hps2x64

hps2x64 emulator running PS2 BIOS - image #0011 from PSEmu.pl :: recent news, latest files, free homebrew games, all you want in topic of PS2 emulation. Pliki, wiadomości, darmowe gry homebrew.

OPIS

hps2x64 to emulator PlayStation2 wchodzący w skład projektu pod nazwą Highly-Experimental Playstation Simulator x64 based systems. Niniejsza nomenklatura zastosowana została nie bez powodu, gdyż po pierwszym uruchomieniu odczuć można, że każda część przywołanej nazwy ma swe bezpośrednie przełożenie i wytłumaczenie na gruncie praktycznym. Rozbijając nazwę na części składowe opisałbym sprawę następująco:

  • Wysoce-Eksperymentalny – choć program działa i do złudzenia przypomina odpowiednik symulujący działanie pierwszego PlayStation, to jednak mocno pozostaje za nim w tyle. Niniejsze odnieść należy zarówno to funkcjonalności jak i kompatybilności programu.
  • Symulator PlayStation – projekt ma na celu w najdrobniejszych szczegółach oddać działanie oryginalnego systemu.
  • dla 64.bitowych systemów – aplikacja dostępna jest w wersji przeznaczonej dla 64.bitowych systemów z rodziny Windows. Dalsze dywagacje zbędne.

Przenosząc powyższe dywagacje na grunt czysto praktyczny, uwagę skupić należy na pierwszym z przytoczonych członów. Określenie wysoce-eksperymentalny idealnie tu pasuje, gdyż po uruchomieniu programu pozostaje spory niedosyt. Niby mamy znane z hps1x64 menu i te same bolączki, jak brak możliwości zapisania ustawień oraz obsługi klawiatury. Niby autor ten sam i ten sam przypadek tworzenia projektu w pojedynkę. Niby wszystkie przywary można przełknąć w oczekiwaniu na wersję finalną, tylko czemu uruchomić można jedynie BIOS i strzępy garażowego kodu. Chciałoby się więcej, ot tak i po prostu.

Z drugiej strony, przytoczone powyżej argumenty, bez większych przeszkód użyć można w obronie projektu. Autor nad emulatorem pracuje sam, brawo. Postępy prac w przypadku symulatora posuwają się powoli do przodu, jednak niezależnie od tempa zmiany są i projekt nie został porzucony. Działa tylko BIOS, ale to i tak więcej niż w przypadku emulatorów takich jak: NeutrinoSX2, orbum czy PS2emu.

Podsumowując, mając nadzieję na dużą porcję istotnych zmian przekładającą się na istotny wzrost kompatybilności programu, życzę autorowi projektu jak najlepiej, dziękując przy tym za dotychczasowy trud i pracę. Co się tyczy samego hps2x64, do czasu zaimplementowania funkcjonalności umożliwiającej uruchamianie komercyjnych gier, opisywany projekt należy rozpatrywać jako ciekawostkę i uruchamiać celem sprawdzenia najnowszych zmian, aniżeli z zamysłem ogrania jakiegoś tytułu z biblioteki gier przeznaczonych PlayStation2.

GALERIA

INFO

Status projektu:aktywny
Licencja:open source, GNU GPL
Systemy:Windows
Pierwsze wydanie:2012 r.
Ostatnie wydanie:bieżący rok
tabela: informacje dot. emulatora

POWIĄZANE TREŚCI

Aktualności:

Artykuły:

Pliki:

Linki: