F.A.Q.

Problemy z ePSXe
Jak zainstalować / skonfigurować / uruchomić ePSXe?
Ciągle wyskakuje mi błąd „Thunk Connecting failed”.
Emulator pracuje zbyt szybko / wolno.
Problem ze sterowaniem.
Problem z płytą…
Zabezpieczenia.
Sterowniki…

Problemy z grami
Gry ściągnięte z internetu.
Problem z kompatybilnością.
Chrono Cross i ePSXe 1.6.0.
Final Fantasy 9 w wersji PAL
Gran Turismo 2 i ePSXe 1.5.2.
Zacinające się XenoGears

Inne
Skąd ściągnąć BIOS / ISO ?
Plik AbbbC nie chce się ściągnąć!
GPU / ISO / Plugin – czy to po chińsku?
Czemu nie podajemy swoich maili?

Problemy z ePSXe

Jak zainstalować / skonfigurować / uruchomić ePSXe?
Po pierwsze musisz zaopatrzyć się w niezbędne pliki: emulator, pluginy (przynajmniej po jednym obsługującym wideo, dźwięk i napęd CD/DVD) oraz BIOS (nawet nie pytaj :). Rozpakuj ePSXe do dowolnego katalogu (np. C:PSXe\), upewnij się że w katalogu emulatora znajdują się następujące podfoldery: BIOS (służy do przechowywania plików biosu), MEMCARDS (służy do przechowywania save`ów zwanych potocznie memorkami), PATCHES (służy do przechowywania PPF`ów – specjalnych łat do gier) , PLUGINS (służy do przechowywania zew. modułów), SNAP (służy do przechowywania zrzutów ekranów), SSTATES (służy do przechowywania plików szybkiego zapisu). Następnie rozpakuj pozostałe pliki do odpowiednich folderów – jak się można łatwo domyśleć: bios do katalogu BIOS, a pluginy do PLUGINS. Zwróć uwagę, że pluginy są przechowywane jako pliki dll więc jeśli nie zaznaczysz odpowiedniej opcji w eksploratorze windows nie będą one widoczne dla systemu. Teraz wystarczy uruchomić emulator (plik ePSXe.exe) i skonfigurować poszczególne moduły – opis tych czynności znajdziesz w dziale Artykuły.
do góry

Ciągle wyskakuje mi błąd „Thunk Connecting failed”.
Usuń pliki `subTsgMSCD16.dll` oraz `subTsgMSCD32.dll` z katalogu z Puginami (…PSXe\Plugins\).
do góry

Emulator pracuje zbyt szybko / wolno.
Mamy tu dwa przypadki:
1) Gry chodzą za wolno – źle skonfigurowany emulator, brak sterowników, za słaby sprzęt
2) Gry chodzą za szybko – włącz opcję `FPS Limit` i ustaw ją na `Autodetect`, gdyby nie zadziałało przełącz się na tryb Manual i ręcznie wpisz liczbę fps`ów (50>gry PALowe, 60>gry NTSC) w odpowiednie miejsce.
do góry

Problem ze sterowaniem.
Jeśli gra, którą uruchomiłeś nie reaguje (zarówno po jakimś czasie np. po wyjściu z menu, lub od samego początku) na wciskanie przycisków na kontrolerze (klawiatura, pad itd.) prawdopodobnie ustawioną masz opcję obsługi analogowego kontrolera, z której dany tytuł nie korzysta – wciśnij klawisz => F5 <= by przełączyć się do trybu cyfrowego. Ewentualnie w przypadku używania klawiatury wybierz tryb > Digital only < w ustawieniach sterowania {Config> GamePad > Pad1}, a trybu > Digital/Analog < używaj jedynie w przypadku gier wymagających takiego sterowania (np. Ape Escape).
do góry

