Java podbija świat.

Może przesadziłem ze wzniosłością nagłówka, ale jakby tak wziąć pod lupę świat emulacji, okazuje się, iż stwierdzenie jest jak najbardziej słuszne. Jak grzyby po deszczu, wyrastają emulatory w całości bazujące na języku skryptów Java. Mieliśmy projekty udające ZX Spectrum, C64; mamy Java’owe emulatory GB i NESa oraz masę w pełni funkconalnych „udawaczy” pozostałych maszyn.

Nastała pora na coś bardziej ambitnego. I tak oto narodził się nowy, software’owy emulator poczciwego PlayStation, którego obojga rodzicami jest niejaki Matt Howitt. Jak donosi odpowiednio poinformowany NG Emu, program został zaprezentowany na JavaOne conference, będącej corocznym, oficjalnym konwentem developerów i miłośników Java’y.

Wstepne przesłanki dają nadzieję na to, iż emulator pojawi się na licencji Open Source. Niewiele wiadomo na temat funkcjonalności i kompatybilności softu, ale:


  • najprawdopodobniej będzie supportował pluginy
  • program umożliwia jednoczesną emulacje kilku gier w tym samym czasie na jednym komputerze
  • trzy [jednocześnie] uruchomione na nim gry: Crash Bandicoot, WipEout XL oraz Oddworld: Abe’s Oddysee pracowały z pełną prędkością, co pozwala przypuszczać, że emulator ma relatywnie niskie wymagania sprzętowe

W niedalekiej przyszłości mają pojawić się konkretne informacje oraz screenshoty, ukazujące emulator w akcji. Za sprawą nowatorskich rozwiązań, o których pisałem kilka pięter wyżej, Java’owy emulator Szaraka wydaje się być nad wyraz ciekawym projektem. Czyżby tchnienie świeżości w zapuszczone nosdrza PSXowej emusceny? Miejmy taką nadzieję, gdyż szykuje się nie lada gratka.