ISO PS2

Szybkie, proste i niezawodne tworzenie kopii bezpieczeństwa gier PS2 na nośniku DVD za pomocą darmowego i IMHO bezkonkurencyjnego programu DVD Decrytpter.

Emulacja systemu PlayStation2 jest rzeczywistością – od grudnia 2004 roku mamy możliwość bezproblemowego odpalania gier z tego systemu na komputerach PC, jednakże ilość obsługiwanych tytułów wciąż jest niewielka. Pociąga to za sobą konieczność ciągłej pracy nad zwiększeniem kompatybilności emulatorów, czyli umożliwienie uruchomienia jak największej liczby gier. Takie podejście wydaje się jak najbardziej racjonalne, aczkolwiek wiele osób wychodzi z założenia, iż podstawą emulacji powinna być prędkość i musze przyznać ze jest w tym trochę prawdy. Powstaje więc pytanie co zrobić by emulacja PS2 zyskała na prędkości? Otóż odpowiedzi jest kilka – poczekać na zoptymalizowana wersję PCSX2 lub innego emulatora PS2, zainwestować w sprzęt komputerowy za kilka(dziesiąt) tysięcy złotych lub napisać własny zoptymalizowany (pod kątem jakiegoś tytułu) emulator. Jeżeli jednak Bozia nie obdarowała Nas cierpliwością, umiejętnościami programistycznymi lub grubym portfelem pozostaje ostatnia deską ratunku czyli zrzucenie… znaczy się… wykonanie kopii bezpieczeństwa gry na dysku twardym :] W końcu jakby na problem nie spojrzeć w 99% przypadków dysk twardy jest szybszy aniżeli napęd CD czy DVD, toteż zrzucenie gry na HDD wydaje się być najszybszym i najtańszym sposobem na zyskanie kilku fps’ów czy skrócenie czasu loadingów.

W przeciwieństwie do wysłużonego szaraczka tworzenie obrazów ISO gier dla systemu PlayStation2 może sprawić pewne problemy. Głównym, problematycznym czynnikiem w tej kwestii jest fakt, że większość gier na PS2 wydanych zostało na nośniku DVD. Niektórzy powiedzą „Co w tym trudnego – odpalam Alkohol 120%, wrzucam grę do napędu i w kilka minut mam obraz”… Brzmi banalnie, ale czy na pewno to takie proste? Cóż, okazuje się że nie. Po pierwsze Alkohol 120% jest programem komercyjnym i jeśli chcecie z niego legalnie korzystać to musicie zapłacić – już widzę kontrargument, jaki wysuniecie, ale wierzcie mi, że są osoby, które chcą lub są zmuszone korzystać jedynie z legalnego oprogramowania. Po drugie niewidoczne na pierwszy rzut oka zabezpieczenia nieraz dadzą Wam w kość – zrzucacie grę, odpalacie na emu, niby wszystko pięknie, niby bez error’ów, niby wszystko chodzi, jeśteście już w połowie gry, aż tu nagle, bum, siup, cup, gra z niewiadomych przyczyn się zawiesza i ani myśli ruszyć dalej – zła kopia, porysowana płyta, błąd emulatora? Nie to tylko zabezpieczenia. W końcu, po trzecie, jeśli pragniecie odpalić grę za pomocą wtyczki innej niż Linuzapppz ISO CDVD (która jedna z nielicznych obsługuje pliki *.mdf) to musicie użyć dodatkowego oprogramowania do zamountowania obrazu w napędzie wirtualnym. Jak widać problemów może być masa… Co w takim razie zrobić? Po jakie oprogramowanie sięgnąć? Jak radzić sobie z zabezpieczeniami? Jak szybko i bezproblemowo wykonać kopię bezpieczeństwa gry na nośniku DVD?

Odpowiedź na te pytania brzmi – DVD Decrypter. Cóż to takiego? Otóż, DVD Decrypter to program autorstwa LIGHTNING UK! służący do tworzenia kopii bezpieczeństwa płyt DVD i jak wynika z moich osobistych doświadczeń program wręcz wspaniale radzi sobie z grami PS2 na tymże nośniku. Co więcej program ma kilka innych ciekawych zalet:

 • jest prosty w obsłudze ( może nie tak intuicyjny jak Alkohol, ale wciąż prosty )
 • tworzy obrazy w wielu formatach, m.in. *.iso, *.bin, *.cdr, *.dvd, *.img, *.nrg
 • posiada masę ciekawych opcji dla zaawansowanych użytkowników
 • bezproblemowo współpracuje z większością napędów CD/ DVD
 • potrafi tworzyć pliki *.mds do stworzonych wcześniej obrazów
 • genialnie radzi sobie z zabezpieczeniami
 • potrafi zmienić etykietę ISO
 • jest całkowicie darmowy

Ale się rozpisałem, dajmy jednak spokój przydługim wstępom i przejdźmy do rzeczy czyli do samego programu DVD Decrypter i procesu zrzucania gry DVD na HDD. Otóż, aby zrzucić grę z nośnika DVD na dysk twardy należy:

1) Zaopatrzyć się w program DVD Decrypter [czyt. pobrać go z naszego Download’u]

2) Zainstalować i uruchomić program na swoim komputerze, a następnie

3) Przełączyć go w tryb czytania płyty wybierając z menu {Mode > ISO > Read} ew. wciskając przycisk {R} w głównym oknie programu.

Przełączanie Decrypter'a do trybu odczytu

4) Tym oto sposobem okno DVD Decrypter’a powinno wyglądać jak poniżej. Teraz wkładamy płytkę DVD z grą do napędu DVD-ROM/RAM

Główne okno Decrypter'a w trybie odczytu

5) A w przypadku, gdy mamy więcej niż jeden napęd DVD za pomocą rozwijanej listy [oznaczonej na rys. jako A] wybieramy interesujące nas urządzenie

Wybór napędu

6) Kolejnym krokiem będzie wybór nazwy obrazu i miejsca gdzie będzie on zapisany, w tym celu klikamy na przycisk [oznaczony na rys. jako B], wybieramy lokalizację, wpisujemy nazwę pliku i klikamy zapisz.

Wybór ścieżki i nazwy obrazu

7) Jeśli wykonamy wszystkie czynności prawidłowo okno DVD Decryptera będzie wyglądało następująco.

Główne okno Decrypter'a przed procesem zrzutu

8) A duża ikona [oznaczona na rys. jako C] na dole okna jest teraz kolorowa/aktywna. Jak się łatwo domyśleć wystarczy ją kliknąć aby rozpocząć proces zrzucania zawartości płyty DVD na dysk twardy.

9) Po kliknięciu owej ikony wyskoczy nam okienko przedstawiające postęp w zrzucaniu obrazu – wyświetlające informacje o czasie zgrywania, wielkości danych etc. W momencie gdy pasek „Complete” zostanie wypełniony do końca i wyświetli wartość 100%, a aplikacja wyświetli informacje o zakończeniu kopiowania nasze ISO będzie gotowe. Teraz tylko wystarczy zatwierdzić komunikat i…

Okno Decrypter'a wyświetlające info podczas zrzutu

10) wysunąć płytę klikając na przycisku „E” [oznaczonym na rys. jako D]

Opcja wysuwania tacki napędu DVD

Tym oto sposobem własnoręcznie stworzyliśmy kopie bezpieczeństwa gry DVD na dysku twardym. Na zakończenie artykułu pozwolę sobie zaprezentować Wam kilka ważnych uwag:

 • dla bezproblemowej pracy programu warto zainstalować w systemie sterowniki ASPI
 • program DVD Decrypter służy do backup’owania płyt DVD – za jego pomocą nie zrzucicie płyty CD-R(W)
 • program DVD Decrypter ma multum opcji konfiguracyjnych dostępnych po wybraniu {Tools > Settings} z menu nawigacyjnego, jednakże osobom nie obeznanym w temacie odradzam zabawy nimi – domyślne ustawienia są optymalne, a nieprawidłowy dobór opcji może spowodować nieprawidłowe tworzenie kopii bezpieczeństwa.