily s-f i dlaczego?”.

Oto moi faworyci:
Miejsce 1 - „Diuna”, a raczej jej filmowy pierwowzór w reżyserii Davida Lyncha , bo pod tym tytułem ukazało się również kilka innych pozycji, jak choćby wypuszczony ok. 2000 roku remake filmu, serial telewizyjny, czy cała seria gier komputerowych z doskonałymi tytułami tj.: Dune 2 oraz Emeror: Battle of Dune na czele. Wróćmy jednak do filmu – za co pierwsze miejsce? Scenariusz – cóż tu dużo mówić jest to IMO jedna z najlepszych ekranizacji jakie przyszło mi oglądać i nie chodzi tu jedynie o prozę Herberta. W dodatku film doskonale oddaje klimat książki co zdarza się nader rzadko. Rozmach – czyli to czego brakuje większości obecnych produkcji, bez względu na to czy scena filmu rozgrywana jest w pełnej przepychu sali pałacowej czy też w imponującej pustynno-skalnej scenerii, wszędzie widać dbałość o najmniejsze szczegóły, pracę doprowadzoną praktycznie do perfekcji. Muzyka - w wykonaniu TOTO i orkiestry filharmonii wiedeńskiej powinna być wystarczającą rekomendacją. Nie można zapomnieć o doskonałej obsadzie i jeszcze lepszej grze przez nią prezentowanej, to naprawdę buduje klimat. Nie ukrywam, że film ten może pewnym osobom nie przypaść do gustu, choćby ze względu na słabe efekty specjalne, ale jak na problem nie spojrzeć film pochodzi z 1984 roku i jak na tamte lata efekty prezentują się wręcz niesamowicie.

Miejsce 2 - „Żołnierze kosmosu” jest filmem wielce niedocenionym, choć sam nie wiem dlaczego - może ktoś mnie oświeci. W moim przekonaniu jest to po prostu doskonała opowieść przedstawiająca losy trójki przyjaciół z liceum uwikłanych w brutalną rzeczywistość wojny międzygalaktycznej. Skoro już wspomniałem o brutalności to warto nadmienić że nie jest to film dla osób o słabych żołądkach, przy niektórych scenach „Pluton” wydaje się być dobranocką – mówiąc wprost flaki latają na prawo i lewo. Niektórych może to szokować, innych odstraszać, dla mnie jest to wielce efektownym przedstawieniem wojennej rozpierduchy :P Pomimo całej swej brutalności film plasuję na 2 miejscu mojej listy, a to dzięki: doskonale dobranej obsadzie i wręcz wspaniałej grze aktorów – widać że naprawdę wczuwają się w rolę dzięki czemu widz nie odnosi wrażenia sztuczności czy może wręcz utożsamiać się z bohaterami podobnie jak w dobrej grze RPG. Po drugie efekty, które naprawdę robią piorunujące wrażenie – statki kosmiczne czy też sceny batalistyczne IMHO wyglądają tak jak należy. Do kolejnych plusów zaliczyłbym również świetną muzykę, która doskonale komponuje się ze scenami do których zostały napisane / wstawione. Co może zastanawiać? Często słyszę, że to naciągana bajeczka, bo skoro ludzie zaszli tak daleko technologicznie to czemu po porstu nie zbombardują tych planet. Myślę że niedawne wojny w Afganistanie i Iraku są doskonałą odpowiedzią na to pytanie – przecież Amerykanie to potęga militarna, mają atomówki, B2, Abramsy > czemu nie rozgromili w proch Afgańskich/Irackich „terrorystów” (jak to nazywają :) ) :?: Nie będę się rozwodził – zostawmy sobie to na później, na koniec wspomnę jeszcze, że ŻK podonie jak DUNE jest również ekranizacją powieści, niestety nie najlepszą bo reżyser poszedł odmienną stroną i film jest w całkiem innej konwencji/klimacie niż książka. Podsumowując wcześniejsze zdanie jest to kiepska adaptacja, jednakże jak dla mnie film znakomity.

Miejsce 3 - „Obcy 2” to IMHO najlepsza część kultowej serii Alien i jak podejrzewam nie tylko jest to moja opinia. Co tu się rozpisywać toż to prawdziwa klasyka, rzekł bym że nawet więcej – ten film bez mrugnięcia można zaliczyć do kultowych osiągnięć kina. Wywody na jego temat pozostawiam zaś innej osobie bo mamy tu prawdziwego maniaka serii.

