Breakthrough, czyli przełom!

Nowinki ze świata związane z emulacją systemu Sony PlayStation
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5250
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Widzę, że temat wzbudza wiele kontrowersji więc napiszę dwa słowa o DX10:

1) Według oficjalnego stanowiska Microsoftu, nie ma i nie będzie środowiska DX10 dla systemów innych niż Vista. Jest to jak najbardziej zrozumiałe bo firma musi w jakiś sposób promować nowy, w dodatku beznadziejny system).

2) Według programistów możliwe jest nie tylko uruchomienie tegoż środowiska pod WinXP, ale także pod systemami MacOS oraz Linux. Co więcej kod DX10 może być przetwarzany na kartach graficznych wspierających tylko DX9.

3) Pomimo, iż prawdopodobnie będzie istniała możliwość uruchomienia gier tj. Crysis na starym sprzęcie i innym niż Viśta systemie operacyjnym, to nie ma co liczyć na mannę z nieba - wydajność pojedynczej karty GeForce 8800GTX jest wyższa aniżeli dwóch, pracujących w trybie SLI, najwyższych modeli kart z rodziny GF79xx.

4) W kwestii emulacji - biorąc pod uwagę powyższe uwagi w niusie jako wymagania stoi oficjalny DX10, system Vista oraz karta z pełnym wsparciem dla DX10... a to z dwóch powodów:
a) multum osób ma problemy ze skonfigurowaniem PCSX2, więc nie można wymagać iż bezproblemowo zainstalują sobie wrapper DX10.
b) ponieważ GSdx10 korzysta w dużej mierze z sprzętowych dobrodziejstw ww. API, wykorzystanie tegoż wrappera spowoduje iż wtyczka czy to z powodu dodatkowego obciążenia występującego przy translacji instrukcji, czy to niewystarczającej możliwości obliczeniowej starszych kart nie poradzi sobie z wyświetlaniem animacji z pełną prędkością.

Tyle ode mnie, po więcej informacji dotyczących opisywanego zagadnienia odsyłam do witryn:
http://www.dxten.com/
http://alkyproject.blogspot.com/

Z innych kwestii:
- sądzę, iż wtyczki dla środowiska DX9, choćby przez wzgląd na wsteczną kompatybilność emulatora nie zostaną porzucone.
- o 64-bitowych systemach wypowiadałem się odnośnie technologii, które MS wykorzysta(ł) do promocji Visty. O 64-bitowym XPku oczywiście słyszałem podobnie jak o tym że potrafi on sprawić psikusy (brak sterowników, niekompatybilny z oprogramowaniem, itp.), na domiar złego system nie zyskał dużej popularności, czy wielu przychylnych opinii więc wydaje mi się że lepiej nie wypowiadać się na jego temat, szczególnie gdy autorzy PCSX2 mówiąc o 64-bitowych systemach wymieniają przeważnie Linux oraz Vistę.
2BII!2B
N25
User
User
Posty: 90
Rejestracja: 23 marca 2007, 22:53

Post autor: N25 »

Pamiętam jak instalowałem GTA SA które w wymaganiach miało napsiane DX9 wówczas miałem GF2 który wspierał bodajze DX7 ;) Mimo braku wsparcia DX9 mogłem odpalić GTA SA i mase innych gier które w wymaganich miały dx8,9. I tutaj zainteresował mnie punkt drugi:

"2 ) Według programistów możliwe jest nie tylko uruchomienie tegoż środowiska pod WinXP, ale także pod systemami MacOS oraz Linux. Co więcej kod DX10 może być przetwarzany na kartach graficznych wspierających tylko DX9. "

jak mam to rozumieć ? Czy jest możliwośc odpalenia wtyczki GSdx10 na karcie wspierającej dx9 ? Czy moze chodzi ci o to ze wtyczka się nieodpali, ale mamy możliwość instalacji dx10 na karacie z dx9 ?

