Medievil2 PL

Nowinki ze świata związane z emulacją systemu Sony PlayStation
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Medievil2 PL

Post autor: winter_mute »

Od niepamiętnych czasów ( czytaj ukazania się FF9PL : ) zachwalam czasochłonną i mozolną, aczkolwiek niezwykle użyteczną i nie bójmy się tego powiedzieć jakże wspaniałą pracę osób spędzających dziesiątki jeśli nie setki godzin tłumacząc dla (Was, nas, jednym słowem) graczy mniej lub bardziej wspaniałe pozycje z PlayStation. Dziś jednak nie będzie pochwał i gratulacji, wręcz przeciwnie! Otóż, Abaddon uraczył nas kolejnym dziełem, dokładniej rzecz ujmując tłumaczeniem tytułowego Medievial2 na język polski i nie byłoby w tym nic złego...
Obrazek
...gdyby nie fakt iż spolszczenie ów nie było niczym innym jak przetłumaczoną wcześniej przez bratanków zza Bugu grą ze stadionu 10-lecia. Co więcej, zmian względem ruskiego pierwowzoru niewiele, bo jak to autor ujął trzeba by było "machnąć" to całkiem od nowa. Cóż ja mogę powiedzieć... wstyd i hańba. Panie Abaddon ja bym Pana tłumaczem czy ROM-hackerem nie nazwał, co najwyżej kłamcą i złodziejem, a to z 3 powodów:
  • 1) jak można pisać "Osobiście nie popieram warezu itp." (itp.?) po czym wrzucić grę, do której się nie ma żadnych praw na Rapidshare
    2) jak można mieć legalną kopie czegoś co samo w sobie jest kopią nielegalną
    3) rozpowszechnianie takich (tu - komercyjnych gier, bez względu czy spolszczonych czy też nie) materiałów jest jak najbardziej niezgodne z polskim i międzynarodowym prawem.
Tyle ode mnie... drodzy czytelnicy, czekam na Wasze komentarze.
2BII!2B
wolumin
User
User
Posty: 45
Rejestracja: 04 lutego 2006, 22:36

Post autor: wolumin »

Ja tam będę bronił Abaddona ponieważ zrobił fantastyczne spolszczenie do Silent Hilla. A Medievila 2 umieścił na warezie bo nie możliwe było umieszczenie samego patcha spolszczającego. A tak za zdrowy rozum, kto posiada oryginalnego Medievila 2?
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

A ja bronił Abaddona nie będę, wręcz przeciwnie. Numer, jaki wykręcił w związku z życzliwym udostępnieniem spolszczonego śmiecia, jakim jest zdobyty nielegalną drogą Medievil 2 permanentnie skasował gościa w moich oczach. Tłumaczenie konieczności wykonanie takiego zabiegu rzekomo niewielką dostępnością tytułu jest żałosne. Tym bardziej, że z czystej ciekawości zajrzałem na największy punkt kupna / sprzedaży gier w Polsce, czyli Allegro.pl, po czym wpisałem "Medievil 2" w wyszukiwarce - i co widzę? Oryginalną kopię gry na wyciągnięcie ręki. Wzmożony uśmiech na mojej twarzy wywołała salwa o tym, jak to autor spolszczenia potępia warez. Po czym w najlepsze wrzuca grę na rapidshare, dzieląc się zasobem z innymi. W związku z powyższym nie zamierzam stosować taryfy ulgowej wobec człowieka, który zbłaźnił się tak karygodnym zagraniem. Bez względu na to, jaki ma wkład w tworzenie tłumaczeń.

Kolejna sprawa - argumentowanie zasadności puszczania w obieg warezu faktem, iż spolszczenie nie mogło wyjść w innej formie. Jeśli nie mogło, nie powinno w ogóle wychodzić. To przecież żaden wyścig szczurów. Ale autor mimo wszystko postanowił za wszelką cenę osiągnąć cel, serwując kompletnie niejadalaną potrawę.

A swoją drogą, drogi przedmówco - na zdrowy rozum, każdy posiadacz Medievil 2, powinien mieć jego oryginalną kopię. Pozwolę sobie mniemać, iż to stwierdzenie jest jedynym słusznym i niekwestionowanym.
Ostatnio zmieniony 20 marca 2007, 20:46 przez BzyRes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

Post autor: Zardon »

