Tetris PLUS

Tutaj możecie publikować swoje recenzje, komentować recki innych użytkowników. My zaś najlepsze z nich umieścimy na łamach strony.
AdminWooman
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 06 listopada 2004, 19:57
Kontakt:

Tetris PLUS

Post autor: AdminWooman »

Krótka historia Tetrisa

Tetris powstał w 1985 r. Jej twórcą jest rosyjski wynalazca Alexey Pajitnov, który stworzył tą grę dla komputera Electronica 60 na Moskiewskiej Akademii Nauk. Do powstania programu zainspirowała Pajintowa gra Pentonimo. W związku, iż twórca gry był obywatel ZSRR nie miał on żadnych zabezpieczeń prawnych związanych z rozpowszechnianiem gry.
Wkrótce po tym szesnastoletni, radziecki programista Vadim Gerasimow stworzył Tetrisa dla komputerów IBM PC I rozpowszechnił go w Moskwie. W roku 1986 r. gra pojawiła się na Węgrzech, gdzie powstały dalsze wersje na Commodore 64 I Apple II. W roku kolejnym autorstwo do gry przypisuje sobie brytyjska firma informatyczna ANDROMEDA, czego pomysłodawcą jest jej prezes Robert Stein z Węgrzech. W tym czasie wersja Tetrisa pod IBM PC odnosi już wielki sukces w USA I Wielkiej Brytanii. Do początku 1988 roku powstały nowe wersje Tetrisa do prawie wszystkich modeli komputerów osobistych.

W tym czasie w Związku Radzieckim powstaje organizacja Elektronorgotechnica (w skrócie ELORG). Przez lata trwały walki o prawa autorskie do gry Tetris, w których uczestniczyły też Tengen I Nintendo. W 1996 roku do walki o Tetrisa dołącza The Tetris Company LLC (TTC), która wywalczyła ostatecznie (w 2001 roku) prawa do znaku handlowego "Tetris". Od samego początku gra podbiła serca szerokich rzesz jej zwolenników I do dziś podbija serca wielu z nas.

O grze

Tetris jako jedna z najbardziej popularnych gier we świecie doczekała się wielu jej odmian. Niektóre z nich to Tetris Queen, Stacker Blocks 3D, Blocks 3D, Root Tetris, Quadra.

Tetris doczekało się również wydania na PlayStation. Tu również można odnaleźć wiele ciekawych rodzajów tych puzzli. Tetris Plus to przyjemna gra rodzinna, w której w prostokątnym polu układa się różnych kształtów klocki, które dopasować trzeba w taki sposób by zapełnić puste miejsca w poziomych polach. Jak się gra w Tetris każdy wie, więc co nowego zaoferowało nam Jaleco? Jak jeszcze można urozmaicić grę w powszechnie znane puzzle? Otóż Jaleco stworzyło nową grę z powiązaniem gry zręcznościowo-przygodowej. Tym razem mamy do przejścia 4 etapy gry, gdzie w każdy znajduje się po dwadzieścia poziomów. Po polu do gry porusza się niesforny I nadpobudliwy profesor, który w każdym z poziomów rozpoczyna gre w innym miejscu I jego ulubionym zajęciem jest wspinanie się na klocki. Gra polega na tym, iż trzeba w taki sposób układać puzzle, by nasz profesor mógł dostać się na dolną część pola (zrobi to w momencie gdy utworzymy przejście wielkości co najmniej dwóch pionowych pól). Żeby nie było za łatwo, w każdym z poziomów umieszczone są już klocki, które blokują drogę profesorowi. Można oczywiście je zlikwidować układając z kolejno pojawiającymi się nowymi elementami. Dodatkowym utrudnieniem jest ostra tarcza, umieszczona w górnej części pola, która osuwa się w dół, niszcząc to co napotka na swojej drodze, podczas zetknięcia z profesorem, nasz bohater ginie. Po przejściu 80 poziomów czeka nas kolejna niespodzianka, otóż odkrywamy nowy etap gry, również z 20 poziomami, które są znacznie trudniejsze od poprzednich.
Przed rozpoczęciem gry, pojawia się instrukcja, dzięki której początkujący mogą przyswoić sobie informacje o sposobie gry.

W Tetris Plus można również grać na dwóch graczy, tocząc pojedynki. Tym razem ilość poziomów wyznaczają sobie sami gracze. Jedna rozgrywka to trzy poziomy gry, po której wyznacza się zwycięzcę.
Jedną z ciekawych opcji w Tetris Plus jest również możliwość stworzenia własnych puzzli w "Edit Mode". Na polu do gry mamy do wyboru następujące funkcje: wybór koloru klocków I miejsce ich umieszczenia, wybór pozycji z której profesor rozpoczyna grę, wybór tła (8 rodzajów), wybór miejsca umieszczenia osuwającej się tarczy. Po stworzeniu własniej planszy można ją przetestować oraz zapisać. Od teraz możesz być samodzielnym twórcą gry. Gdy odkryłam zawartość opcji "Edit Mode" nie mogłam oderwać się od gry. Własne Tetris to nieograniczona ilość pomysłów, które nie prędko zdąrzą się znudzić.
Dodatkowo Tetris Plus oferuje również klasyczną wersję Tetrisa. Jej wadą jest to, iż zbyt wcześnie w grze przyśpiesza się tempo spadających klocków, co nie pozwala na dłuższe zagrywanie się w jedną grę. W trakcie gry, często zmienia się tło, co może prowadzić do rozproszanie uwagi gracza.

