BIOS PS2

Dokładna instrukcja, przedstawiająca krok po kroku jak w prosty i co ważniejsze w pełni legalny sposób pozyskać BIOS konsoli PlayStation2.

Od zarania dziejów, ludzi związanych z emulacją systemów PSX / PS2, a w szczególności polskie grono ów społeczności dręczyło pytanie „Skąd wziąć BIOS konsoli”, potrzebny do poprawnej pracy emulatora. Po kilku latach unikania odpowiedzi na to pytaniu, mam zaszczyt sprezentować Wam artykuł, który krok po kroku opisuje moim zdaniem najprostszą, najszybszą i co najważniejsze legalną procedurę pozyskania BIOSu PlayStation 2.

1. Przygotowania

Aby zrzucić BIOS PS2 musimy wpierw zaopatrzyć się w:

  • konsolę PlayStation2 (w moim przypadku jest to model SCPH-50004)
  • element wzbogacający, umożliwiający odpalenie aplikacji domowej roboty, czyli modchip zwany potocznie w naszym kraju przeróbką (w moim przypadku jest to Ripper2 Gold).
  • masowe urządzenie magazynujące USB (w moim przypadku testowałem Olympus C-160 256MB XD, Kingston DTII 256MB, Creative Zen 512MB – nie zadziałał tylko pen Kingstona). Polecam zaopatrzyć się w kilka urządzeń, bo nie ze wszystkim konsola chce współpracować… toteż oprócz wielko – pojemnościowych, mega – szybkich pendrive’ów, warto mieć tez pod ręką choćby starą cyfrówkę lub inne urządzenie działające pod USB 1.x
  • jedną, czystą płytę CD-R (np. Verbatim CD-R 650/700MB)
  • nagrywarkę CD-R(W) do wypalenia wspomnianej płyty
  • oprogramowanie umożliwiające uruchamianie elf’ów z obsługa urządzeń USB (w moim przypadku jest to LauncherELF v3.41)
  • oprogramowanie zrzucające BIOS konsoli na napęd USB (w moim przypadku jest to lekko zmodyfikowany DUMPBIOS v1.0)
  • oprogramowanie do wypalania płyt CD (tutaj skorzystałem z DVD Decrypter’a)

Ok, napisałem o wymaganym sprzęcie, napisałem o oprogramowaniu… więc zanim pojawią się pytania skąd zdobyć wspomniany soft informuje, że wszystko jest w naszym Downloadzie, a dokładne linki zostaną podane w kolejnej części Artykułu.

2. Przygotowanie płyty

Przygotowanie płyty z oprogramowaniem zrzucającym BIOS konsoli jest naprawdę banalne i ogranicza się do:

a) pobrania, rozpakowania i zainstalowania programu DVD Decrypter
b) pobrania i rozpakowania obrazu płyty zawierającej niezbędne do flashowania aplikacje. Może kogoś zdziwi fakt, iż mały (350kB) plik po rozpakowaniu zajmuje 121MB, totez spieszę z wyjaśnieniem, że konsola PS2 źle radzi sobie z czytaniem płyt o pojemności mniejszej niż 30MB toteż do obrazu CD został dorzucony tzw. plik dummy-file, który sztucznie zwiększa pojemność CD.
c) wypalenia obrazu płyty „DumpBios-USB.iso” za pomocą DVD Decrypter, w tym celu:

  • uruchamiamy program DVD Decrypter
  • przechodzimy do trybu zapisu obrazu wybierając z menu {Mode > ISO > Write} [Na rys. oznaczono to jako A].
  • wybieramy plik do wypalenia (DumpBios-USB.iso) za pomocą sekcji „Source” [Na rys. oznaczono to jako B].
  • wkładamy płytkę do napędu
  • wybieramy niska prędkość zapisu np. 4x [Na rys. oznaczono to jako C].
  • rozpoczynamy wypalanie klikając na przycisku z dyskiem i płytką [Na rys. oznaczono to jako D].
  • po zakończeniu operacji nagrywania. klikamy w OK, a następnie w przycisk „E” (pod lista napędów) w celu wysunięcia płyty z nagrywarki [Na rys. oznaczono to jako E].
Flashing BIOSu PS2

Tym oto sposobem mamy gotową płytkę przeznaczoną do dalszego zrzucania BIOSu.

3. Przygotowanie urządzenia USB.

Jest jeszcze prostsze niż wykonanie płyty i ogranicza się do utworzeniu na nim katalogu „TEMP” (całość pisana dużymi literami)… wwala mamy gotowy napęd. No dobra nie do końca… są pewne warunki:

a) napęd musi być sformatowany w systemie plików FAT, ew. FAT32
b) na napędzie musi być przynajmniej 10MB wolnego miejsca.

Co więcej… mogą być problemy jeśli na napędzie masz kilka partycji, lub chronione hasłem katalogi toteż najlepszym rozwiązaniem jest sformatowanie USB tak by znajdowała się na niem tylko 1 partycja FAT a na niej wspomniany katalog TEMP.