Cóż, ja mogę tylko zacytować fragment newsa Abaddona, który w pewnym sensie jest już odpowiednim komentarzem do zaistniałej sytuacji:
...nie wspominając już o berionie który gdy tylko dowiedział się że zamierzam wrzucić grę na rapida, odpowiedział krótko: "po****ło Cie chyba"
I tak przy okazji - jeszcze ciekawiej jest na forum. Ktoś się spytał o kolejne linki do gier, no i oczywiście odpowiedź brzmiała :
"Nasza strona nie jest warezowa i trzeba to sobie jasno wbić do głowy"...
... aż chce się "coś" dopisać :wink:
Obrazek
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Ja tam będę bronił Abaddona
Ależ proszę bardzo, powiem więcej miałem nadzieję na większą opozycję, ale cóż....
ponieważ zrobił fantastyczne spolszczenie do Silent Hilla
Nie twierdzę że nie, tylko co ma piernik do wiatraka - nius nie traktuje o tłumaczeniu SH, to raz. A dwa, zastanawia mnie czy idąc tym tokiem rozumowania można by powiedzieć iż Hitler był dobrym człowiekiem ponieważ dźwignął niemiecką gospodarkę po tym co zostało z niej po przegranej w IWŚ.
A Medievila 2 umieścił na warezie bo nie możliwe było umieszczenie samego patcha spolszczającego.
Ok, powstaje jednak pytanie dlaczego nie umieścił legalnego patcha zamiast nielegalnej kopii gry:
a) z powodu lenistwa bo mu się nie chciało tłumaczyć gry
b) czy może jak sam napisał, nie było skąd ściągnąć gry
c) czy może wolał iść na łatwiznę, sięgając po gotowe tłumaczenie z bazaru, zamiast zrobić coś porządnie od podstaw
d) czy może w wszystkich powyżej wymienionych powodów?
A tak za zdrowy rozum, kto posiada oryginalnego Medievila 2?
A choćby niejaka Pani Ewa Sałasińska, która obok gier tj. FFX, czy FFX-2, wystawia tytułowego ME2 na Allegro
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=177407098
a ponoć tej gry nie można dostać - ja jakoś nie miałem problemu ze znalezieniem.

Tak czy siak przedstawiłem proste twierdzenie:
a) Abaddon kradnie... jakoś wolę takie dosadne określenie, bo słowo pirat w polskich realiach ma pozytywne przesłanie > pirat - kumpel który tanio, bądź całkiem za darmo załatwia gry :] ... bo bezprawnie rozpowszechnia oprogramowania do którego nie ma najmniejszych praw.
b) Abaddon kłamie - "Osobiście nie popieram warezu itp.", ME2 nie można zdobyc, itp.
... i wydaje mi się iż podejmując się jego obrony w pierwszej kolejności powinno przedstawić argumeny obalające powyższe twierdzenia. Jak na razie takowych nie widzę, choć nie ukrywam że z chęcią bym zobaczył.

Z niecierpliwością czekam na drugą linie obrony Pana Abaddona. Pozdrawiam,
2BII!2B
wolumin
User
User
Posty: 45
Rejestracja: 04 lutego 2006, 22:36

Post autor: wolumin »

Według mnie żadne spolszczenie gry na PSX nie jest legalne ponieważ wiąże się to z grzebaniem w kodzie gry co jest zabronione.
A Abaddon nie wydał patcha do Me2 z przyczyn technicznych, ponieważ w przypadku tej gry nie dało rady zrobić patcha dlatego musiał umiescic całą gre.
A Medievila2 na allegro znalzłem jedynie jednego wiec i tak dla wszystkich nie wystarczy.
A co do warezów to można by powiedzieć że umieszczanie Super Mario Bros w necie też jest piractwem

Ps. Przydało by się zaprosić samego Abaddona do dyskusji.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5248
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Według mnie żadne spolszczenie gry na PSX nie jest legalne ponieważ wiąże się to z grzebaniem w kodzie gry co jest zabronione.
Ok, zgadza się jako, że prawo autorskie - polskie czy międzynarodowe zabrania modyfikacji oprogramowania w całości bądź części bez uprzedniej zgody autora.

W tym przypadku (jak i wielu innych) furtkę stanowi jednak standardowa umowa licencyjna gier z PlayStation, która w wolnym tłumaczeniu stwierdza "Niedozwolone jest nieautoryzowana reprodukcja gry w całości, jak i jakiejkolwiek jej części, a nieautoryzowane użycie zarejestrowanych znaków towarowych może być uznane za naruszenie praw" etc, etc. Niby powtórzono to co wcześniej, ale czy na pewno?

Zadajmy sobie pytanie czym właściwie są łatki spolszczające? Prosta odpowiedź - pliki zawierające dane, którymi różni się oryginał od przetłumaczonej wersji gry. Nic więcej, nic mniej. Czym są te dane? Tekstem, grafiką i innymi elementami jakie stworzył autor w czasie tłumaczenia gry, niczym więcej. Skoro nie ma tam kodu gry [a tylko same zmiany] to prawo autorskie łatki posiada nikt inny jak tłumacz i w świetle prawa może sobie z tłumaczeniem robić co tylko dusza zapragnie.

