Tworzenie ISO

Od samego początku istnienia strony dostaje maile z pytaniami „Czy można uruchamiać gry z dysku twardego?”, „Jak zrzucić grę z PSX`a na HDD?”, „Jak odpalić tytuł XXX z twardziela?” i „Czy jest to w ogóle możliwe?”, „Jak za pomocą CDR Mooby zrzucić płytkę na dysk?”. Wydaje mi się, że artykuł zawierający odpowiedzi na te pytania jest idealnym tematem do działu Teksty – dzięki temu oszczędzę mnóstwo czasu zarówno Waszego (nie musicie pisać maili) i swojego (nie będę musiał odpowiedzieć na każdy z nich osobno).

Zacznijmy od pytania „Jak za pomocą CDR Mooby zrzucić płytkę na dysk?” – odpowiem szczerze – nie mam pojęcia. Przeznaczeniem tego pluginu jest uruchamianie obrazów płyt o „dziwacznych” rozszerzeniach (*.z, *.Z.table) i właśnie do takiego celu go wykorzystuję. Jeśli chodzi o sam proces tworzenia to osobiście zrzucam płyty do plików o rozszerzeniach:
*.nrg, *.img oraz *.iso – pliki takie można uruchomić przez File>Run ISO, a ich obsługą zajmują się wewnętrzne moduły ePSXe, dzięki czemu nie trzeba wykorzystywać żadnych pluginów. Jak zrzucić płytkę PSX na dysk twardy? Potrzebne nam będą: płytka z grą z PSX`a (to chyba jasne 🙂 i odpowiednie oprogramowanie. Choć możecie znaleźć masę softu do tworzenia obrazów płyty chciałbym Wam polecić moich faworytów, są to:

CloneCD – najlepszy program do kopiowania płyt. Tworzy obrazy w postaci plików *.img. Jego największą zaletą jest korekcja błędów na najwyższym poziomie! Potrafi sczytać płytkę z okrągłymi rysami czy nawet z wypalonymi dziurkami (czytaj śmiertelnie ranną płytkę) nie wyświetlając przy tym żadnego komunikatu. Poza tym jako jedyny z opisywanych samodzielnie tworzy pliki danych subkanałowych – rzecz bardzo przydatna przy wszelkich oryginałach. Jest szybki i niezawodny. Jednak niestety nie jest darmowy i nie zajmuje kilku kilobajtów. Pomijając te minuski jest to najlepszy moim zdaniem wybór! Dodatkowo korzystając z profilu Libecrypt dla CloneCD bezproblemowo ominąć można 90% zabezpieczeń PSX`owych gier!

ISOProducer – program napisany z myślą o tworzeniu obrazów dla ePSXe, które zapisywane są w plikach *.iso. Jako jedyny z przedstawionych tu progsów jest darmowy, stworzony przez fana ePSXe i bardzo mały – do zrzucania wykorzystuje pluginy CDR ePSXe. Jest to moim zdaniem najlepszy wybór dla początkujących, osób, które chcą czasowo zrzucić grę na twardziela, nie mają nagrywarki, za to ich płyty z PSX`a są w znakomitym stanie (program średnio radzi sobie z korekcją błędów)

Nero – Jest to najlepszy program do CD-Recordingu, ma bardzo wiele funkcji. Tworzy obrazy płyt w postaci plików *.nrg. Jednakże moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o tworzenie obrazów dla ePSXe. Niestety, aby obraz został wykonany poprawnie (czyt. bez błędów) niezbędne jest posiadanie nagrywarki z dużym buforem i dobrą korekcją błędów – większość CDRomów nie radzi sobie ze zrzucaniem plików przy pomocy tego programu – wystarczy mała rysa, wyskakuje błąd i całą operację biorą diabli.

Aby stworzyć obraz płytki w owych programach należy:
– CloneCD. Wcisnąć przycisk „Odczyt CD i zapis jako plik z obrazem płyty” w menu głównym.
– ISO Producer. Wcisnąć przycisk „Make ISO” w menu głównym.
– Nero. Skopiować płytę [File>CopyCD] wybierając uprzednio Image Recorder jako nagrywarkę.

Teraz wystarczy chwilę poczekać, aż plik z obrazem zostanie utworzony, wejść do ePSXe, wybrać z menu File>RunISO, a następnie interesujący nas plik i rozpoczynamy grę.

Prawie bym zapomniał – skąd pobrać wymienione progsy?
   CloneCD: www.cdrinfo.pl, Libecrybt (kliknij TUTAJ)
   IsoProducer: dział Download
   Nero: www.nero.com