Analizując cyfry maści wszelakiej, odnoszące się bezpośrednio do funkcjonowania serwisu PSEmu.pl podnieść należy w pierwszej kolejności, że strona powstała 2 sierpnia 2002 r. Przekłada się to bezpośrednio na fakt, że…
… publikujemy treści: 22 lat, 3 miesiące/y i 3 dni.
co za tym idzie:
- ww. fakt potrafi napawać dumą, ot tak i po prostu;
- PSEmu.pl nie pojawiło się wczoraj i nie ma w planach nagle zniknąć w dniu jutrzejszym;
- wspomniane „parę” lat działalności sprawiło, że odwołania do PSEmu.pl znaleźć można na „kilku” innych stronach;
- podobnie, liczba stron opublikowanych w ramach PSEmu.pl i uwzględnionych w wynikach wyszukiwania popularnych serwisów nie należy do najmniejszych, a liczbę codziennych odwiedzin robotów indeksujących liczyć można w tysiącach;
Poniżej załączam przykładowe statystyki, dokumentujące powyższe twierdzenia.
Grudzień 2021 r.
Chcąc przeprowadzić analizę statystycznych wskaźników z 2022r. należy mieć na uwadze że w badanym okresie zaszło sporo zmian w serwisie. Objęły one zakresem między innymi wprowadzenie rygorystycznych mechanizmów ograniczania dostępu robotom do zasobów plikowych, implementację nowych standardów przechowywania plików, usunięcie odwołań do nieprawidłowo zindeksowanych zasobów, czy zablokowanie korelacji z potencjalnie szkodliwymi witrynami.
Pozwoliło to na zwolnienie części zasobów serwerowych i zwiększenie szybkości ładowania stron na urządzeniach mobilnych, ale również skomplikowało funkcjonowanie wyszukiwarek i robotów indeksujących. Mając na uwadze powyższej, ale również zmiany jakie wprowadzono w algorytmach wyszukiwarek prognozowałem mocny spadek wskaźników. A jak wyszło?
Publikacje
W latach poprzednich pominięte zostały niniejsze. Począwszy od obecnego roku, postanowiłem jednak ując w statystykach informacje dotyczące podstawowych wskaźników działalności serwisu. Szczególnie, że nie wyglądają one wcale źle. W roku 2022 r. na łamy PSEmu.pl trafiło 7,6 GB danych, w tym 289 nowych plików oraz ujętych w 124 dedykowanych wpisach. Rozkład na poszczególne piony witryny prezentują poniższe wykresy.
Począwszy od kwietnia 2022 roku, spory nacisk i nie małe wysiłki dołożono w kwestii promowania emulacji. Statystycznie reprezentuje to liczba ponad 300 dedykowanych wpisów opublikowanych na popularnych platformach i całkiem wymiernie ukazuje poniższy wykres zaangażowania w topowych serwisach social media.
Serwer
Według wskazań tutejszego serwera, średnie statystyki jakie PSEmu.pl odnotowało w 2022 roku oscylowała pomiędzy liczbą 6,15 tysiąca wyświetleń stron do 8,3 tysiąca kliknięć dziennie. Z kolei, amplituda opisywanych wskazań wyniosła w minimum 0/0, a w szczycie przypadającym na dzień 17 maja osiągając wartość 21751 / 23596. Ogólnie, bez tragedii, osiągi względnie stabilne i 30% lepsze niż w roku ubiegłym.
Warto przy tym zaznaczyć, że przywołane wyżej wyniki nie obejmują ruchu wygenerowanego przez roboty internetowe, które średnio uderzały w stronę 13,2 tysięcy razy dziennie, Amplituda tegoż w szczycie przypadła na wrzesień, gdy serwer odnotował ok 95 tysięcy wejść. Co istotne, zmasowany atak robotów przepuszczony był tylko raz, a ich ruch sumaryczny został ograniczony o połowę.
Google Search
W grudniu 2022r. zgodnie z danymi zebranymi przez Google, serwis PSEmu.pl notuje 2,06 tysiąca stron zindeksowanych w wyszukiwarce i kolejne 5,8 tysiąca czekających na dodanie. Oznacza to ni mniej ni więcej, że usunięto ok 2 tysięcy nieaktualnych odnośników, a liczba zindeksowanych stron i tak się zwiększyła w stosunku do roku poprzedniego.
Drastyczne cięcia objęły również zewnętrzne odwołania do strony. Zweryfikowano i usunięto ponad dziesięć tysięcy nieaktualnych i szkodliwych odwołań, przez co ich całkowita liczba spadłą w 2022 roku do wielkości 9,5 tysiąca. Zmianę w przeciwnym kierunku odnotowuje się z kolei w indeksie wykrytych odnośników wewnętrznych – tu gogle wskazało zmianę z ok. 27 do ok. 58 tysięcy. Wygląda więc na to, że ww. działania przyniosły jakieś efekty.
Można się zastanawiać, czy w ogólnym rozrachunku prowadzone działania wyszły serwisowi na korzyść, niemniej za odpowiedź lepiej przyjąć wskaźnik wyświetleń serwisu w ostatnim kwartale roku. W porównaniu do 2021 roku PSEmu.pl pojawiło się w wynikach Google o 65% częściej i tyle też procent częściej wybierane było przez użytkowników opisywanej wyszukiwarki.
Microsoft Bing
W konkurencyjnej wyszukiwarce Bing, zgodnie z przyjętą zasadą zmiany odwrotne do wyżej opisanych. Co wzrośnie u konkurencji, to tu akurat spadnie przez co liczba stron zainteresowanych w niniejszym systemie spada o 20% do wielkości 8 tysięcy.
Zgodnie ze wskazanym wyżej trendem, liczba odwołań do strony głównej, pomimo solidnych ograniczeń nałożonych na indeksowanie wzrasta z wartości 28 do 50 tysięcy.
Wcześniejsze statystyki serwisu dla porównania przejrzeć można na kolejnych stronach artykułu.