PSP

Tutaj możecie publikować swoje recenzje, komentować recki innych użytkowników. My zaś najlepsze z nich umieścimy na łamach strony.
Awatar użytkownika
Zardon
Administrator
Administrator
Posty: 510
Rejestracja: 13 stycznia 2005, 18:17
Kontakt:

PSP

Post autor: Zardon »

PSP - czyli przenośna konsola od Sony

PSP (PlayStation Portale) to wydane 1 września 2005r. (w Europie) najnowsze, przenośne cacko firmy Sony. Producent rzucił się na bardzo głęboką wodę, stając do walki twarzą w twarz z uznanym producentem wśród fanów przenośnych maszynek do grania – Nintendo. Jednak wbrew wszelkim obawom, konsola stała się hitem, bardzo dobrą i ciekawą alternatywą.

Obrazek

Zacznijmy jednak wszystko od początku. PSP w przeciwieństwie do NDS jest nastawiona raczej na standardową rozgrywkę, podobną do tej, którą poznaliśmy chociażby z PS/PS2/GBA. Jest wyposażone w znacznie mocniejsze podzespoły niż konkurencja:
1) procesor taktowany do 333Mhz,
2) pamięć (operacyjna) 32MB DRAM (wersja fat), 64DRAM (wersja slim),
3) pamięć (graficzna) 4MB GDRAM,
4) ekran o przekątnej 4,3”,
5) WiFi (możliwość grania online lub surfowania po sieci), IrDA (tylko w wersji fat),
6) Wyjście TV (tylko w wersji slim).
Jak już zapewne zauważyliście parametry techniczne są zbliżone do tych z PS2. Rezultat? Konsola prezentuje prawie takim sam poziom graficzny jak jej stacjonarny brat. Oczywiście wypada odrobinę gorzej, ale i tak nie ma powodów do marudzenia: Tekken, GTA, Final Fantasy, Metal Gear Solid, God of War – to tylko kilka naprawdę dobrych i znanych tytułów.

Obrazek

UMD czyli Universal Media Disc
W przeciwieństwie do NDS, gry nie są zamieszczane na popularnych kartridżach, lecz na nośnikach, zwanych UMD (Universal Media Disc). Wyglądem przypominają one MiniDVD, są jednak nieco mniejsze oraz "zapakowane" w niecodzienną obudowę (co skutecznie uniemożliwia nielegalne kopiowanie)

Obrazek

Czy rezygnacja ze standardowych rozwiązań, było słusznym posunięciem? Moim zdaniem – tak. UMD ma pojemność 1,8 GB, co w porównaniu do 64 MB (kartridż NDS) robi całkiem dobre wrażenie. Dzięki temu, na PSP można ujrzeć nie tylko gry, ale również filmy i programy.

Pamięć to potęga
Nie licząc wspomnianych już płytek, konsola jest wyposażona w zewnętrzną pamięć Memory Stiuk Pro Duo (do 32GB). I to właśnie dzięki niej PSP pokazuje swą przydatność i użyteczność. Na karcie bowiem, można umieścić muzykę, filmy, zdjęcia, dodatkowe tapety, skórki, dema ...i praktycznie wszystko co tylko chcemy. Konsola bez żadnego problemu może zastąpić słynne MP3, MP4, IPody itp. Szczególnie jeżeli skorzystamy z…

Nieoficjalne oprogramowanie
Teraz nadszedł czas na małe wyjaśnienie troszeczkę drażliwego tematu.
Nie licząc oficjalnego oprogramowania od Sony, na konsolę już od dłuższego czasu powstają również Custom Firmware. Pozwolę sobie na początku zacytować instrukcję do PSP (dostępną pod tym adresem), aby rozwiać wszelkie wątpliwości:

„Systemu PSP i akcesoriów należy używać zgodnie z instrukcjami zawartymi w niniejszym podręczniku. Nie udziela się autoryzacji na analizę i modyfikację systemu czy analizę i korzystanie z konfiguracji obwodów systemu. Demontaż powoduje utratę gwarancji na system i może być przyczyną uszkodzenia.”

W związku z powyższym - modyfikacja systemu jest nielegalna.
Prawda jest jednak brutalna, tylko dzięki ingerencji w system konsoli możemy wykorzystać jej możliwości w 100%.