Na tym zakończę swe wywody. Gorąco zapraszam do pozostawiania własnych głosów (wraz z uzasadnieniem) oraz komentowania już istniejących wpisów, tudzież opisanych wcześniej tytułów.

Pozdrawiam,
/w_m/
Ostatnio zmieniony 08 października 2004, 08:11 przez winter_mute, łącznie zmieniany 1 raz.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

A co powiesz na Gwiezdne wrota :?:
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Nie będę się rozpisywał bo chętnie usłysze Twoją opinię na temat tego filmu.
Napisze jedynie że 1 raz byłem na GW w kinie, później widziałem go kilkukrotnie w TV i jak dotychczas nie znudził mi się - jednym słowem podoba mi się, podobnie jak jego serialowa kontunuacja.

A co Ty sądzisz o Gwiezdnych Wrotach.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

Widziałem ten film już 5 razy i ciągle mi się podoba. Sam nie wiem czemu, może przez efekty specjalne np. ustawianie "adresu" na wrotach i ich otwarcie. Ogólnie ciekawy pomysł, świetne wykonanie. Ja uważam ten film za klasykę!
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

W zeszłym tygodniu miałem okazje obejrzeć 2 nowe filmy s-f:
a) Alien vs. Predator
b) Ja, robot
Ciekaw jestem kto już widział te filmy i jakie są jego odczucia na ich temat, ew. czy zasłużyły na wejście do czyjegoś osobistego Top 10 s-f movies :?:
2BII!2B
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

WoW :shock: to masz szczęście bo ja jeszcze nie widziałem filmów ale widziałem zapowiedzi. Zapowiada się nieżle (mowa o AvP), a co do "Ja robot" to słyszałem że jest trochę nudny. A co powiesz na "Resident Evil : Apocalypse"? Idę na to jak będe miał przypływ gotówki. :mrgreen:
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

AvP podobno krąży już po świecie [niekoniecznie po kinach :D ] od jakiegoś miesiąca, osobiście otrzymałem go jakiś tydzień temu... i nie psyjąc nikomu zabawy powiem, że po filmie spodziewałem się duzo...dużo...dużo więcej. Szczerze powiedziawszy bardziej podobał mi się Aliens 4.

Na ja, robot byłem w kinie w czwartek (na pokazie przedpremierowym) i musze powiedzieć że film bardziej przypadł mi do gustu aniżeli AvP - może i jest trochę nudnawy, ale nie bez powodu. Otóż J,R nie jest czystym filmem akcji (co wywnioskować można z zazpowiedzi) jest to raczej kolejne studium upadku ludzkości i rozważań na temat robotyki ze sporą dawką efektów, nie najgorszą grą Willa i domysłami znanymi choćby z A.I.

Co do "Resident Evil : Apocalypse" słyszałem że straszną kichę z tego zrobili - cosik na podobieństwo Kill Billa > vol 1 naprawde dobra, a część druga nędzna jak kapusta z burakami. :D
2BII!2B
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

Co do "Resident Evil : Apocalypse" słyszałem że straszną kichę z tego zrobili - cosik na podobieństwo Kill Billa > vol 1 naprawde dobra, a część druga nędzna jak kapusta z burakami.
Każdy ma prawo do swojego zdania, ale ja i tak pójdę na to do kina. :P
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Każdy ma prawo do swojego zdania
Alez oczywiście. Idź - to się chwali, w końcu w erze kin domowych lusdzie zaczynają zapominać o dużym ekanie. Osobiście byłem juz w tym kwartale w kinie, poczekam, aż ukaże się coś godnego wydania pieniędzy, a na RE2 nie ide bo szkoda mi kasy na słabe filmy.
2BII!2B
Awatar użytkownika
Red XIII
User
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 sierpnia 2004, 08:58

Post autor: Red XIII »

Do what you want.... A znasz film "The One" ("Jedyny") z Jetem Lee :?: Bardzo ciekawy. Jet Lee gra tam podwójną rolę (lub potrójną albo jeszcze więcej, już nie pamiętam). Tematem filmu są równoległe światy.
Tylko czarne glany są naprawdę funny, bo mroczna załoga nosi je na nogach. :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
ODPOWIEDZ