duckstation

Duckstation PS1 emulator logo, image at PSEmu.pl - recent news, latest files and more PS1 Emulation, emulacja, wiadomości, emulatory, gry homebrew.

OPIS

Duckstation to świeży, bo datowany na koniec 2019 r. projekt, który w teorii opartej na wypowiedziach autorów skupia się na zapewnieniu maksymalnej grywalności, możliwie największej prędkości emulacji oraz stabilnych publikacjach.

W praktyce, tytułowy duckstation to emulator PlayStation, wydawany w wersji developerskiej na wszystkie popularne systemy operacyjne i zapewniający wsparcie nowej technologii w niezwykle intuicyjny oraz efektowny sposób.

Powyższe przekłada się na szczegółową specyfikację programu, która w najistotniejszych kwestiach obejmuje:

  • rekompilator JIT dla 64.bitowych procesorów;
  • możliwość zmiany taktowania procesora konsoli;
  • wsparcie dla interfejsów D3D11, OGL(ES)3, OGL Vulkan;
  • wbudowana korekcja geometrii i tekstur;
  • obsługa shaderów;
  • wsparcie dla kontrolerów z wibracjami;
  • wsparcie kontrolerów NeGcon i symulacja GunCon za pomocą myszy;
  • obsługa cheatów w formacie libretro i PCSXR;
  • wbudowany edytor memorycardów i importer zapisów gier;
  • nowoczesne GUI napisane w QT i SDL;
  • otwarty kod i binarki dla najpopularniejszych systemów;
  • wsparcie libretro core pod systemami Linux i Windows;

Wracamy do praktyki.

Duckstation jest ładny i intuicyjny, interfejs oparty na QT zapewnia masę opcji do zabawy, a zaawansowana konfiguracja umożliwia dopasowanie działania programu do indywidualnych potrzeb użytkownika. Liczba dostępnych zakładek, rozwijanych list i ptaszków może początkowo przytłoczyć, niemniej wszystkie ustawienia są pogrupowane i łatwo dostępne z poziomu jednego okna ustawień. Co za tym idzie, wystarczy kilka kliknięć, żeby z programowych ustawień odwzorowujących wygląd oryginalnych gier przeskoczyć na „hi-endowe” ustawienia wykorzystujące dedykowane shadery, korekty PGXP i generowanie obrazu wielokrotnie przewyższającego pierwotną rozdzielczość.
Dzięki zastosowaniu rekompilatora JIT dedykowanego architekturze x86-64 i AArch64 oraz wsparciu interfejsu Vulkan, emulator świetnie sprawuje się na smartfonach z średniej półki, a uruchomienie aplikacji na 64.bitowym Linuxie jest prostsze niż w przypadku wersji przeznaczonej dla systemów Windows.
W kwestii kompatybilności programowi też nie można wiele zarzucić – co miałem to uruchomiłem bez większych przeszkód, a deficyt czasu jaki mógłbym poświęcić na głębsze testy nie pozwala mi wypowiedzieć się szczegółowo w tej kwestii.

Podsumowując, duckstation to godny uwagi emulator, który czerpie co najlepsze z dotychczasowego dorobku sceny, jednocześnie wprowadza w temat powiew świeżości, nowe trendy i aktualną technologię.

GALERIA

INFO

Status projektu:aktywny
Licencja:open source, GNU GPL
Systemy:Android, iOS, Linux, macOS, Windows
Pierwsze wydanie:listopad 2019 r.
Ostatnie wydanie:bieżący rok
tabela: informacje dot. emulatora

POWIĄZANE TREŚCI

Niusy:

Pliki:

Linki:

Jeden komentarz do “duckstation”

  1. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na oficjalnej stronie projektu, duckstation gwarantuje bezproblemową pracę pod kontrolą systemu Windows10, nie dając takiej gwarancji dla poprzednich wersji okienek.
    Sprawdziłem, po instalacji stosownych bibliotek/aktualizacji uruchomienie emulatora na Windows7 oraz Windows8.1 nie stanowi większego problemu.

Możliwość komentowania została wyłączona.