No i całą kwestię legalności mamy omówioną, choć sprawa jest wręcz banalna:
a) rozpowszechniasz zmodyfikowany kod gry, który do Cienbie nie nalezy (kod gry, nie modyfikacje) = kradniesz
b) rozpowszechniasz łatkę zawierającą Twoją pracę = nic złego się nie dzieje

Skoro już jesteśmy przy kwestii legalności znalazłem kolejny ciekawy kąsek "Pamiętaj, że pliki objęte prawem autorskim wolno zgrywać z sieci jedynie, jeżeli posiada się w domu ich oryginalną wersję, a ściągniętą kopię będzie się traktować jako zapasową." - zgodnie z jakim prawem? Jesli chodzi o gry na PSXa to AFAIK możesz sobie takie ściągnąć jesli takowe nabędziesz w oficjalnym sklepie Sony czyli PS-Store (czy jak się to tam zwie) i ściągniesz na PS3, a potem wedle uznania również na PSP. No, ale może się myle i ktoś z PSX-PL będzie mi to w stanie wytłumaczyć. proszę.
A Abaddon nie wydał patcha do Me2 z przyczyn technicznych, ponieważ w przypadku tej gry nie dało rady zrobić patcha dlatego musiał umiescic całą gre.
Niby dlaczego się nie dało? Skoro gra została przetłumaczona to moim zdaniem łatkę zrobić się da - wystarczy porównać zmodyfikowany i niezmodyfikowany obraz i tyle.

Sprawa wygląda całkowicie inaczej gdy:
a) nie posiada się wersji niezmodyfikowanej
a) tłumaczyło się już przerobioną grę
wtedy rzeczywiście nie ma szans zrobić sprawną łątkę. W takim przypadku nasuwa mi się kilka kolejych pytań np.:
- czemu Pan "Osobiście nie popieram warezu itp." nie ma oryginalnej niezmodyfikowanej wersji? stwierdzenie "Z racji tego, iż na internecie ciężko tą grę w ogóle znaleźć " jakoś do mnie nie przemawia!
- czemu zamiast przetłumaczyć oryginał od podstaw poszedł na łatwiznę i przyłożył rękę do wypuszczenia takiej pirackiej chałtury?
- ... i czemu do diabła wypisuje tak bezsensowny stek bzdur?

Mam cichą nadzieję że Abaddon lub ktoś z teamu PSX-PL zajrzy do tego tematu i wytłumaczy choć kilka z moich pytań. Tymczasem zapraszam innych do dyskusji i wyrażania poparcia bądź potępiania czynu Pana Abaddona, wszelkie opinie są miłe widziane, szczególnie te poparte argumentacją :]

edit
A Medievila2 na allegro znalzłem jedynie jednego wiec i tak dla wszystkich nie wystarczy.
1) Dla jednej osoby niepopierającej warez na pewno wystarczy.
2) Ta gra nie została wydana na polskim rynku w nakładzie jednej kopii
3) Allegro to nie jedyne legalne źródło gier na PSXa - dla chcącego nic trudnego: Link1, Link2, Link3
A co do warezów to można by powiedzieć że umieszczanie Super Mario Bros w necie też jest piractwem
Jesli mówimy o oficjalnej grze od Nintendo, to tak. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku PSXowych re-releasów gier dla PSP/PS3, SMB zostało wydane za Wii VC i można ją nabyć za 500 Wii-punktów.
Ps. Przydało by się zaprosić samego Abaddona do dyskusji.
Ależ ja nikomu nie bronie, wręcz zachęcam!
2BII!2B
rivon
Junior
Junior
Posty: 11
Rejestracja: 23 marca 2007, 17:51

Post autor: rivon »

Jak zawsze w tym kraju panuje hipokryzja. :evil:
Jeśli tak się oburzacie, to może powiecie że nie używaliście np. emula by ściągnąć se np. pioseneczkę (przecież to też kradzież).

Polskie realia są takie jakie są, nie każdy chce wydawać 60 zeta na giere która można ukończyć w 12 godzin.

A oburzanie się jakby się miało okres, to gorzej zachowania dzieciaka.