Problem z płytą…
Emulator ePSXe może :: nie uruchamiać danego tytułu / zwalniać / powodować zacięcia :: z powodu problemów z czytnikiem (np. w przypadku porysowanej płyty). Zanim zadasz pytanie upewnij się czy Twój problem nie jest związany właśnie z wadliwym działaniem napędu – sprawdź czy problem nadal istnieje po zrzuceniu zawartości płyty do obrazu ISO. Ma to również inne walory tj.: przyśpieszenie emulacji czy ominięcie niektórych zabezpieczeń.
do góry

Zabezpieczenia.
Kolejnym powodem występowania błędów mogą być zabezpieczenia w postaci danych subkanałowych na oryginalnych płytach, które najczęściej stosowane są przy różnorakich wersjach językowych gier (Niemieckie, Hiszpańskie itd. itd) W niektórych przypadkach zabezpieczenia całkowicie uniemożliwiają granie, jednakże większość z nich można obejść dzięki opcji sczytywania przez CDRom/DVD danych subkanałowych, zrzucenie gry do ISO czy wykorzystanie plików PPF (które można znaleźć np. TUTAJ).
do góry

Sterowniki…
ePSXe może :: wyświetlać błędy / nie uruchamiać się / wolno działać / wyświetlać grafikę z błędami i w niskiej rozdzielczości :: w przypadku gdy nie masz zainstalowanych odpowiednich sterowników. Zanim więc zadasz pytanie na forum upewnij się, że masz w aktualne sterowniki karty graficznej (co jest szczególnie ważne w przypadku posiadaczy kart firmy nVidia i ATI oraz użytkowników systemu WinXP) oraz sterowniki ASPI (dostępne w Downloadzie pod nazwą ForceASPI).
do góry

Problemy z grami

Gry ściągnięte z internetu.
Jeśli masz problemy z grą ściągniętą z internetu, w dodatku jest to rip (wersja, z której usunięto część danych np. filmiki i muzykę) to jest bardzo prawdopodobne, że wina nie leży po stronie winodows`a, emulatora czy ustawień tylko jest wynikiem złego zrzucenia / zripowania płyty. Oczywiście równie prawdopodobne jest, że gra będzie chodzić bez problemów. Jednakże informuje, że na pytania dotyczące ISO z i-netu nie będę odpowiadał (szkoda czasu i zachodu) – najlepsze co można zrobić w takiej sytuacji to zaopatrzyć się w pełną wersję gry na CD, co nie jest rzeczą ani trudną, ani kosztowną – zajrzyj np. na Allegro, gdzie za kilka(naście) srebrników kupisz oryginalne tytuły na PSXa.
do góry

Problem z kompatybilnością.
Jeśli wciąż nie możesz uruchomić jakiegoś tytułu choć wypróbowałeś już wszystkie możliwe pluginy i ustawienia to istnieje możliwość, że gra, którą próbujesz odpalić jest po prostu nieobsługiwana przez emulator. Aby sprawdzić czy tytuł jest obsługiwany przez ePSXe udaj się na łamy serwisu NGEmu
do góry

Chrono Cross i ePSXe 1.6.0.
Jak się okazało, nowa wersja ePSXe oznaczona numerkiem 1.6.0 choć poprawiła obsługę kilkunastu tytułów to nie ustrzegła się pojawienia nowych błędów. Jeden z nich występuje właśnie przy obsłudze togo tytułu i objawia się przez zatrzymanie emulacji w trakcie „rzucania” Elementali (potocznie zwanych czarami). Aby rozwiązać wspomniany problem (a także inne) należy odpalić CC na poprzedniej (1.5.2) wersji emulatora. Po więcej informacji na temat ePSXe i CC odsyłam Was do działów Kompatybilność i {Artykuły > Konfiguracje}.
do góry

