Recapitulation 2022

Kultywując coroczną tradycję i zgodnie z przyjętą praktyką, przedstawiam garść przemyśleń podsumowujących 12.miesięcy minionego 2022 r.

End of year recapitulation

Podobnie jak w roku ubiegłym poniżej przywołamy najistotniejsze wydarzenia z emulacyjnej sceny, dokonując hierarchizacji wyłaniającej czołowe osiągnięcia poszczególnych kategorii… i tak:

 1. emulacja PlayStation:
  • po nieciekawym początku roku będącym rezultatem nerwowych perturbacjach i kilkumiesięcznej przerwy, ku uciesze zagorzałych zwolenników na scenę powrócił DuckStation. Może nie towarzyszyła temu rewolucja, a wprowadzane zmiany często określić można było jedynie mianem kosmetycznych, niemniej z uwagi na stabilny rozwój emulatora i jego wysoki poziom… chyląc czoła, po raz kolejny określam projekt mianem lidera wśród emulatorów pierwszego PlayStation.
  • niedaleko za opisanym powyżej projektem plasuje się w moim rankingu projekt pn. PCSX-Redux, dla którego ubiegły rok był nader łaskawy. Emulator zachwycił mnie zarówno częstotliwością, jak i zakresem wprowadzanych zmian. Wśród najważniejszych warto przywołać 64.bitowy rekompilator, mocno rozbudowany debugger i deasembler, edytor kart pamięci, sensowna konfiguracja kontrolera oraz ulepszony OpenBIOS. Jeżeli takie tempo rozwoju zostanie utrzymane w bieżącym roku, projekt ma pełne prawo startować na stanowisko lidera.
  • na trzeciej pozycji wśród wydarzeń, jakie zwróciły moją uwagę w ubiegłym roku wskazuję nieoczekiwany powrót projektu no$psx. Pod\wody tego są trzy. Po pierwsze, opisywany projekt powrócił po 5 latach letargu, a to w zasadzie okres przez jaki uśpione było również PSEmuPL. Po drugie, lista zmian jaka znalazła się w kodzie emulatora budzi pozytywne odczucia zarówno w odniesieniu do liczby modyfikacji, jak i ich istotności. W końcu po trzecie primo-ultimo, choć program dedykowany jest systemom z rodziny Windows, bez najmniejszego zgrzytu pracuje pod kontrolą Wine dzięki czemu użytkownicy systemów Linux oraz starszych wydań macOS mogą cieszyć się doskonałym emulatorem pierwszego PlayStation, rewelacyjnie odwzorowujący działanie źródłowego systemu i uzbrojony w jeszcze lepszy deasembler / debugger / profiler.
 2. emulacja PlayStation2:
  • rewolucja nastąpiła, porzucenie 32.bitowych wydań programu na rzecz ich 64.bitowych odpowiedników, automatyczne wydania dla systemów Linux oraz macOS, nowe mechanizmy pamięci podręcznej, wprowadzenie optymalizacji znacząco zwiększających wydajność, wyświetlanie obrazu z wykorzystaniem interfejsu Vulcan, implementacja trofeów z wykorzystaniem systemu RetroAchievements. Oto lista najistotniejszych zmian, jakie w 2022 r. znalazły się w kodzie się PCSX2 przez co bezapelacyjnie niniejszy projekt wskazuję jako lidera spośród emulatorów PlayStation2.
  • kusi mnie, by usadowić tu swojego faworyta, niemniej chcąc zachować obiektywność, na drugą pozycję wcisnąć muszę AetherSX2. Robię to ciut na siłę bo szczerze przyznam, że brakowało mi otwartoźródłowego repozytorium z kodem aplikacji i średnio podobał mi się bajzel jaki zapanował pośród wydań programu. Brakowało mi również większej liczby zmian i optymalizacji dedykowanych urządzeniom mobilnym. Z drugiej strony doceniam, że w przeciągu minionego 2022 roku z ciekawostki będącej eksperymentalnym portem, powstała pełnoprawna… można wręcz rzec, jedna z najciekawszych aplikacji systemu Android.
  • tradycyjnie dołączając ukłony i wyrazy szacunku ,wskazując na trzeciej pozycji mojego faworyta tj. emulator Play!, który w minionym roku doczekał się stabilnych produkcyjnych wydań, istotnie zwiększonej kompatybilności, garści optymalizacji oraz wersji przeznaczonej dla przeglądarek internetowych. Jak dla mnie kawał solidnej roboty od podstaw.
 3. emulacja PlayStation3:
  • kolejny rok emulację PS3 podsumować można jednym zdaniem. RPSC3 niepodzielnie rządzi. Stałe tempo aktualizacji oraz zmiany istotnie podnoszących komfort korzystania z programu, w tym: wdrożenie opcji szybkiego zapisu/ładowania stanu gry, wsparcie instrukcji AVX-512 zwiększających wydajność programu, publikacja oficjalnego portu dla systemów macOS, oto najgłośniejsze ze zmian jakie znalazły się w kodzie projektu. Najistotniejszymi były jednak w moim odczuciu pomniejsze modyfikacje eliminujące kolejne artefakty graficzne, zwiększające stabilność działania kolejnych gier oraz szereg usprawnień zwiększających kompatybilność emulatora, dzięki którym opisywany program na koniec 2022r. był w stanie uruchomić całą bibliotekę testowanych tytułów.
 4. emulacja PSPortable:
  • wybór lidera wśród emulatorów PSP nie należy do trudnych, tu od lat prym wiedzie PPSSPP. Nakłady pracy jakie autorzy włożyli w ten projekt w 2022 roku, co przełożyło się na publikację dwóch stabilnych wersji programu i aplikację dedykowaną urządzeniom VR, świadczą o tym że innego wyboru być nie mogło;
  • nie znaczy to jednak, że konkurencyjny emulator pn. JPCSP znów zapadł w sen zimowy. Przeciwnie, wybudzony z wcześniejszego letargu uraczył fanów kilkoma niespotykanymi rozwiązaniami. Zaimplementowana emulacja Baryon Sweeper i obsługa oprogramowania Syscon, wsparcie oficjalnego firmware w wersji od 1.50 do 6.61, znacznie usprawnione generowanie obrazu, to powody dla których chylę czoła trzymając mocno kciuki za dalsze powodzenie projektu;
 5. serwis PSEmu.pl:
  Podsumowując ubiegły rok napiszę również krótko o kilku, najistotniejszych zmianach jakie trafiły na łamy niniejszego serwisu:
  • w ramach lokalnych projektów opublikowałem witrynę PSEmu.pl Homebrew, zawierającą w pełni legalną bibliotekę darmowych gier dla systemów PS1, PS2, PS3 i PSV;
  • finalnie rozwiązałem problem nieprawidłowego wyświetlania stron na ekranach urządzeń mobilnych, przeprowadzając generalny remont wzorca kompozycyjnego głównej witryny;
  • opublikowałem ponad setkę nowych materiałów poświęconych emulacji na łamach serwisu i popełniłem kolejne kilkaset wpisów promujących emulację w mediach społecznościowych;

Jesli coś przeoczyłem, prosze o wniesienie stosownych uwag w formie komentarzy. Z mojej strony, na dziś to tyle. Pozdrawiam i życzę by za rok posumowanie było równie treściwe i interesujące.