Bądź co bądź człowiek się natrudził, a zamiast podziękowań to dostał ochrzan.
Awatar użytkownika
BzyRes
Administrator
Administrator
Posty: 2048
Rejestracja: 17 lutego 2003, 18:50

Post autor: BzyRes »

Jak zawsze w tym kraju panuje hipokryzja. :evil:
Jeśli tak się oburzacie, to może powiecie że nie używaliście np. emula by ściągnąć se np. pioseneczkę (przecież to też kradzież).
Jeśli już chcesz przeprowadzać lustrację, odpowiem. Nie, nie znajdziesz u mnie nielegalnej MP3, filmu, gry ani niczego z tych rzeczy. Jako uczciwy konsument mam prawo być oburzony, gdy osoba X dokłada cegiełkę na rzecz rozwoju piractwa, którym się brzydzę, i którego szczerze nienawidzę.
Polskie realia są takie jakie są, nie każdy chce wydawać 60 zeta na giere która można ukończyć w 12 godzin.
Jak się mają realia do płacenia za towar objęty prawami autorskimi? Nijak. Jak chcesz grać, kup grę, ukończ ja w 12 godzin i odsprzedaj na aukcji. Wyjdzie taniej. Nie masz za co kupić? Weź się za jakąś robotę i zarób troche szmalu. A jeśli nie - nie graj. Proste.
A oburzanie się jakby się miało okres, to gorzej zachowania dzieciaka.
Cóż, rzecz normalna reagować złością i oburzeniem [jakby się miało okres] na beztroskie, uchodzące płazem złodziejstwo. W dodatku bezkarne. Dziwię się, że człowiek, który włamuje się do mieszkania pod nieobecność gospodarzy, po czym wynosi wszystko, co ma jakąś tam wartość, nazywany jest złodziejem, a ten, który kradnie na terabajty oprogramowanie i multimedia z sieci, uznawany jest za fajnego koleżkę. Ten pierwszy zasługuje na powszechne potępienie. A ten drugi? Też, ale rzadko kiedy zwraca się na to uwagę. Niestety.

W związku z powyższym, zawuaż, że niestety nie trafiłeś z porównaniem.
Bądź co bądź człowiek się natrudził, a zamiast podziękowań to dostał ochrzan.
Powołam się na przykład, który parę postów wcześniej przytoczył w_m. Hitler też się natrudził, naprawdę. Całe życie poświęcił temu, by wcielić w życie swój plan na skalę globalną, co prawie mu się udało. Podziękowałeś mu za to?
Awatar użytkownika
Abaddon
Junior
Junior
Posty: 9
Rejestracja: 22 stycznia 2006, 15:15

Post autor: Abaddon »

Może do was jeszcze nie dotarło ale nasz serwis nie służy tylko i wyłącznie do wrzucania patchy naszego autorstwa. Gdy tylko ta witryna powstawała mieliśmy wszyscy postawiony jeden cel: Umieścić tam jak najwięcej spolszczeń jakie tylko znajdziemy/zrobimy. TAK TAK WIEM SPOLSZCZEń, A NIE SPOLSZCZONYCH OBRAZÓW GIER!
PO pierwsze, płytke ze spolszczonym medievilem 2 załatwiłem od znajomego, więc nie posiadałem oryginalnej kopii gry. Chcąc zrobić patcha znalazłem na allegro płytę z tą właśnie grą, KUPIŁEM JĄ (wyboru nie było, była tylko jedna) i czekałem cierpliwie na przesyłkę. Po jej otrzymaniu i zrobieniu obrazu gry, okazało się, że oba te obrazy różnią się rozmiarem! W takim wypadku stworzenie patcha było niemożliwe! Wersja gry była taka sama, więc stwierdziłem, że innego sposobu nie ma, a jedyną drogą jest wrzucenie gotowego obrazu gry. Dlaczego tak postąpiłem? Dostawałem całe mnóstwo maili i wiadomości na gg z zapytaniami: Kiedy będzie Medievil 2???? Na stronie dałem info, że będzie za pare dni na 100%. Czy miałem tyle ludzi oszukać i napisać: "Przepraszam spolszczenia nie będzie bo nie da się zrobić patcha"? Ludzie popatrzcie co się dzieje na internecie...polskich stronek z warezem jest całe mnóstwo, a wrzuconych obrazów gry, niezliczone ilości. Czy myślicie, że te strony są potępiane przez wielu ludzi? Jeśli tak to dlaczego są jednymi z najbardziej popularnych na internecie? Czy małe odstępstwo od zasady jakim kierował się nasz serwis, czyli wrzucanie SPOLSZCZEń odrazu czyni całą naszą witrynę warezową? Takich pytań retorycznych można by napisać wiele. Społeczeństwo polskie jest jakie jest, a jakie jest każdy wie, piractwo sięga nienormalnych granic. Nie popieram warezu, obraz wrzuciłem na serwer tylko po to by ludzie którzy nie zwracają uwagi czy jest to nielegalne czy nie, a takich osób jest w polsce myślę że z 90% jak nie więcej... Myślę, że teraz już wam przetarłem oczy i przybliżyłem wam co się w naszym kraju dzieje, więc nie nazywajcie mnie złodziejem, a jeśli tak, to będziecie musieli mówić tak na niemalże wszystkich ludzi w Polsce...Taka prawda...
ODPOWIEDZ