DuckStation Dev-0.1-3431

Nie mam zamiaru kryć, że tytułowy DuckStation zaskarbił sobie moją sympatię. Jest ku temu wiele powodów: intuicyjność obsługi, bezproblemowa instalacja, przejrzyste GUI, częste aktualizacje. Wśród zalet nie można pominąć również wsparcia dla współczesnych platform oraz innowacyjnych rozwiązań.

PS1BIOS @ DuckStation


Nie bez powodu podkreśliłem to ostatnie bo wraz z marcowymi wydaniami emulatora wśród funkcji wspieranych przez opisywany DuckStation pojawiła się obsługa RetroAchievements. Osobiście nie jestem fanem trofeów, niemniej znam masę osób których osiągnięcia motywują do wyciskania ostatnich soków z ogrywanego tytułu. Nie neguję zatem, a wręcz przyklasnę pomysłowi wdrożenia tego systemu, bo każdy powód jest dobry by po raz wtóry zanurzyć się w świat FF7 czy wykręcić kolejny lap w CTR.

Wracając do tytułowego emulatora, wypada nadmienić że lista najistotniejszych zmian wprowadzonych do rozwojowej wersji z 4 marca 2021r. oznaczonej 0.1-3431-gc3d2999d obejmuje między innymi:

  • wdrożenie ww. trofeów w ramach systemu RetroAchievements;
  • rozbudowanie sterowania o funkcję multitap umożliwiającą obsługę ośmiu kontrolerów jednocześnie;
  • dodanie możliwość w(y)łączenia przycisków ekranowych oraz regulacji ich transparentności pod Androidem;
  • wprowadzenie interfejsu „Big Duck/TV Mode” umożliwiającego pełne sterowanie programem za pomocą gamepada;
  • rozbudowanie funkcji przewijania rozgrywki, o krótki tryb płynny oraz znacznie wydłużony tryb skokowy;
  • dodanie trybu „Runahead” zapewniającego prawidłową synchronizację przy skalowaniu obrazu do wysokich rozdzielczości;

Tyle. Zapraszam do sekcji Pliki skąd można pobrać opisywany program w wersjach dla systemu Android, Linux, macOS, Windows (x64 oraz arm64) oraz w formie kodu źródłowego do własnoręcznej kompilacji.