Historia serwisu

Cześć pierwsza
– zanim nastało PSEmu.pl

Na początku był …

– rok 2002 by winter_mute

Wszystko rozpoczęło się w pamiętne wakacje 2002 r., podczas których do moich głównych zajęć zaliczyć można było: masakrowanie potworków w FF9, młócenie brata w Tekken 3 i pisanie artykułów dla nieistniejącej już „Oficjalnej Strony MoRf’a”. Nie podejrzewałem wtedy, że emulacja i webdeveloping wypełnią po brzegi moje zasoby czasowe przez najbliższe 3 lata.

Ale po kolei – po różnorakich, sięgających jeszcze 1999 roku eksperymentach z emulatorami PSXa (PSEmuPro, VGS, bleem!) natrafiłem w końcu na ePSXe, dzięki któremu po wielu trudach i znojach udało mi się bezproblemowo grać w Final Fantasy 9, Gran Turismo 2 i Tekken3 na moim wysłużonym blaszaku. Swą radość z piękna emulacji bez zastanowienia przekonwertowałem na ciąg znaczków, przelewając swe myśli na monitor, po czym pozwoliłem im rozpłynąć się w przepastnych głębiach internetu [czyt. opublikowałem artykuł na OSM]. Ku mojemu zdziwieniu jakiś czas po publikacji otrzymałem kilka maili z tradycyjnymi pytaniami „jak ustawić plugin…?”, „Skąd wziąć BIOS?”, „Jak zrzucić grę na twardziela?”, co ciekawsze z dnia na dzień maili przybywało wiec postanowiłem zbadać rynek. Jak się okazało cieszący się ogromną popularnością na zachodzie ePSXe jest ledwo znany w naszym kraju – znalazłem tylko kilka polskich serwisów zawierające krótkie wzmianki o emulatorze. Nie zastanawiając się długo wiozłem się do roboty po raz kolejny przelewając swe doświadczenia, wywody i udzielone w mailach odpowiedzi na język zrozumiały dla przeglądarek internetowych. W taki właśnie sposób powstała, umieszczona 2 sierpnia 2002 na serwerze republiki, pierwsza wersja Polskiej Strony ePSXe.

Jak każdy nowy serwis powoli rozpoczęliśmy swoją działalność od kilku odwiedzin dziennie, lecz z czasem liczba ta wzrastała, analogicznie do ilości maili, które otrzymywałem toteż, aby oszczędzić sobie trudu odpisywania po 20 razy na jedno pytanie postanowiłem założyć forum i tym oto sposobem we wrześniu 2002 roku wystartowało Polskie Forum ePSXe. Dzień za dniem, miesiąc za miesiącem sprawy pełzły w dobrym kierunku – przybywało uzytkowników, zjawiły się pewne indywidua w postaci Waszych ulubieńców czyli Bati-ego, BzyRes-a i Mortus-a, a liczba gości przekroczyła limit 1000 wizyt na misiąc.

Gdy po pół roku działalności całkowita liczba odwiedzin przekroczyła 12 tys. Skromne zasoby republiki przestały nam wystarczać i zaczęło się kombinowanie, koniec końców dzięki uprzejmości Martina z serwisu emulation64 i Keitha z EmuFanatics, dostaliśmy host na wymarzonym serwerze i znany wszystkim adres plepsxe.emufanatics.com. Od tego momentu sprawy przyjęły zgoła odmienny obrót…

Serwis PSePSXe

– rok 2003 by Mortus

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2003 było przejście na system portalowy (PHP-Nuke), którego pierwsze beta testy odbyły się pamiętnego (przynajmniej dla niektórych :P) dnia pierwszego maja, a zakończyły jedenastego. Od tego dnia całkowicie odnowieony serwis Polskiej Strony ePSXe stał się w pełni funkcjonalny. Ze statycznej strony HTML, przekształciliśmy się w interaktywna społeczność, w której każdy odwiedzający mógł wnieść swój wkład (mniejszy bądź większy) w działalność serwisu. Zbiegło się to niejako w czasie z zaproponowaniem mi przez winter_mute’a funkcji moderatora (którą to piastuję do dziś). To jednak nie wszystko. Rok ten obfitował również w inne – mniejsze – epizody. Dodanych zostało wiele poradników (m.in. dotyczących konfiguracji wtyczek graficznych, dźwiękowych, BIOS’u, sterowania czy kart pamięci), wykonanych zostało kilka testów wtyczek wideo (z których efektami zapoznać się można w odpowiednich działach), stworzone zostały spolszczenia do emulatora w wersji 1.5.2 i 1.6.0. Nie mógłbym nie nadmienić, że moderatorem w tym czasie został również BzyRes, zawsze chętny do pomocy… i upomnień ;-).

Kolejnymi z większych rzeczy, jakie wydarzyły się na przełomie lat 2003/2004 są też niewątpliwie powstanie Listy Kompatybilności dla ePSXe (niezwykle pomocnego dla użytkowników działu, który rozrastał się wręcz 'na dniach’) i stworzenie portalu WAP (umożliwiającego przeglądanie strony za pomocą telefonów komórkowych). Nie byłbym sobą, gdyby też nie wspomniał, że PSePSXe otrzymała trzecie miejsce w konkursie Top Web organizowanym przez portal nev.pl. Cóż tu mówić – wymiatamy 😛

Oj działo się działo – update’y galerii, tekstów i downloadów, pierwsze urodziny serwisu i rozpoczęcie przez w_m’a prac nad swoim własnych 'silnikiem’ portalowym – wmPortal, na którym po niecałym roku stanęła ta strona. To był ciekawy rok.

PSePSXe v5.0

– rok 2004 by Romek

Wraz z pojawieniem się nowej wersji strony PSePSXe (piątej z kolei) pojawił się na łamach forum tejże strony nowy, niezbyt doświadczony moderator, który to miał się zajmować nowością na tejże stronie, czyli emulacją konsoli Play Station 2. Właśnie tutaj zaczęła się moja przygoda jako newsmana (jak i moderatora) Polskiej Strony ePSXe.

Nowa wersja strony dała nam moderatorom, a przede wszystkim newsmanom pełne pole do popisu, gdyż zawierała niezbyt skomplikowany w użyciu interfejs. Mimo, że byłem (i nadal jestem 😛 ) laikiem komputerowym to poradziłem sobie z działem jaki mi przydzielono. Oczywiście nie obyło się bez pomocy całego zespołu moderatorów i administratora.

Pierwszy wpis o tematyce Play Station 2 (GSDX9 v0.5) 'popełnił’ winter_mute, po czym przekazał mi pałeczkę. Pierwsze newsy sprowadzały się głównie do poczynań bety oznaczonej numerkiem 0.7 emulatora PCSX 2. Właśnie temu emulatorowi zawdzięczam większość newsów, gdyż gdyby nie on to w światku emulacji PS2 pewno by się nic aż tak spektakularnego nie działo. W późniejszym czasie zająłem się także innymi emulatorami PS2, które w tej chwili najprzypuszczalniej umarły śmiercią naturalną, jak i wtyczkami tych emulatorów. Oczywiście przez cały ten czas nie przestawałem wam zaśmiecać głów coraz to nowymi informacjami o PCSX`ie 2 oraz screenami z tegoż projektu.

Do swojego zadania zawsze podchodziłem z wielkim entuzjazmem, dlatego też myślę, że raczej wywiązuję się :). Oczywiście mój wkład w stronę PSePSXe nie jest tak wielki, jak pozostałej części grupy zarządzającej, gdyż jak na razie jestem jeszcze pewnego rodzaju żółtodziobem na tej stronie, a i ilość wolnego czasu nie przeraża swym ogromem, co jednak w niedalekiej przyszłości mam nadzieję że się zmieni.

Początek końca

– rok 2005 by BzyRes

Z dniem 2 lutego 2005 roku, czyli po dwóch i pół roku istnienia serwisu, PSePSXe została rozbudowana o kolejny, jak się później okazało – niezwykle popularny, dział. Mowa o Arkadii, tworzonej w pocie czoła przez dzielnego winter_mute’a.

Zdaniem wielu użytkowników, ku uciesze grupy trzymającej władzę, możliwość prowadzenia rozgrywek online w systemie rankingowym była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Gdy piszę te słowa, Arkadia doczekała się 18 gier, w które z narastającą zawziętością szarpano ponad 4000 razy.

Kolejny miesiąc przyniósł wielki wzrost popularności PSePSXe o czym świadczy liczba odwiedzin – ponad 55.000 w marcu. Ale wszystko co dobre, szybko się kończy. Po tym doskonałym wyniku przyszła pora na niewielki spadek popularności w przeciągu kolejnych dwóch miesięcy i lekkie załamanie formy, która w chwili obecnej najwyraźniej wzrasta.

Od momentu premiery Arkadii udało nam się przeprowadzić kolejny konkurs, z wykorzystaniem tejże. To wszystko? Skądże. Przez cały czas serwis prężnie funkcjonował. Aktualizacje Listy Kompatybilności, update Downloadu, nowe artykuły i kolejne gry w Arkadii, to tylko wierzchołek góry lodowej.

Warto napomnieć, iż na bieżąco elektryzowaliśmy Was nowinkami ze świata emulacji PlayStation i PS2. Wspólnie doczekaliśmy się najbardziej chyba wyczekiwanego emulatora w pierwszym kwartale tego roku – PCSX2 w wersji 0.8, a także doskonałego SSSPSXa i wielu pożytecznych narzędzi, co utwierdziło tylko w przekonaniu, że „PeCetowych” fanów maszynek Sony wciąż nie brakuje.

Nie można zapomnieć o forum PSePSXe, które w 2k5 pracowało pełną parą. Użytkownicy nas nie rozpieszczali, my użytkowników również ;). Możemy pochwalić się setkami rozwiązanych problemów, kilkudziesięcioma ciekawymi dyskusjami i sporą grupa stałych bywalców, dzięki którym forum zyskało interesujący charakter – i to nie tylko w mojej opinii.

Przez okrągłe 3 lata Oficjalna Polska Strona ePSXe zwabiła rzesze wielbicieli PlayStation i emulacji, a także inne persony, mniej lub bardziej powiązane z tematem. Mieliśmy wzloty [przeważnie] i upadki [czasami, ale wtedy nikt nie patrzył]. Odwaliliśmy kawał roboty. A czy dobrej? To, drodzy odwiedzający, pozostawiamy Waszej ocenie.

Los chciał, aby nasza misja dobiegła końca. W ostatnich dniach lipca 2005 roku, zdecydowaliśmy się na zamknięcie PSePSXe, która tyle czasu aktywnie istniała na scenie.

I jaki jest morał tej historii? Morału nie ma, lecz jedno jest pewne. Kiedy jedno dobiega końca, coś innego się zaczyna.

Nowa era

– rok 2005 by winter_mute

W dniu 2 sierpnia 2005 roku, czyli dokładnie trzy lata po pojawieniu się pierwszej wersji Polskiej Strony ePSXe robimy kolejny krok, oddając do Waszej dyspozycji PSEmu.pl – zaktualizowaną, poprawioną, usystematyzowaną i jeszcze ładniejszą odsłonę naszego serwisu, która od tego momentu zamiast skupiać się na konkretnym emulatorze, oficjalnie zajmować się będzie szeroko pojętą tematyką emulacji systemów Sony PlayStaion. Have fun.