Grafika

Grafika w grze jest interesująca. Tetris Plus nie jest jedną z kolejnych kopii Tetrisa. Jej grafika nawiązuje do egiptu I piramid. Jest bardzo kolorowa I przyjemna. Można znaleźć tu również inflantylne elementy graficzne. Profesor to mały karzełek, z wielką czapką podróżnika I wąsami, który w trakcie gry wiecznie w pośpiechu posuwa swoimi nóżkami po polu szukając wyjścia. W grze utworzono przeróżne tła, które zmieniają się z każdym poziomem gry, z czasem powtarzając się. Na grę miło się patrzy, a jej grafika przyciąga do grania.
Tetris Plus różni się od oryginalnego Tetrisa nowymi dodakowymi elementami, którmi są wcześniej wspomniany profesor I tarcza, co sprawia, że gra jest bardziej wciągająca.


Muzyka

Jedyna rzecz na jaką można ponarzekać w grze jest muzyka. Te same piosenki wciąż powtarzają się aż do znudzenia. Profesor poruszając się po polu do gry, wydaje różne dźwięki w momencie gry upada w dół, podnosi się do góry I przy zakończeniu poziomu gry. Jego postać pojawia się również w momencie ładowania się gry - pochrapując sobie nagle zostaje zbudzony I przestraszony :) Ktoś kto słuchał by tych efektów dźwiękowych, bez oglądania screenów, mógłoby pomyśleć, że to jest gierka o czym innym ;)
Ponoć na płycie umieszczona została 51-minutowa ścieżka dźwiękowa, którą można wysłuchać na cdaudio, na drugiej ścieżce, lecz ja tego osobiście potwierdzić nie mogę.

Sterowanie:

Teris Plus nie wymaga dużych umiejętności sterowniczych padem. Strzałkami kierunkowymi ustalamy miejsce ułożenia klocków, kółkiem obracamy, natomiast krzyżykiem przyśpieszamy ruch klocka w dół. Czasem trzeba szybciej manipulować placami po padzie, ale do osób, które nie raz grały w gry zręcznościowe, nie będzie to chyba żaden problem. Żeby przyśpieszyć ruch profesora w momencie spadania w dół należy przycisnąć przycisk R2.
Tetris Plus to przyjemna gierka, w którą można zagrywać się godzinami. Choć Tetris kojarzy się ze spokojną I relaksacyjną grą, to tym razem można nie raz napocić się I nadenerwować przy niejednym etapie.
Grę można zapisać, dzięki czemu możemy kontynuować grę od momentu, w którym skończyliśmy. Z pewnością jest dobrą rozrywką na pochmurne jesienne dni I chłodne zimy, jak również I na cały rok.
Na mnie gra ta wywarła pozytywne wrażenie. Wiele godzin spędziłam zagrywając się w grę I zawsze z miła chęcią wracam do niej.


Autorka:AdminWooman [www.psxdev-pl.tk]
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5237
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

proszę zgłosić pracę do konkursu za pomocą formularza dostepnego na stronie >
http://www.psemu.pl/index.php?dzial=Roz ... &kshow=zad
Wystarczy wpisać nr pracy/tematu w tym przypadku 818


BzyRes; mógłbyś pogadać ze StreaKiem i potwierdzić info dotyczące tej pracy :? Sprawdziłbym sam, ale PS1SectionPL jest niedostepna od jakiegoś czasu.
2BII!2B
Awatar użytkownika
StreaK
User
User
Posty: 31
Rejestracja: 19 października 2003, 00:49
Kontakt:

Post autor: StreaK »

No need to confirm, :).. potwierdzam. Reca jest z mojej strony i była w 100% pisana przez ww. Autorkę. PS. Strona już działa.... :P
www.psxdev-pl.tk - PsOne Section-PL - Najlepsza strona o PsOne / PSX. [Gry / Recenzje / Opisy / Scena PSX / Emulatory na PSX / Emulacja Psx / Artykuły / Forum / Duży DOWNLOAD / Codzienne aktualizacje]
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5237
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Hey StreaK, miło Cię widzieć... wielki dzięki za potwierdzenie.

BTW; miło równieeż wiedzieć, że PS1Section PL równiez powróciło.
2BII!2B
ODPOWIEDZ