Soywiz PSP Emulators

soywiz psp emu running demo - image from PSEmu.pl Visit for latest news and files related to PSP emulation for PC and mobile systems. PPSSPP, JPCSP, soywiz emulators for Windows, Linux, macOS and android system. Visit PSEmu.pl for free PSP games and latest emulators

OPIS

Soywiz to pseudonim autora emulatora, który od 2007 roku ewaluował w ramach projektów pn.: D PSP Emulator, cspspemu, jspspemu oraz KPSPEMU. Warto jednocześnie nadmienić, że równie orientalne jak historia rozwoju aplikacji są języki z użyciem których program był tworzony.

Opisane powyżej historia obejmuje następujące aplikacje:

D PSP Emulator

przygotowana w języku D, pierwotna odsłona emulatora. Wielokrotnie przepisywana od podstaw i publikowana w ramach czterech wersji odmiennych wersji. Dzięki pracy nad kodem, wraz z każdą kolejną wersją kompatybilność emulatora wzrastała, niemniej z uwagi na problematyczną charakterystykę języka tj.: słaby IDE, skomplikowaną strukturę, czy wolną kompilację, w 2011 roku autor porzucił projekt.

cspspemu (in. Soywiz`s PspEmu)

mając na uwadze opisane powyżej problemy, prace nad emulatorem PSP przniesione zostały na platformę .NET Core 3+ i w oparciu o kod projektu pspplayer oraz wcześniejsze doświadczenia emulator został przepisany z wykorzystaniem języka C#. Niniejsza zmiana umożliwiła wprowadzenie dynamicznego rekompilatora, alokację pamięci z wykorzystaniem metody VirtualAlloc, oraz zastosowanie szybkiej pamięci podręcznej oraz emulacji HLE. W rezultacie emulator jest w stanie uruchamiać komercyjne tytuły, a szybkość przetwarzania danych kilkukrotnie przewyższającą prędkość bazowej konsoli. Emulator wciąż wymaga dopracowania, szczególnie pod kątem funkcji przetwarzania i wyświetlania obrazu, niemniej w przeciwieństwie do poprzednio opisanego projekt nie został porzucony, a w repozytorium GitHub programu wciąż pojawiają się zmiany w kodzie.

jspspemu

to kolejna wersją emulatora PlayStation Portable, będąca portem opisanego wyżej cspspemu napisanym w kompilowanym do JavaSript, języku TypeSrcipt. Dzięki temu emulacja kodu PSP (demo, homebrew i prostych komercyjnych gier) wykonywana jest bezpośrednio w oknie popularnych przeglądarek (Chrome, Opera, Firefox, Safari i IE11).

KPSPEMU

to emulator będący rozwinięciem opisanego powyżej jspspemu, utworzony przez przepisanie kodu na język Kotlin wykonywany z pomocą platformy KorGE działającej na maszynie wirtualnej Javy. Emulator wykorzystuje autorskie biblioteki i zaawansowane możliwości przywołanej platformy, by w zapewnić wieloplatformowość i znaczny wzrost wydajności względem opisanej punkt wyżej aplikacji.

INFO

Status projektu:wstrzymany
Licencja:open source, GNU GPLv3
Systemy:multi
Pierwsze wydanie:2007 r.
Ostatnie wydanie:styczeń 2023 r.
tabela: informacje dot. emulatora

GALERIA

POWIĄZANE TREŚCI

Niusy:

Linki: