Intro

PSEmu.pl to witryna poświęcona emulacji PlayStation i całą dysputę można by zamknąć w tym zdaniu, zgodnie ze stanem faktycznym.

Zauważyć jednak należy, że powyższe stwierdzenie za wystarczające uznać można jedynie gdy pierwsze doświadczenia z opisywaną tematyką mamy już za sobą. Natomiast, w przypadku gdy ktoś po raz pierwszy słyszy termin emulacja, użycie powyższego stwierdzenia zamiast sprawę rozjaśnić budzi jeszcze więcej pytań i niejasności.

Dlatego, niniejszym tekstem postaram się w przystępny sposób wyjaśnić co, jak, dlaczego… i jaka w tym wszystkim, jest rola PSEmu.PL

Powrót do przeszłości

Chciałbyś powrócić do niepowtarzalnego klimatu lat swojej młodości? Ponownie poczuć dreszczyk, jaki kiedyś przebiegał po kręgosłupie gdy chwytałaś pada i wciskałeś przycisk power na obudowie konsoli? Po raz kolejny, upoić się endorfinami towarzyszącymi cudownym dźwiękom uruchamia systemu stworzonego do czerpania przyjemności z grania?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na choć jedno z powyższych pytań, a pozytywne wspomnienia z tym związane kojarzone są z marką PlayStation to trafiłeś w dobre miejsce. Mam tak samo.

Gamingowy zew

Ciężko mi zliczyć godziny jakie spędziłem nad serią Final Fantasy, kombosy wyklepane w Tekkenie, przyśpieszone uderzenia serca towarzyszące przemierzaniu kolejnych lokalizacji Raccoon City i Silent Hill oraz okrążeń zaliczonych w Gran Tourismo. Nie jestem w stanie opisać emocji towarzyszących nocom nieprzespanym z powodu God of War, radości z ukończenia dwóch pierwszych części Kingdom Hearts, czy ulgi po pokonaniu kolejnego giganta w Shadow of the Colossus.

Zdarzyło mi się złapać niejedną dwóje, bo zamiast słuchać o czym mówi polonistka układałem na kartce kombinacje materii, które mogłyby pomóc w pokonaniu silnego bossa z FF7. Na studiach niejednokrotnie poszedłem nieprzygotowany na kolosa czy egzamin, bo zamiast się wcześniej uczyć, ciupałem całą dobę w MGS3.

Systemowa tendencja

Choć z wiekiem nabrałem dystansu i szacunku do spokojnie przespanych nocy, a liberalne podejście wyparło tupanie nóżką w takt pieśni o jednej słusznej platformie, nie jestem wyprzeć się uczucia, że większość pozytywnych emocji jakie narodziły się w trakcie mojego obcowania z systemami elektronicznej rozgrywki, nieodłącznie wiąże się z marką PlayStation

Szkoła, studia, pierwsza praca, z każdym miesiącem wspomnienia wydają się coraz bardziej odległe i mgliste. Natomiast, jak wczoraj pamiętam dzień, w którym po pół roku odkładania każdego grosza zarobionego na korepetycjach i koszeniu trawników, na drżących nogach przywiozłem do domu wymarzone PS2… i to uczucie towarzyszące otwieraniu pudełka, brak śliny, węzeł w żołądku i mocno ściśnięty zwieracz, by nie popuścić z radości. Mieliście podobnie?

RETROspekcja

Czasy się zmieniają. Nierzadko, to co chwilę temu było dziwne, dziś staje się modnym trendem, a sprzęt porzucany hurtowo w lombardach, w blasku chwały wraca na domowe półki. Odnosząc to do konsol, z którymi wiąże się tyle wspaniałych wspomnień, wskazanym byłoby wypowiedzieć się w samych superlatywach o tak modnym ostatnio retrograniu.

Z drugiej strony, należy być też świadomym ograniczeń związanych z tym trendem. Dla przykładu, pierwsze PlayStation nie obsługuje filtrowania tekstur i buforu Z, przez co obraz w trójwymiarowych tytułach wydawać może się rozpikselowany i zniekształcony. Podpięcie PS2 do wyświetlacza 4K potrafi sprawić nieprzyjemną niespodziankę, bo maksymalna rozdzielczość obrazu generowanego przez ten system to 480p. Zapis rozgrywki występuje w wybranych momentach i jest wykonywany na dedykowanych kartach pamięci o niewielkiej pojemności. Sprawia to, że retrogaming ma swój niepowtarzalny klimat, ale i daleko mu do komfortu jaki oferuje granie na nowożytnych maszynach.

Emulacja, co to i po co?

Zastanówmy się, czy w przypadku położenia nacisku na przyjemność płynącą z rozgrywki, opisywane powyżej mankamenty są koniecznością? Otóż, nie, a rozwiązaniem większości problemów są właśnie emulatory. Co to takiego?

Emulator to oprogramowanie umożliwiające uruchomienie kodu przeznaczonego dla innej platformy. Dla przykładu, emulator Androida pozwala na sprawdzenie apek na komputerach. Analogicznie, emulatory systemów PlayStation umożliwiają uruchomienie gier z konsoli na komputerach i urządzeniach mobilnych. Co w sprawie istotne, programy te mają znacząco rozbudowaną funkcjonalność względem oryginalnych platform.

Co to oznacza i jakie daje możliwości?
1) usunięcie ograniczeń sprzętowych: korekcja perspektywy, filtrowanie tekstur, obraz w rozdzielczości FullHD w grach z PS1 to norma dla emulatorów. Podobnie jak rozdzielczość 4K w przypadku gier z PS2, które w takim rozmiarze potrafią wyglądać obłędnie. Nieograniczona liczba plików z kartami pamięci. Kody do gier pobierane automatycznie przez oprogramowanie i wbudowane serwery do gry sieciowej po WiFi bez konieczności zakupu kabli i adapterów;
2) swoboda wyborów: Ty decydujesz kiedy zakończyć rozgrywkę dzięki możliwości zapisania stanu w dowolnym momencie. Również do Ciebie należy wybór gdzie i kiedy będziesz grał/a. Emulatory z powodzeniem uruchomisz na komputerze, laptopie, smartfonie czy telewizorze z Andoridem. Od Ciebie zależy, czy wyświetlany obraz ma być pełen wodotrysków czy ma wiernie odwzorować konsolowy oryginałowi. Chcesz pograć w szpile z PSP korzystając z DulaSense/DualShock4, wolisz pad z Xboxa, a może odpuścisz sobie targanie dodatkowego kontrolera i pograsz na kontrolerze ekranowym czy klawiaturze laptopa. To Twój wybór.
3) zaawansowane możliwości: chciałbyś zdobywać trofea w grach z pierwszego PlayStation? Sprawić by gry wyświetlane na panelu 4K wyglądały jak wyssane wprost z kineskopowej bańki? Co powiesz na bezproblemową rozgrywkę sieciową w grach z PS3? A może chciałbyś uruchomić gry z PSP z wykorzystaniem technologii VR?

Dzięki emulator masz takie opcje.

Rola PSEmu.PL

Warto przy tym zaznaczyć, że emulacja nie jest wymysłem nerdów, zarezerwowanym jedynie ich wypieszczonym maszynom. Dzięki emulatorom pograsz w stare gry na świeżutkim PlayStation5, tak samo jak wcześniej możliwe to było na PS3, PSP, czy reedycji szaraczka pod nazwą PlayStation Classic. W sposób równie przystępny jak na komercyjnych konsolach, możliwym jest legalne uruchomienie tytułów PS2 czy PS3 na komputerze. Bez problemów powrócić można do najlepszych wspomnień, ciupiąc w ulubione tytuły z PS1 czy PSP na smartfonie z Androidem lub iOS. Niezależnie czy emulatory będą daniem głównym, czy tylko miłym deserem do posiadanej kolekcji konsol.

Bo o to właśnie chodzi, tym jest (dla mnie) emulacja. Sentymentem do minionych czasów i rewelacyjnych konsol. Możliwością powrotu do wspomnień i pozytywnych odczuć towarzyszących ogrywaniu niezapomnianych tytułów. Swobodą i multum możliwości, na jakie pozwalają emulatory oraz geniuszem programistów, którzy swoją ciężką pracą pozwolili korzystać z tych dobrodziejstw za darmo. Z tego powodu, od lat, dzielę się z Wami przemyśleniami i pasją, promując opisywaną tematykę na łamach PSEmu.pl

… a żeby nie przeciągać, po więcej informacji na temat PSEmu.pl odsyłam na stronę poświęconą działalności serwisu.