4. Uruchomienie aplikacji na konsoli.

Dobra, mamy wszystko przygotowane czas najwyższy pobawić się konsolą, a dokładniej zabawa przebiega następująco:

a) podpinamy urządzenie USB pod konsole
b) włączamy konsole
c) wkładamy i boot’ujemy przygotowaną płytę

jeśli wszystko zrobiłeś jak trzeba Twoim oczom powinien ukazać się następujący ekran

Flashing BIOSu PS2

5. Sprawdzanie napędu USB

Jak wspomniałem na wstępie nie wszystkie napędy będą działać z PS2 i naszym oprogramowaniem toteż musimy sprawdzić czy konsola jest w stanie obsłuzyć nasz napęd, w tym celu naciskamy:

a) „select” dzięki czemu powinno ukazać się poniższe menu

Flashing BIOSu PS2

b) zaznaczamy default i wciskamy „O” (kółko), co spowoduje że wyświetli nam się kolejny

Flashing BIOSu PS2

c) ekran, z którego wybieramy „mass:/” (urządzenie massowe) i znów wciskamy „O”. Jeśli nasze urzadzenie jest obsługiwane przez konsolę i oprogramowanie… naszym oczom powinien ukazać się następujący ekran… jeśli widzimy taki ekran to przechodzimy do punktu 6.

Flashing BIOSu PS2

d) Jeśli jednak konsola się zatrzyma (zawiesi się) lub utworzony folder TEMP nie będzie widoczny, oznacza to, że mamy mały problem z urządzeniem USB. W takim wypadku należy:

  • sprawdzić czy urządzenie „ruszy” na drugim porcie USB konsoli
  • wymienić urządzenie USB na inne.

Tak więc wyłączamy konsolę przepinamy port/urządzenie i powtarzamy czynności z punktów 4. i 5. Jeśli zmiana zdała egzamin przechodzimy do punktu 6.

6. Ustawienie programu zrzutu

a) wychodzimy z urządzenia USB wciskając „Δ” (trójkąt) – wracamy do menu „napędów”

Flashing BIOSu PS2

b) w którym tym razem wybieramy opcję „cdfs:/” (napęd DVD), dzięki czemu naszym oczom powinien ukazać się następujący ekran

Flashing BIOSu PS2

c) na którym znajdują się programy zawarte na płytce. Jak łatwo się domyśleć z listy należy wybrać „DUMPBIOS-MASS.ELF” i zatwierdzić wybór wciskając „O”, dzięki czemu pokazuje się następujący ekran

Flashing BIOSu PS2

d) w którym musimy wszystko potwierdzić, wybierając z menu „OK” i wciskając „O”

Flashing BIOSu PS2

e) jeśli wszystko przebiegło pomyślnie ujrzymy taki ekran, na którym w linijce „TIMEOUT” trwać będzie odliczanie, któremu nie należy w żaden sposób przeszkadzać.
f) Po osiągnięciu 0 uruchomi się właściwy program flashujący zastępująć dotychczasowe menu czarnym ekranem z napisem „LOADING cdfs:/ DUMPBIOS-MASS.ELF
g) Jeśli nastąpi kolejny zwis, oznaczać to będzie iż znów mamy problem z urządzeniem USB i należy zajrzeć do punktu 5.d)… jeśli natomiast…
h) wszystko będzie w porządku naszym oczom powinien ukazać się ekran, informujący o postępie w zrzucaniu całego BIOSu. Cały, ostateczny proces trwa około 3-5 minut, więc można spokojnie skoczyć do łazienki, kuchni… czy pogrzebać na necie, a w momencie gdy na TV ukaże się następujący ekran

Flashing BIOSu PS2

i) możemy spokojnie wyłączyć konsole i wypiąć napęd USB

7. Zgrywanie BIOSu na komputer

Po podłączeniu napędu USB do komputera okazuje się że oprócz pustego katalogu TEMP znajduje się na nim również 5 nowych plików:

Flashing BIOSu PS2

W moim przypadku są to pliki:

  • SCPH-50004_BIOS_V9_PAL_170.BIN
  • SCPH-50004_BIOS_V9_PAL_170.EROM
  • SCPH-50004_BIOS_V9_PAL_170.ROM1
  • SCPH-50004_BIOS_V9_PAL_170.ROM2
  • SCPH-50004_BIOS_V9_PAL_170.NVM

Przy czym, do uruchomienia PCSX2 wymaga jest jedynie „*.BIN”, toteż jego w pierwszej kolejności należy skopiować do katalogu BIOS emulatora. Jeśli ktoś ma aspiracje posiadania pełnego ROMsetu lub meczy go informacja „*.ROM1/*.ROM2 not found” przy starcie emu może skopiować również pliki „*.ROM1”, „*.ROM2” oraz „*.EROM”… Natomiast kopiowanie pliku „*.NVM” nie jest wskazane, gdyż PCSX2 tworzy własny plik tego typu, który powoduje konflikt ze skopiowanym.

Hmmm…. no cóż, trochę się rozpisałem bo cały proces można wytłumaczyć w 10 linijkach, mam jednak nadzieję iż forma w jakiej przedstawiłem postępowanie będzie jasna zarówno dla zaawansowanych użytkowników jak i dla osób, które po raz pierwszy odpalą na swej konsoli aplikacje domowej roboty. Mam również nadzieję, że powyższy artykuł przyczyni się do zmniejszenia występowania jakże jątrzącego pytania „Skąd wziąć BIOS konsoli?” :]… hmmm… o czym ja to miałem… a tak – tym oto sposobem doszliśmy do końca tekstu, dowiedzieliśmy się jak (legalnie) pozyskać BIOS PlayStation2 … i nigdy nie będziemy pytać na forum „skąd go wytrzasnąć” 😛