Sony i jego polityka
W zasadzie sam do końca tego nie rozumiem, ale… Oficjalny Firmware uniemożliwia uruchamianie jakiegokolwiek programu nie stworzonego przez firmę Sony (lub firmę, która została do tego upoważniona).
Głupota? Raczej tak. Do tej pory nie widzę logicznego powodu takiego postępowania, które działa zdecydowanie na niekorzyść i konsoli i producenta. Wystarczy tylko popatrzeć do czego tracimy dostęp: do emulatorów (GBA, N64, NES, SNES, NeoGeo), przydatnych programów (odtwarzacze wideo, muzyki, zaawansowane kalkulatory, mapy, organizatory), ukrytych opcji (chociażby ustawienia procesora, można znacznie wydłużyć czas zabawy lub przyśpieszyć działanie konsoli) i do wielu, wielu innych rzeczy.
Niestety, Custom FirmWare ma jedną poważną wadę – pozwala na uruchamianie nielegalnych kopii gier. Tym bardziej dziwi fakt braku odpowiedzi na oczekiwania użytkowników ze strony Sony, które zamiast odblokować to co powinno (dając możliwość pełnej, legalnej swobody), wydaje nowe firmware wprowadzające kompletnie nieskuteczne zabezpieczenia oraz kosmetyczne i niezauważalne zmiany.
I to nie wszystko. Jest jeszcze jedna ciekawostka, o której naprawdę warto napisać. PSP (jak już wspomniałem) posiada IrDA. Problem w tym, że firma Sony nie miała, nie ma i nie będzie mieć ŻADNEGO pomysłu na jej wykorzystanie (nowa wersja konsoli nie posiada już tego gadżetu). Co lepsze – jedyny sposób na jakiekolwiek użycie podczerwieni to instalacja nieoficjalnych programów (np. umożliwia to nam wymianę plików z komórkami, korzystać z konsoli jako pilota), których oczywiście NIE MOŻNA uruchomić na oficjalnym firmware. Chore.

Dodatki
Na szczęście jest jedna rzecz, która ratuje tą dramatyczną sytuację z oprogramowaniem. A mianowicie – dodatki. Nie mówię tutaj oczywiście o pokrowcach, ładowarkach itp. (bo tego jest naprawdę dużo) ale o urządzeniach, które mogą rozbudować możliwości naszej konsoli. Aktualnie istnieją tylko dwa oficjalne - kamerka Go!Cam oraz odbiornik GPS.
Kamerka posiada jedynie 1,3 Mega Pixel’a. O ile zdjęcia rzeczywiście nie wyglądają za rewelacyjnie (chociaż i tak lepiej niż te robione z komórki 1,3 MPx) o tyle wideo robi całkiem dobre wrażenie. Maksymalna rozdzielczość to 480x272 (30FPS) co wbrew pozorom jest dobrym rezultatem. Dla porównania – Samsung D900i z 3,13 MPx posiada maksymalny rozmiar wideo 352x288, a nagrany filmik jest znacznie gorszej jakości.
Co do odbiornika GPS – niestety tutaj nie mam żadnych dokładniejszych informacji. Z tego co wiem jest całkiem niezły i amatorom wirtualnych map w pełni powinien wystarczać (przynajmniej za granicą... nie mam pojęcia jak to wygląda w Polsce).

Obrazek

Z ciekawostek/nieoficjalnych akcesoriów warto wymienić jeszcze klawiaturę, która jest wielce przydatna przy korzystaniu z WiFi (Internetu). Tego typu klawiatury zazwyczaj zapożyczane są z telefonów komórkowych i specjalnie przerabiane pod PSP. Należy jednak dodać, że większość z nich działa tylko na PSP FAT z nieoficjalnym firmware.

Wady
Czy konsola posiada jakieś wady? Podobno tak... Podobno, ponieważ mnie osobiście nie przeszkadzają.
Pierwsza z nich to analog stick. Fakt faktem – nie wygląda on za ciekawie (umiejscowiony pod krzyżakiem, można zobaczyć na zdjęciach, większość osób bierze go za… głośnik) i nie należy do najwygodniejszych, ale… bez przesady, da się do niego przyzwyczaić (np. grając w GoW).
Druga to potwornie „wrażliwy” ekran, który bez większych problemów można porysować. Oczywiście jest na to sposób. Wystarczy kupić folię ochronną – ok. 10 zł za sztukę. Nie jest to mało, ale wystarcza na bardzo długo (moja folia ma już 3 lata)
Trzecia sprawa to powolny odczyt płytek UMD. Ten problem zauważyłem tylko przy GTA (miasto potrafi się doczytywać np. w trakcie szybkiej jazdy samochodem)… więc też nie uważam tego za aż tak duży problem.
Ostatnia rzecz to bateria i jej moc. Niestety, standardowy czas zabawy z konsolą wynosi przeciętnie 8 godzin. Z jednej strony to mało, z drugiej zaś można to usprawiedliwić dobrą grafiką gier oraz jakością wyświetlanego obrazu i wydobywanego z konsoli dźwięku.

Podsumowanie
Konsola PSP jest na pewno czymś godnym uwagi i polecenia – dostajemy nie tylko świetną maszynkę do grania, ale i również uniwersalne urządzenie m.in. do oglądania filmów, słuchania muzyki, oglądania zdjęć czy korzystania z bezprzewodowego Internetu. Jest dobrą konkurencją dla Nintendo DS, a jak wiadomo to jest najistotniejsze, nie tylko dla rozwoju rynku przenośnych konsol, ale i również dla nas – konsumentów (monopolizacji mówimy nie!).
Reasumując – polecam i zachęcam do zakupu.

PS Recenzja zawiera wyłącznie moje osobiste przemyślenia, uwagi, wnioski itd.
PS #2 Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie bez mojej zgody/wiedzy surowo zabronione.
PS #3 Zdjęcia robione (niestety) telefonem komórkowym.
PS #4 Tekst postaram się aktualizować co jakiś czas (m. in. porównanie starszej wersji konsoli z nowszą)
PS #5 Dlaczego PSP dobrze się sprzedaje? Bo NDS wszyscy już mają :)
Obrazek
ODPOWIEDZ