F.A.Q.

Problemy z PCSX2
Jak zainstalować / skonfigurować / uruchomić PCSX2?
Menu Browse / Config
Problemy z napędem
Emulator pracuje strasznie wolno.
Ale czemu tak wolno?…

Problemy z grami
Gry ściągnięte z internetu.
Problem z kompatybilnością.
Czy gra XYZ działa na PCSX2?.

Inne
Skąd ściągnąć BIOS / ISO ?
Plik AbbbC nie chce się ściągnąć!
GPU / ISO / Plugin – czy to po chińsku?

Problemy z PCSX2

Jak zainstalować / skonfigurować / uruchomić PCSX2?
Po pierwsze musisz zaopatrzyć się w niezbędne pliki: emulator, pluginy (począwszy od wersji 0.8 są dołączone do emulatora, ale możesz też ściągnąć je osobno) oraz BIOS (nawet nie pytaj :). Rozpakuj PCSX2 do dowolnego katalogu (np. C:\PCSX2\), upewnij się że w katalogu emulatora znajdują się następujące podfoldery: BIOS (służy do przechowywania plików biosu), INIS (służy do przechowywania plików konfiguracyjnych), LANGS (służy do przechowywania plików z łatkami językowymi dla emulatora), LOGS (służy do przechowywania logów programu), MEMCARDS (służy do przechowywania save`ów zwanych potocznie memorkami), PATCHES (służy do przechowywania PPF`ów – specjalnych łat do gier) , PLUGINS (służy do przechowywania zew. modułów), SSTATES (służy do przechowywania plików szybkiego zapisu). Następnie rozpakuj pozostałe pliki do odpowiednich folderów – jak się można łatwo domyśleć: bios do katalogu BIOS, a pluginy (jeśli pobrałeś dodatkowe) do PLUGINS. Zwróć uwagę, że pluginy są przechowywane jako pliki dll więc jeśli nie zaznaczysz odpowiedniej opcji w eksploratorze windows nie będą one widoczne dla systemu. Teraz wystarczy uruchomić emulator (plik pcsx2.exe) i skonfigurować poszczególne moduły – opis tych czynności znajdziesz w dziale Artykuły.
do góry

Menu Browse / Config
Jeśli po odpaleniu gry zamiast intra czy też menu danego tytułu Twoim oczom ukazały się widoczne na czarnym tle napisy Browse oraz Config to z muszę z przykrością stwierdzić, iż nie uruchomiłaś/eś gry, lecz BIOS konsoli. Powodem zaistnienia takiej sytuacji może być:
a) zły dobór lub konfiguracja wtyczki CDVD – do uruchomienia komercyjnych tytułów należy skorzystać z pluginu Linuzappz ISO CDVD (w przypadku uruchamiania gier z dysku twardego), bądź EFP polling CDVD / P.E.Op.S. CDVD Driver (w przypadku uruchamiania gier z napędu CD/DVD). Kolejność wymienionych wyżej modułów nie jest przypadkowa – pierwszy z nich nie wymaga konfiguracji i umożliwia osiągnięcie najwyższej prędkości emulacji, w przypadku drugiego konfiguracja ogranicza się jedynie do podania litery napędu, z którego emulator ma korzystać. Trzecia wtyczka może zaś sprawić problemy, więc przed korzystaniem z tejże warto zapoznać się z jej opisem dostępnym w dziale Artykuły.
b) zła metoda uruchamiania – w przypadku komercyjnych tytułów nie należy korzystać z dostępnej w menu opcji {Uruchom > Uruchom}, lecz rozpoczynać proces emulacji poleceniem {File > Run CD} / {Plik > Uruchom CD}.
do góry

