Najczęściej zadawane pytania.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jakie są wymagania emulatorów PSP?
Bezproblemowe działanie emulatorów PSP zapewni dowolny komputer wyposażony 64.bitowy procesor, 4GB pamięci i kartę graficzną ze wsparciem OpenGL3. Niezależnie od tego, a w myśl złotej zasady emulacji tj. im mocniejszy sprzęt tym lepsze efekty, solidny procesor i wysokowydajna karta graficzna, zapewni stabilną pracę programu przy zastosowaniu wysokiej rozdzielczości i filtrowania obrazu.
W przypadku urządzeń mobilnych, przyzwoite minimum stanowi procesor ARMv7, 2GB pamięci i układ graficzny ze wsparciem OpenGL ES 3.0, niemniej zgodnie z powyższym wywodem, 4.rdzeniowy ARMv8, 4GB RAMu i układ graficzny Adreno pozwoli nie tylko bezproblemowo grać, ale również śrubować ustawienia programu znacząco zwiększając jakość wyświetlanego obrazu.
[ do góry ]
Jaki system operacyjny do emulacji PSP?
Teoretycznie emulatory PSP są dostępne na większość popularnych systemów operacyjnych oraz kilka egzotycznych platform takich jak Blackberry, Symbian czy Pandora. Niestety, w praktyce tj. wraz z implementowaniem coraz nowszych rozwiązań, baza urządzeń bezproblemowo obsługujących najnowsze wydania emulatorów obejmuje systemy Android, iOS, Linux oraz Windows. W takie też, zaleca się zaopatrzyć do emulacji konsoli PSP.
[ do góry ]
Jaki emulator wybrać?
Z uwagi na doskonałą kompatybilność i wysoką prędkość działania zaleca się korzystanie z PPSSPP.
Z kolei, entuzjastom hardkorowych rozwiązań, fanom emulacji LLE i miłośnikom platform działających w oparciu o środowisko JAVA proponuje się zapoznać z projektem JPCSP.
[ do góry ]
Czy emulator uruchomi grę?
Teoretycznie emulatory PSP charakteryzują się doskonałą kompatybilnością i są w stanie uruchomić większość gier wydanych na konsolę. W praktyce zdarzyć się może, że dany tytuł wymaga konkretnych ustawień, bądź jego obsługa pogorszyła się przy okazji wydania nowej wersji rozwojowej emulatora. Z tego powodu, zaleca się zabawę na ostatniej stabilnej wersji PPSSPP, a w przypadku wystąpienia problemów wizytę na forum tegoż programu i upewnienie się czy gra nie sprawia większych problemów.
[ do góry ]
Gra nie uruchamia się lub ulega zawieszeniu.
Powody takiego stanu rzeczy mogą być dwojakie.
1) W przypadku gier ściągniętych z internetu, sam fakt bezprawnego rozpowszechniania oprogramowania jest wystarczającym argumentem do zakończenia dyskusji, dalsze dywagacje nad przyczyną niedziałania takiej kopii nie mają uzasadnienia, a jedyne słuszne rozwiązanie to zaopatrzenie się w grę z legalnego źródła.
2) We wszystkich pozostałych przypadkach:
a) sprawdź na forum programu czy tytuł jest emulowany, upewnij się również że gra nie wymaga specyficznych ustawień;
b) spróbuj uruchomić grę na innym emulatorze;
[ do góry ]
Skąd wziąć BIOS?
Emulatory PlayStation Portable do działania nie wymagają BIOSu konsoli.
[ do góry ]
Skąd wziąć GRY?
1) Wybrane produkcje niezależne, pozwalające spędzić kilka miłych chwil przy ekranie lub/i bezproblemowo przetestować emulatory PSP, w całkowicie legalny sposób pobrać można z witryny PSEmu.pl Homebrew.
2) W przypadku komercyjnych tytułów:
a) w pierwszej kolejności napisać należy o polskiej (Allegro) oraz zagranicznych (ebay, amazon) platformach aukcyjnych, które zapewniają wysoką dostępność tytułów i bezpieczeństwo zakupów, co też czyni je godnymi polecenia;
b) Nie rzadko gry z PlayStation Portable spotkać można również w serwisach ogłoszeniowych takich jak rodzimy OLX czy angielski gumtree, ale osobiście z nich nie korzystałem i ciężko mi obiektywnie polecić te źródła;
c) tytuły przeznaczone dla PSP można również znaleźć w punktach sprzedaży używanych gier, warto zainteresować się ofertą stoiska w pobliskim centrum handlowym, lub wyszukać osobę prowadzącą w okolicy taką działalność gospodarczą.
d) wypada też polecić obserwowanie grupy poświęconej tematyce gier retro na którymś z serwisu społecznościowych – często wypatrzeć można na nich ogłoszenia ws. sprzedaży gier na szaraka.
[ do góry ]
Jak skopiować grę?
Jeżeli nabyłeś swoją pierwszą grę na PSP i zachodzisz w głowę jak skopiować tą dziwną płytkę na komputer, to odpowiedź na dręczące Cię pytanie wraz z instrukcją postępowania znajdziesz w dedykowanemu tej sprawie artykule .
[ do góry ]
GPU, ISO, Plugin – co to znaczy?
Wymienione wyżej zwroty to terminologia związana z emulacją, często używana zarówno na łamach strony jak i forum. Jeśli jesteś początkującym emu-fanem i chcesz przyswoić sobie najbardziej powszechne definicje zapraszam gorąco do lektury naszego słowniczka.
[ do góry ]