Final Fantasy 9 w wersji PAL
Ze względu na występujące w oryginalnej, PALowej wersji Final Fantasy 9 zabezpieczenia tytuł ów może się w ogóle nie uruchamiać, bądź przy jego obsłudze może pojawiać się szereg błędów – choćby w postaci zacinających się wstawek filmowych. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań tegoż problemu:
Jako plugin CDR należy wybrać wtyczkę P.E.Op.S. CDR Driver i podczas jej konfiguracji wybrać opcję „read subchannels” dostępną w sekcji „Subchannel reading”.
Za pomocą pluginu P.E.Op.S. CDR Driver utworzyć pliki danych subkanałowych SBI/M3S i włączyć ich obsługę w czasie grania w FF9
Zrzucić grę do obrazu ISO za pomocą programu CloneCD (+ profil LibeCrypt) z odczytem danych subkanałowych.
Ściągnąć z TEJ strony lub poszukać w zasobach internetu (najlepiej przez google.pl wpisując choćby „Final Fantasy 9 +PPF”) pliku PPF i skorzystać z niego.
do góry

Gran Turismo 2 i ePSXe 1.5.2.
Powszechnie znanym i wielokrotnie omawianym problemem jest obsługa PAL-owej wersji gry GT2 pod emulatorem ePSXe 1.5.2 (gra zacina się po wyświetleniu loga). Co ciekawe istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tej kwestii, a o wszystkich przeczytać można w TYM TEMACIE.
do góry

Zacinające się XenoGears
Od niepamiętnych czasów ePSXe miało kłopoty z tym tytułem. Co więcej niektóre problemy przetrwały do dnia dzisiejszego. Jednym z nich jest zawieszanie się emulatora podczas sceny „wspomnienia z przeszłości”. Aby ominąć o problem należy przy rozpoczęciu tej sceny wcisnąć klawisz F7 w rezultacie czego „zatrzyma się” podkład muzyczny. Po zakończeniu sceny można na powrót włączyć muzyczkę ponownie wciskając klawisz F7.
do góry

Inne

Skąd ściągnąć BIOS / ISO ?
Zadawanie takich pytań to jak prośba o kulkę w łeb /żartuję/ 😉 …A tak na serio… Jeśli nie chcesz by strona była zamknięta, lub aktualnie nie masz kilku tysięcy złotych, które mógłbyś nam ofiarować na założenie i utrzymanie serwera oraz domeny nie zadawaj tego typu pytań. Zamiast tego rusz głową, użyj wyszukiwarki internetowej tj. google.pl lub programu P2P i znajdź samodzielnie interesujące Cię pliki np. jeden z BIOSów – SCPH7502 lub SCPH1001.
do góry

Plik AbbbC nie chce się ściągnąć!
Nie ma co się irytować to nic nadzwyczajnego zważywszy, że wszyscy coś ściągają :] Dlatego zamiast popadać w paranoję i zawalać nas zgłoszeniami proponuję: po pierwsze wyłączyć program wspomagający ściąganie bo pliczki są małe a tego typu soft może powodować problemy, po drugie uzbroić się w cierpliwość, zerknąć na forum posłuchać muzyczki i po pięciu minutach sprawdzić czy problemy techniczne mineły i plik jest dostępny, po trzecie gdy wszystkie metody zawiodą nalezy zawiadomić Nas o problemie wysyłając jedno, powtarzam jedno zgłoszenie niedziałającego pliku.
do góry

GPU / ISO / Plugin – czy to po chińsku?
Hmm… prawie :] Wymienione wyżej zwroty to terminologia związana z tematem emulacji, często używana zarówno na łamach strony jak i forum. Jeśli więc jesteś początkującym emu-fanem i chcesz zrozumieć/przyswoić sobie najbardziej powszechne definicje zapraszam gorąco do lektury naszego >> SŁOWNICZKA <<
do góry

Czemu nie podajemy swoich maili?
A kto lubi spam? Wszystkie problemy, pytania i spostrzeżenia dotyczące zarówno serwisu czy emulatorów należy kierować na łamy Forum. Natomiast kwestie związane z współpracą ze stroną, wymianą bufonów itd. należy zgłaszać przez opcję Prywatna Wiadomość (dostępną po zarejestrowaniu na forum), ewentualnie przez GG jeśli jesteśmy dostępni.
do góry