Dodam że przed hwilą testowałem GSdx9 v0.11.2 i ta wtyczka jest okropna, jest dużo więcej błędów graficznych a gra jest jeszcze wolniejsza!!! A moze coś źle robie, niebede robił off topa, załoze teamt w problemach. Na oficjalnym forum widziałem też aktualizacje wtyczki dla dx10.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5250
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

jak mam to rozumieć ? Czy jest możliwośc odpalenia wtyczki GSdx10 na karcie wspierającej dx9 ? Czy moze chodzi ci o to ze wtyczka się nieodpali, ale mamy możliwość instalacji dx10 na karacie z dx9 ?
Istynieje teoretyczna możliwość obsługi DX10 na karcie DX9.
2BII!2B
Saqool
Junior
Junior
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwietnia 2006, 20:11

Post autor: Saqool »

Przepraszam że tak długo nie pisałem, ale wyjechałem w srawach zawodowych. Co do wywodów winter mute, na temat laptopa jakiego posiadam w pracy, to proszę się nie wypowiadać (nie wiesz to nie opiniuj). Przetestowałem głównie FFX, FFX-2 i Kingom Heart (to akurat posiadam) wtyczka faktycznie dużo daje w stosunku do porównywalnej z obsługą Dx9, po pierwsze to mniej tekstur znika w przypadku do GSdx9 i szybkość emulacji jest znacznie poprawiona. Ale, jest małe ale, w stosunku do komputera o podobnych parametrach tylko stacjonarnego (mam XP i tylko wsparcie dla Dx9), to wzrost prędkości jest rzędu 5-10 (góra 15 klatek).
Mój stacjonarny to C2D, 1GB ram, GF7950, natomiast laptop to HP Pavilion dv9625ew.
Aha na stacjonarnym nie używam GSdx9 tylko ZeroGS Kosmos w najnowszej wersji.Fakt gra się przyjemniej na nowej wtyczce ale nie jest to nic czego przy lepszej optymalizacji nie można byłoby osiągnąc na GSdx9. Innych gier nie sprawdzałem ponieważ nie posiadam.
Czego życzę wszystkim zainteresowanym.
winter_mute
TROLOŻERCA
TROLOŻERCA
Posty: 5250
Rejestracja: 04 września 2002, 12:21
Kontakt:

Post autor: winter_mute »

Co do wywodów winter mute, na temat laptopa jakiego posiadam w pracy, to proszę się nie wypowiadać (nie wiesz to nie opiniuj).
[...]
Mój stacjonarny to C2D, 1GB ram, GF7950, natomiast laptop to HP Pavilion dv9625ew.
Akurat z serią 9 tys. nie miałem bliższej przyjemności (coś się przewinęło, ale było za mało i za krótko by pisać coś więcej) bo klienci biorą głównie Paviliony z serii 6tysięcy (wiadomo cena), ale nie zmienia to faktu że sprzęt nie jest z najwyższej półki.
Chcesz się przepychać na specyfikacje to zerknij sobie na takiego DELL XPS M1730 - sprzedałem w zeszły piątek, miałem przyjemność się dłużej pobawić i szczerze Ci powiem, że to akurat jest dobry laptop... szkoda tylko że pod względem wydajności przebije go pierwszy lepszy PeCet za połowę ceny, którą trzeba zapłacić za wspomnianego notebooka.

Resumując: Core 2 Duo @ 1.5GHz, 1GB RAMu @ 667MHz, GeForce 8400M GS - czym tu się podniecać, za 2,5 tysiaka, czyli połowę ceny dv9625ew złożysz PieC który zarówno pod względem specyfikacji jak i wydajnosci zostawi Twojego HP`ka już na samych przedbiegach :] Tak było jest i niestety, a może i stety będzie.

Peace :D
2BII!2B
Saqool
Junior
Junior
Posty: 5
Rejestracja: 10 kwietnia 2006, 20:11

Post autor: Saqool »

Nie choodziło mi o przepychanie na temat sprzętu, choć fakt ciekawy ten DELL :D Ale o sam fakt że wtyczka nie jest taka super, jak by się mogło wydawać. To naprawdę da się uzyskać poprzez optymalizację kodu istniejącej już wersji pod Dx9.
A co do lapka a uwierzysz że pracuje jako administrator sieci w pewnej firmie i szef uwierzył, że tego lapka potrzebuje do pracy :lol: Po prostu strasznie się nudze a na nim w miare rozsądnie chodzą gierki:)
A jeszcze jedno zauważyłem pewną śmieszną rzecz na GF7950 nie ma rożnicy czy w ZeroGS kosmos rzucam AAx2 czy x4 (powyżej faktycznie spada ilość generowanych klatek), a na lapku jest różnica już przy AAx2 rzędu 5 klatek. Nie wiecie jaki powód może być tego?
ODPOWIEDZ