SaPu`s CD-ROM Plugin 1.0

Wstęp

Sapu`s CDR (podobnie jak Xeven`s CDR) jest pluginem przeznaczonym dla średnio-zawansowanych użytkowników emulatora ePSXe. Jeśli więc zaczyna Cię denerwować ubogi, wewnętrzny moduł ePSXe i chcesz spróbować czegoś nowego, a jednocześnie nie chcesz być przygnieciony masą informacji jakie dostarcza np. wyczka grupy P.E.Op.S. powinieneś wypróbować właśnie ten plugin.

Instalacja

Podobnie jak w przypadku większości pluginów instalacja ogranicza się do rozpakowania pliku *.dll z archiwum do podfolderu PLUGINS emulatora.

Podstawowa konfiguracja pluginu SaPu's CD-ROM
Rys. Podstawowa konfiguracja pluginu SaPu’s CD-ROM.

Konfiguracja

Również nie należy do najtrudniejszych, a to dzięki opcji autodetect, którą oferuję plugin dla każdej z dostępnych sekcji (stąd właśnie stwierdzenie, że wtyczka jest przeznaczona dla średnio-zaawansowanych użytkowników). Do prawidłowego skonfigurowania pluginu wystarczy ustawić wszystko na „Autodetect” jak pokazano na screenie. Osoby chcące poeksperymentować powinny pozmieniać poszczególne opcje dostosowując je do własnych potrzeb – co powinien ułatwić dostępny poniżej opis.

Opis: Plugin SaPu’s CD-ROM oferuje następujące opcje konfiguracyjne:

Drive Selection – Jeśli plugin pracuje poprawnie (oraz poprawnie zainstalowano sterowniki ASPI) powinieneś zobaczyć w tym miejscu listę napędów zainstalowanych w Twoim komputerze. Opcja „Autodetect” zaś, automatycznie wybierze napęd, w którym umieszczono płytę z PSXową grą.

Interface Type – Ponieważ plugin został zaprojektowany do pracy z różnymi wersjami systemu Windows masz możliwość wybrania interfejsu odpowiedniego dla systemu z jakiego korzystasz lub pozostawienie to pluginowy poprzez wybór opcji Autodetect.

  • ASPI – ta opcja przeznaczona jest dla użytkowników Windowsa 95 / 98 / 98SE / Me lub innych wersjach na których zainstalowano sterowniki ASPI.
  • IOTCL/SCSI – Ta opcja jest dostępna jeśli pracujesz pod kontrolą Windows NT, 2000, XP. Wybierz ją jeśli nie chcesz korzystać ze sterowników ASPI bądź po prostu nie masz ich zainstalowanych (lub nie potrafisz ich zainstalować 🙂
  • IOTCL/RAW – opcja przeznaczona dla użytkowników systemu W2k/XP, których napędy nie radzą sobie z żadnym trybem „Read Mode” po wybraniu opcji „IOTCL/SCSI”

Read Mode – z rozwijanej listy należy wybrać jeden z czterech trybów odczytu nośnika, zależnie od napędu jaki posiadamy. Oczywiście możemy zwalić całą robotę na wtyczkę wybierając z listy „Autodetect”.

  • SCSI_BE – najbardziej kompatybilny i najczęściej używany tryb, wspierany przez większość nowych napędów CD-ROM/DVD (i sam interfejs ATAPI).
  • SCSI_28 – stary tryb, najczęściej używany przez starsze napędy oraz urządzenia SCSI.
  • SCSI_D8 – niestandardowy tryb używany głównie przez niektóre napędy PLEXTOR`a.
  • SCSI_D4 – niestandardowy tryb używany głównie przez niektóre napędy NEC`a.

Caching Level – opcja używana jest do przyśpieszenia pracy czytnika (a tym i emulacji) przez tymczasowe przechowywanie danych w pamięci RAM. Plugin oferuje trzy tryby buforowania:

  • Disabled – Buforowanie jest wyłączone, Dane bezustannie pobierane są bezpośrednio z czytnika. Najwolniejszy tryb
  • Enabled, Read One Sector – Tryb działający na wszystkich czytnikach polegający na przechowywaniu w pamięci tylko jednego sektora danych.
  • Enabled, Prefetch Multi Sectors – Tryb co prawda nie działa na kilku napędach, ale umożliwia przechowywanie w pamięci więcej niż jednego sektora danych przez co znacząco odciąża czytnik i przyśpiesza emulację.
  • Enabled, Prefetch with Async Reads – Ten tryb oprócz jednoczesnego sczytywania kilku sektorów pobiera w tym samym czasie dodatkowe informacje, co okazuje się niezwykle przydatną opcją w czasie odtwarzania wstawek filmowych gdy oprócz plików ze strumieniem wideo odczytywane są również pliki XA przenoszące podkład audio dla filmików.

Cache Size – Opcja pozwala na ustalenie ilości bloków pamięci przeznaczonej do buforowania, gdzie 1 blok = 64 Kbajtów. Przydzielenie duża ilość pamięci na Caching znacznie przyśpieszy działanie napędu, a tym samym emulacji. Pamiętaj jednak, że równocześnie zapychasz pamięć i na komputerach wyposażonych w małą ilość RAMu efekt może być odwrotny – zamiast przyśpieszenia emulacji uzyskasz jej zwolnienie.

Track ISO9660 File System – dzięki włączeniu tej opcji plugin dokładnie rozpozna strukturę danych przechowywanych na CDku, dzięki czemu będzie wiedział w jaki sposób kierować dane do buforowania by uzyskać maksymalną prędkość odczytu.

To by było na tyle jeśli chodzi o opis wtyczki SaPu’s CD-ROM – mam nadzieję, że dzięki artykułowi przybliżyłem Wam choć trochę temat obsługi napędu CD-ROM i kilka pojęć z nim związanych.