Problemy z napędem
Jeśli Twój emulator wiesza się bez powodu, a niektóre gry działają koszmarnie woooolnoooo :] to prawdopodobnie masz do czynienia z problemami wynikającymi z błędnej obsługi napędu CD/DVD, które to pojawiły się wraz z publikacją PCSX2 w wersji 0.9.2. Symptomy wspomnianych błędów mogą mieć dwojaki charakter:
a) Po włożeniu jakiejkolwiek płyty do napędu CD lub DVD i korzystaniu z pluginu PEOPS CDVD emulator się wiesza. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem płyty głównej opartej na chipsecie nForce to opisywany problem wynika z konfliktu sterowników jest niestety normą. Na szczęście istnieje kilka sposobów rozwiązania tegoż dylematu: odinstalowanie sterowników nForce SMBUS, zrzucenie gry na dysk i korzystanie z pluginu ISO, bądź przesiadka na wtyczkę EFP Pooling CDVD.
b) Przy odczycie danych z napędu, w przypadku tytułów wydanych na nośniku CD (np. Tekken TAG, REZ, Suma Wszystkich Strachów) proces emulacji zwalnia do kilku klatek na sekundę. Oto kolejny sztandarowy błąd tej edycji PCSX2, który można łatwo wyeliminować zrzucając grę na dysk twardy i przesiadając się na plugin Linuzappz ISO CDVD.
do góry

Emulator pracuje strasznie wolno.
To żadna nowość 😛 Co więcej nie zanosi się aby w najbliższym czasie emulacja PS2 osiągnęła magiczne 50 klatek / sek. w środowisku 3D, a to z dwóch fundamentalnych powodów: po pierwsze – autorzy emulatora wciąż skupiają się na podniesieniu kompatybilności PCSX2 zamiast pracować nad optymalizacją kodu; po drugie – obecny sprzęt komputerowy, nawet ten z najwyższej półki nie jest w stanie sprostać wyzwaniu jakim jest pełna i co ważniejsze szybka emulacja gier z systemu PS2.
do góry

Ale czemu tak wolno?…
….czemu tak ciężko emulować PS2 i czemu mój sprzęt tego nie pociągnie – mam diabelnie mocną machnę, a PS2 ma ledwo 300MHz procek???
Ponieważ już wcześniej pisałem o braku optymalizacji, a na forum jest parę tematów wypełnione po brzegi fachową chińszczyzną postaram się wytłumaczyć ten problem na dwóch prostych przykładach:a) prosta kalkulacja
Do bezproblemowej emulacji PSX’a z pełną prędkością potrzebujemy, co najmniej: PIII 500MHz / 128MB RAMu / karty graficznej GeForce2. Porównując konfigurację PSXa (procesor 34MHz, 4MB pamięci) do jego młodszego brata (procesor 300MHz, 32MB pamięci) można wysnuć wniosek, iż do komfortowej emulacji PS2 jest potrzebny, co najmniej ośmiokrotnie mocniejszy sprzęt.
b) kompleksowość systemu
Oczywiście powyższy przykład jest mocno uogólniony i naciągnięty, gdyż oprócz standardowych parametrów takich jak prędkość procesora czy ilość pamięci należy wziąć poprawkę również na kompleksowość danej platformy. Tutaj porównanie nasuwa się samo – załóżmy, że emulator PS2 ma udawać kompletny zestaw komputerowy o dowolnie obranej przez nas konfiguracji, w takim przypadku emulator PSX’a stanowić będzie program udający kartę muzyczną. Analogia przytoczona nie bez powodu, gdyż układ odpowiedzialny w PlayStation2 za wsteczną kompatybilność pełni również role SPU (hmmm… karty muzycznej :)w PlayStation2 Do tego dochodzą oczywiście inne czynniki, RISCowa 128bitowa architekute CPU, przetwarzanie równoległe na 3 jednostkach, szybka szyna, brak 'ciężkiego’ SO itd., itd. w rezultacie czego emulacja PS2 wymaga nie tylko masy pracy, ale również naprawdę mocnej maszyny na której docelowo ma pracować.
do góry

Problemy z grami

Gry ściągnięte z internetu.
Jeśli masz problemy z grą ściągniętą z internetu, w dodatku jest to rip (wersja, z której usunięto część danych np. filmiki i muzykę) to jest bardzo prawdopodobne, że wina nie leży po stronie winodows`a, emulatora czy ustawień tylko jest wynikiem złego zrzucenia / zripowania płyty. Oczywiście równie prawdopodobne jest, że gra będzie chodzić bez problemów. Jednakże informuje, że na pytania dotyczące ISO z i-netu nie będę odpowiadał (szkoda czasu i zachodu) – najlepsze co można zrobić w takiej sytuacji to zaopatrzyć się w pełną wersję gry na CD/DVD, co nie jest rzeczą ani trudną, ani kosztowną – zajrzyj np. na Allegro, gdzie już za kilkanaście srebrników kupisz oryginalne tytuły na PS2.
do góry

Problem z kompatybilnością.
Jeśli wciąż nie możesz uruchomić jakiegoś tytułu choć wypróbowałeś już wszystkie możliwe pluginy i ustawienia to istnieje możliwość, że gra, którą próbujesz odpalić jest po prostu nieobsługiwana przez emulator. Aby sprawdzić czy tytuł jest obsługiwany przez PCSX2 udaj się do działu Lista Kompatybilności lub na łamy innego serwisu (np. NGEmu)…
do góry

Czy gra XYZ działa na PCSX2?.
Tak. Nie. Nie wiem. Cóż, jest kilka sposobów by to sprawdzić. Po pierwsze zachęcam do przejrzenia oficjalnej listy kompatybilności emulatora (strona www, dział COMPAT), która nie bazuje dostępnej wersji, ale na najnowszej becie nadchodzącej odsłony. Następnie warto zajrzeć na łamy forum, gdzie znajdziecie spora listę gier sprawdzonych na dostępnych wersjach PCSX2. Warto tez zajrzeć do działu Kompatybilność, gdzie znajdziecie liste grywanych tytułów. W końcu możecie przeszukać internet w poszukiwaniu interesujących was informacji bądź też samemu sprawdzić czy dany tytuł jest obsługiwany przez emulator..
do góry

Inne

Skąd ściągnąć BIOS / ISO ?
Zadawanie takich pytań to jak prośba o kulkę w łeb /żartuję/ 😉 …A tak na serio… Jeśli nie chcesz by strona była zamknięta, lub aktualnie nie masz kilku tysięcy złotych, które mógłbyś nam ofiarować na założenie i utrzymanie serwera oraz domeny nie zadawaj tego typu pytań. Zamiast tego rusz głową, użyj wyszukiwarki internetowej tj. google.pl lub programu P2P i znajdź samodzielnie interesujące Cię pliki np. jeden z BIOSów – SCPH39001.
do góry

Plik AbbbC nie chce się ściągnąć!
Nie ma co się irytować to nic nadzwyczajnego zważywszy, że wszyscy coś ściągają :] Dlatego zamiast popadać w paranoję i zawalać nas zgłoszeniami proponuję: po pierwsze wyłączyć program wspomagający ściąganie bo pliczki są małe a tego typu soft może powodować problemy, po drugie uzbroić się w cierpliwość, zerknąć na forum posłuchać muzyczki i po pięciu minutach sprawdzić czy problemy techniczne mineły i plik jest dostępny, po trzecie gdy wszystkie metody zawiodą nalezy zawiadomić Nas o problemie wysyłając jedno, powtarzam jedno zgłoszenie niedziałającego pliku.
do góry

GPU / ISO / Plugin – czy to po chińsku?
Hmm… prawie :] Wymienione wyżej zwroty to terminologia związana z tematem emulacji, często używana zarówno na łamach strony jak i forum. Jeśli więc jesteś początkującym emu-fanem i chcesz zrozumieć/przyswoić sobie najbardziej powszechne definicje zapraszam gorąco do lektury naszego SŁOWNICZKA
do góry