Tekst przedstawiający możliwości konfigurowania różnorakich kontrolerów (klawiatura, mysz, game-pad) pod emulatorami PS2 tj. PCSX2 za pomocą wtyczek: PADwinKeyb Driver, Zane’s Mouse Pad Plugin i SSSPSX PAD Plugin.
Podobnie jak w przypadku ePSXe również pod emulatorem PCSX2 konfiguracja sterowania jest dziecinnie prosta, gdyż sam proces przypisywania przycisków do kierunków i klawiszy funkcyjnych ogranicza się do kliknięcia w odpowiednie miejsce i wciśnięcia interesującego nas klawisza. Biorąc jednak pod uwagę mnogość kontrolerów i sposoby ich wykorzystania w różnorakich grach mamy sposobność by pobawić się kilkoma ustawieniami i tak, możemy skonfigurować emulator by korzystał z:
- Klawiatury
- Klawiatury + myszy
- Gamepada
I. Klawiatura
Jest to podstawowy i najczęściej występujący przypadek, w którym rolę kontrolera spełnia standardowa, dołączona do każdego komputera klawiatura. Jak to w przypadkach podstawowych bywa wszystko co nam potrzebne jest już w zestawi i tak z komputerem mamy dołączone urządzenia zwane z angielskiego keyboard a do emulatora PCSX2 mamy dołączoną wtyczkę o nazwie PADwinKeyb Driver do obsługi wspomnianego sprzętu. Cały zaś proces konfiguracji klawiery ogranicza się do:
- do wybrania wtyczki PADwinKeyb Driver w oknie {Konfiguracja > Konfiguracja} emulatora
- naciśnięcia przycisku Configure / Konfiguruj
- wybranie zakładki PAD1 / PAD2 w oknie wtyczki
- i skonfigurowanie poszczególnych guzików :] poprzez kliknięcie w miejsce oznaczone (L1, R2, Up, Down) i wciśnięcie interesującego nas przycisku na klawiaturze.
II. Klawiatura + mysz
Przypadek przeznaczony dla miłośników gier z gatunku: strategie, FPP, RPG-Maker itp., gdyż wykorzystanie gryzonia pozwala na swobodę i o wiele większa niż w przypadku klawiatury precyzję kontrolowania wskaźnika, co wierzcie mi bądź nie w grach tj. REZ, KillZone, MoH czy różnej maści arcadowych strzelankach bardzo się przydaje. Aby w pełni cieszyć się tytułową kombinacją kontrolerów należy zaopatrzyć się we wtyczkę sterowania o nazwie Zane’s Mouse Pad Plugin i wykonać kilka kroków instalacyjno-konfiguracyjnych, tj:
- ściągnąć wtyczkę z działu Download
- rozpakować plik *.dll z archiwum wtyczki do katalogu PLUGINS emulatora
- wybrać wtyczkę Zane’s Mouse Pad Plugin w oknie {Konfiguracja > Konfiguracja} emulatora
- nacisnąć przycisk Configure / Konfiguruj
- skonfigurować poszczególne guziki :] poprzez kliknięcie w miejsce poniżej oznaczone (L2, Up, Start etc) i wciśnięcie interesującego nas przycisku na klawiaturze.
- następnie skonfigurować obsługę myszy przez przypisanie poszczególnym czynnościom z sekcji „Mouse Settings” odpowiednich zachowań np. ruchowi myszy w górę (Up) ruch kursora w górę (UP z listy rozwijanej), wciśnięciu prawego klawisza myszy (RButton) akcji znajdującej się pod przyciskiem X na padzie (CROSS z listy rozwijanej), itd.
III. GamePad
Choćby nie wiem jak przyjemna i prosta była zabawa za pomocą klawiatury (i myszy) z własnego doświadczenia wiem, iż żadna konfiguracja tych kontrolerów nie jest w stanie zapewnić frajdy… ba, powiem więcej istnej rozkoszy płynącej z gry za pomocą GamePada (a najlepiej DualShocka :] ). Ponieważ sama konfiguracja nie różni się zbytnio od wcześniejszych przypadków można zaryzykować konfigurację sterowania za pomocą dwóch, opisanych powyżej przypadków -jedyna różnica zamiast wciskać klawisze na klawierce wciskamy guziczki na padzie. Okazać się może jednak, że np. niektóre przyciski nie działają, bądź brakuje opcji związanych z konfiguracją analogowych manipulatorów (potocznie zwanych gałkami lub grzybkami – w takim przypadku należy sięgnąć po wtyczkę SSSPSX PAD Plugin i wykonać następujące kroki:
- ściągnąć wtyczkę z działu Download
- rozpakować plik *.dll z archiwum wtyczki do katalogu PLUGINS emulatora
- wybrać wtyczkę SSSPSX PAD Plugin w oknie {Konfiguracja > Konfiguracja} emulatora
- nacisnąć przycisk Configure / Konfiguruj
- wybrać interesującą nas zakładkę PAD1 / PAD2
- przypisać przyciski pada do akcji… czyli wybrać interesującą nas akcje poprzez kliknięcie w miejsce z napisem (L2, Start, Right, Triangle, etc.) a następnie przez wciskamy guziczek :] na padzie.
Tym oto sposobem dobrnęliśmy do końca artykułu poświęconego konfiguracji sterowania pod emulatorem PCSX2. Mam nadzieję, że konfiguracja kontrolerów nie sprawi Wam kłopotu, a znajomość poszczególnych wtyczek będzie przydatna w dalszej emulacyjnej przygodzie. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć miłego grania.