Sterowanie w PCSX2

Tekst przedstawiający możliwości konfigurowania różnorakich kontrolerów (klawiatura, mysz, game-pad) pod emulatorami PS2 tj. PCSX2 za pomocą wtyczek: PADwinKeyb Driver, Zane’s Mouse Pad Plugin i SSSPSX PAD Plugin.

Podobnie jak w przypadku ePSXe również pod emulatorem PCSX2 konfiguracja sterowania jest dziecinnie prosta, gdyż sam proces przypisywania przycisków do kierunków i klawiszy funkcyjnych ogranicza się do kliknięcia w odpowiednie miejsce i wciśnięcia interesującego nas klawisza. Biorąc jednak pod uwagę mnogość kontrolerów i sposoby ich wykorzystania w różnorakich grach mamy sposobność by pobawić się kilkoma ustawieniami i tak, możemy skonfigurować emulator by korzystał z:

 1. Klawiatury
 2. Klawiatury + myszy
 3. Gamepada

I. Klawiatura

Jest to podstawowy i najczęściej występujący przypadek, w którym rolę kontrolera spełnia standardowa, dołączona do każdego komputera klawiatura. Jak to w przypadkach podstawowych bywa wszystko co nam potrzebne jest już w zestawi i tak z komputerem mamy dołączone urządzenia zwane z angielskiego keyboard a do emulatora PCSX2 mamy dołączoną wtyczkę o nazwie PADwinKeyb Driver do obsługi wspomnianego sprzętu. Cały zaś proces konfiguracji klawiery ogranicza się do:

 • do wybrania wtyczki PADwinKeyb Driver w oknie {Konfiguracja > Konfiguracja} emulatora
 • naciśnięcia przycisku Configure / Konfiguruj
 • wybranie zakładki PAD1 / PAD2 w oknie wtyczki
 • i skonfigurowanie poszczególnych guzików :] poprzez kliknięcie w miejsce oznaczone (L1, R2, Up, Down) i wciśnięcie interesującego nas przycisku na klawiaturze.
konfiguracja sterowania src01
Okno konfiguracyjne wtyczki PADwinKeyb Driver.

II. Klawiatura + mysz

Przypadek przeznaczony dla miłośników gier z gatunku: strategie, FPP, RPG-Maker itp., gdyż wykorzystanie gryzonia pozwala na swobodę i o wiele większa niż w przypadku klawiatury precyzję kontrolowania wskaźnika, co wierzcie mi bądź nie w grach tj. REZ, KillZone, MoH czy różnej maści arcadowych strzelankach bardzo się przydaje. Aby w pełni cieszyć się tytułową kombinacją kontrolerów należy zaopatrzyć się we wtyczkę sterowania o nazwie Zane’s Mouse Pad Plugin i wykonać kilka kroków instalacyjno-konfiguracyjnych, tj:

 • ściągnąć wtyczkę z działu Download
 • rozpakować plik *.dll z archiwum wtyczki do katalogu PLUGINS emulatora
 • wybrać wtyczkę Zane’s Mouse Pad Plugin w oknie {Konfiguracja > Konfiguracja} emulatora
 • nacisnąć przycisk Configure / Konfiguruj
 • skonfigurować poszczególne guziki :] poprzez kliknięcie w miejsce poniżej oznaczone (L2, Up, Start etc) i wciśnięcie interesującego nas przycisku na klawiaturze.
 • następnie skonfigurować obsługę myszy przez przypisanie poszczególnym czynnościom z sekcji „Mouse Settings” odpowiednich zachowań np. ruchowi myszy w górę (Up) ruch kursora w górę (UP z listy rozwijanej), wciśnięciu prawego klawisza myszy (RButton) akcji znajdującej się pod przyciskiem X na padzie (CROSS z listy rozwijanej), itd.
konfiguracja sterowania src02
Fragment okna konfiguracyjnego Zane’s Mouse Pad Plugin. Kliknij by powiększyć.

III. GamePad

Choćby nie wiem jak przyjemna i prosta była zabawa za pomocą klawiatury (i myszy) z własnego doświadczenia wiem, iż żadna konfiguracja tych kontrolerów nie jest w stanie zapewnić frajdy… ba, powiem więcej istnej rozkoszy płynącej z gry za pomocą GamePada (a najlepiej DualShocka :] ). Ponieważ sama konfiguracja nie różni się zbytnio od wcześniejszych przypadków można zaryzykować konfigurację sterowania za pomocą dwóch, opisanych powyżej przypadków -jedyna różnica zamiast wciskać klawisze na klawierce wciskamy guziczki na padzie. Okazać się może jednak, że np. niektóre przyciski nie działają, bądź brakuje opcji związanych z konfiguracją analogowych manipulatorów (potocznie zwanych gałkami lub grzybkami – w takim przypadku należy sięgnąć po wtyczkę SSSPSX PAD Plugin i wykonać następujące kroki:

 • ściągnąć wtyczkę z działu Download
 • rozpakować plik *.dll z archiwum wtyczki do katalogu PLUGINS emulatora
 • wybrać wtyczkę SSSPSX PAD Plugin w oknie {Konfiguracja > Konfiguracja} emulatora
 • nacisnąć przycisk Configure / Konfiguruj
 • wybrać interesującą nas zakładkę PAD1 / PAD2
 • przypisać przyciski pada do akcji… czyli wybrać interesującą nas akcje poprzez kliknięcie w miejsce z napisem (L2, Start, Right, Triangle, etc.) a następnie przez wciskamy guziczek :] na padzie.
konfiguracja sterowania src03
Fragment okna konfiguracyjnego SSSPSX PAD Plugin. Kliknij by powiększyć.

Tym oto sposobem dobrnęliśmy do końca artykułu poświęconego konfiguracji sterowania pod emulatorem PCSX2. Mam nadzieję, że konfiguracja kontrolerów nie sprawi Wam kłopotu, a znajomość poszczególnych wtyczek będzie przydatna w dalszej emulacyjnej przygodzie. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć miłego grania.