P.E.Op.S. CDVD Driver v.1.2

Wstęp

W chwili, gdy pisze te słowa wtyczka P.E.Op.S. CDVD Driver jest najlepszym i najbardziej zaawansowanym pluginem przeznaczonym do obsługi napędów CD/DVD dla PCSX2 i innych emulatorów systemu PS2. Co prawda wywodzi się wprost od swej poprzedniczki przeznaczonej dla emulatorów PSX, ale dzięki temu (oraz kilku modyfikacją): radzi sobie doskonale z czytaniem wszelkiej gier wydanych zarówno na nośnikach CD jak i DVD, posiada największa wśród wtyczek CD/DVD gamę opcji konfiguracyjnych, a wszyscy którzy mieli styczność z jej poprzedniczkom nie będą mieli kłopotów z konfiguracji. Osobom, które po raz pierwszy stykają się z pluginem autorstwa grupy P.E.Op.S. polecam lektórę poniższego tekstu, w którym postaram się przedstawić i opisać poszczególne opcje modułu… Zaczynamy.

Instalacja

Podobnie jak w przypadku większości pluginów instalacja ogranicza się do rozpakowania pliku *.dll z archiwum do podfolderu PLUGINS emulatora.

Konfiguracja P.E.Op.S. CDVD Driver
Podstawowa konfiguracja pluginu P.E.Op.S. CDVD Driver.

Konfiguracja

Ze względu na dużą ilość opcji konfiguracyjnych opis pluginu P.E.Op.S. CDVD Driver podzielimy na następujące części:

1) Ustawienia Podstawowe:

Interface – Ponieważ plugin został zaprojektowany do pracy z różnymi wersjami systemu Windows masz możliwość wybrania interfejsu odpowiedniego dla systemu z jakiego korzystasz.

  • W9X/ME – ASPI SCSI Commands – Opcja przeznaczona dla użytkowników systemu Win 95, 98, 98SE oraz ME. Teoretycznie inne wersje systemu Windows również mogą korzystać z tej opcji, jeśli zainstalowano uprzednio sterowniki ASPI, jednakże praktyka pokazuje, że taka operacja spowodować może pewne komplikacje.
  • W2K/XP – IOTCL SCSI Commands – Opcja przeznaczona dla użytkowników systemów Windows NT, 2000, oraz XP.

Drive – Opcja „napęd” raczej nie wymaga komentarza. Jeśli jednak ktoś miałby problemy profilaktycznie napiszę, że po wybraniu odpowiedniego interfejsu powinna znaleźć się tu litera Twojego napędu CDRom / DVD. Jeśli masz więcej niż jeden napęd (np. masz w komputerze CD-RW i DVD) wybierz z listy ten, z którego masz zamiar korzystać.

Caching Mode – opcja używana jest do przyśpieszenia pracy czytnika (a tym i emulacji) przez tymczasowe przechowywanie danych w pamięci RAM. Plugin oferuje pięć trybów buforowania:

  • None – Najwolniejszy tryb, w którym dane bezustannie pobierane są bezpośrednio z czytnika, czytaj buforowanie jest wyłączone
  • Read Ahead – Tryb co prawda nie działa na kilku napędach, ale umożliwia przechowywanie w pamięci więcej niż jednego sektora danych przez co znacząco odciąża czytnik i przyśpiesza emulację.
  • Async – Ten tryb oprócz jednoczesnego sczytywania kilku sektorów pobiera w tym samym czasie dodatkowe informacje, co okazuje się niezwykle przydatną opcją w czasie odtwarzania wstawek filmowych gdy oprócz plików ze strumieniem wideo odczytywane są również pliki XA przenoszące podkład audio dla filmików.
  • Thread – Tryb jest odpowiednikiem Async przeznaczonym dla interfejsu IOTC, czyli systemów Windows NT, 2000, XP.
  • Smooth Read – Niektóre czytniki mają problemy ze sczytywaniem pewnych sektorów z PSXowych płyt (chodzi głównie o wstawki filmowe i dźwięk XA). Jeśli więc uświadczysz nieprzyjemnych skoków w czasie odtwarzania animowanych sekwencji i wszystkie powyższe tryby zawiodły powinieneś wypróbować „Smooth Read”.

Use Additional 4 MByte Data Cache – Zaznaczając tę opcję zarezerwujesz dodatkowe 4MB pamięci na przechowywanie danych z napędu CD/DVD co przyśpieszy pracę napędu, a przez to samej emulacji. Co więcej w przypadku niektórych gier tj. „Legend of Mana” obszar ten zostanie zarezerwowanych dla danych wielokrotnie sczytywanych z CD, co dodatkowo usprawni działanie czytnika.

2) Ustawienia dodatkowe

Try to limit speed – Nie wszystkie napędy wspierają tą opcję, jeśli jednak okaże się że szczęśliwie Twój napęd to robi, to zaznaczenie ”Speed Limitation”, a następnie wybranie odpowiedniej wielkości z listy znajdującej się po prawej stronie spowoduje ograniczenie prędkości odczytu napędu do wybranej wielkości, dzięki czemu chociażby wyciszysz pracę czytnika.

Don’t Wait Till Drive is Ready – Domyślnie plugin komunikuje się z napędem sprawdzając czy np. włożono płytę do napędu. Niestety nie wszystkie czytniki odpowiadają na nawoływania wtyczki i w rezultacie widzisz czarny ekran 🙁 Jeśli więc podejrzewasz, że Twój napęd należy do ów mało komunikatywnej grupy lub chcesz zyskać kilka sekund przy starcie emulatora zaznacz tą opcję, dzięki czemu plugin nie będzie czekał na odpowiedzi od Twojego CD/DVD i bez pytania będzie rozkręcał płytę w napędzie.

Check try state – Co prawda opcja nie została dokładnie sprawdzona, jednakże w zamierzeniu powinna sprawdzać czy tacka Twojego napędu została wsunięta, czy też nie. Ze względu na fakt, iz opcja nie jest do końca sprawdzona pozostawmy ją wyłączoną.

Try Again on Reading Error – Zaznaczenie tej opcji i wpisanie odpowiedniej wielkości (od 1 do 10) w okienko po prawej spowoduje, że w momencie gdy plugin natrafi na błąd odczytu płyty (wynikający choćby z porysowanej powierzchni) ponowi odczyt danego sektora. Bardzo przydatna opcja.

Show Message Box on Read Error – Włączenie tej opcji spowoduje wyświetlenie informacji o błędzie odczytu płyty. Funkcja działa również z opisaną powyżej opcją.

3) Opcje dodatkowe

Use PPF patches – Opcja nie zaimplikowana w obecnej wersji wtyczki. Występuje we wtyczce dla emulatorów PSXa i prawdopodobnie znajdzie się kiedyś w wersji dla PCSX2 i innych emulatorów systemu PS2

Subchannel reading – Opcja nie zaimplikowana w obecnej wersji wtyczki. Występuje we wtyczce dla emulatorów PSXa i prawdopodobnie znajdzie się kiedyś w wersji dla PCSX2 i innych emulatorów systemu PS2

… i to by było na tyle jeśli chodzi o opis wtyczki P.E.Op.S. CDVD Driver – mam nadzieję, że dzięki artykułowi przybliżyłem Wam temat zaawansowanej obsługi napędu CD/DVD pod emulatorem PSCSX2 i kilka pojęć z nim związanych. Na tym zakończę, życząc Wszystkim miłej zabawy.