DobieStation

DobieStation PlayStation2 emulator logo - image #0005 from PSEmu.pl :: recent news, latest files, free homebrew games, all you want in topic of PS2 emulation. Pliki, wiadomości, darmowe gry homebrew.

OPIS

DobieStation to aplikacja, która zgodnie z założeniami autorów ma umożliwić zabawę na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. Posiadacze większych maszyn, zasilanych systemami z rodziny Linux, MacOS i Windows nie muszą się czuć pokrzywdzeni, bo na przytoczonym sprzęcie program zapewnić ma prostotę użytkowania, szybkość oraz wysoką kompatybilność i dokładność emulacji.

Brzmi rewelacyjnie, a jak to wygląda w praktyce?

Projekt zainicjowano z początkiem 2018r. i jak można się spodziewać po tak młodym emulatorze, pod wieloma względami daleko mu jeszcze do przytoczonych założeń autorów. Krył również nie będę, że po oględzinach, subiektywnie DobieStation budzi mieszane odczucia.

Ogólne informacje na stronach projektu sprawiają wrażenie, że program nie zgubił pieluch i funkcjonuje w powijakach jeszcze na etapie planowania. Będącej wisienką na torcie, aplikacji z przeznaczeniem na systemy mobilne brak, podobnie jak oficjalnego wydania plików wykonywalnych dla dużych komputerów.

Chcąc temat rozwinąć, sięgamy do źródła i tu miła niespodzianka. W projekcie dzieje się dużo i całkiem sporo zaimplementowano w kodzie. Widać też nacisk położony na jego przetwarzanie zgodnie z manierą maszyny pierwotnej. Niniejsze potwierdzają testerzy, których spostrzeżenia opublikowano w ramach oficjalnej listy kompatybilności. Zgodnie z nimi ok. 80% sprawdzonych tytułów uruchamia się z powodzeniem na programie w wersji przedpremierowej. Wynik sugerujący, że pod względem kompatybilności opisywany emulator może okazać się godnym konkurentem dla topowego PCSX2.

Testy praktyczne po kompilacji kodu nie rzucają jednak na kolana, ot predefiniowane i mało ergonomiczne sterowanie, interfejs z kilkoma podstawowymi opcjami oraz prędkość emulacji na poziomie średnio zdolnego żółwia. In plus wspomniane wcześniej kompatybilność, sporo tytułów nie sprawia większych problemów, zwisów brak, a obraz pozbawiony jest zbędnych artefaktów i…
…gdyby tak po wdrożeniu podstawowej funkcjonalności, zoptymalizować rekompilator JIT i doprawić sprzętową akceleracją, to osiągi mogły by okazać się bardziej niż zadowalające. Niestety, na dzień dzisiejszy jest to jedynie pieśń przyszłości i pobożne życzenie autora tekstu.

Podsumowując, bez oficjalnego wydania trudno chwalić DobieStation. Maksymalne osiągi dochodzące do 10.klatek po prostu odstraszają. Mimo to, aplikacja kusi świeżym podejściem, dynamicznym rozwojem, wysoką kompatybilnością i wspomnianymi na początku obietnicami. Z tego powodu warto obserwować projekt, wyczekując oficjalnego wydania i zmian wprowadzanych pod kątem optymalizacji. Może nie nastąpi to w okamgnieniu, ale zapewne mocno namiesza na scenie emulacji PlayStation2.

GALERIA

INFO

Status projektu:wstrzymany
Licencja:open source, GPL-3.0
Systemy:Linux, macOS, Windows
Pierwsze wydanie:styczeń 2018 r.
Ostatnie wydanie:lipiec 2021 r.
tabela: informacje dot. emulatora

POWIĄZANE TREŚCI

Aktualności:

Pliki:

Linki: