Avocado

Avocado PS1 emulator Logo, image at PSEmu.pl - recent news, latest files and more PS1 Emulation, emulacja, wiadomości, emulatory, gry homebrew.

OPIS

Avocado to stosunkowo nowy projekt, którego celem jest stworzenie współczesnego emulatora PlayStation. Zgodnie z zamierzeniem autora, aplikacja czerpać ma z aktualnych dobrodziejstw techniki, docelowo uruchamiając gry z szaraka na popularnych platformach sprzętowych pracujących pod kontrolą współczesnych systemów operacyjnych.

Jak Jakub Czekański przełożył powyższe założenia na kod i doznania organoleptyczne towarzyszące działaniu programu?

Otóż, jest nieźle…

Jak na przedprodukcyjną wersję programu, okraszoną listą zmian nieprzekraczającą tysiąca pozycji, Avocado sprawuje się bardzo przyzwoicie. Kompatybilność na poziomie 70% to bardzo dobry wynik. Występujące sporadycznie artefakty graficzne nie utrudniają zabawy. Prędkość emulacji zapewnia komfortową rozgrywkę zarówno na dużym komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym. Zastosowany interfejs pozwala na łatwy dostęp do najistotniejszych opcji, możliwość ich zmiany w trakcie rozgrywki i jest po prostu ciekawy.

Co by nie popaść w zachwyty, należy zaznaczyć że emulator ma swoje mankamenty. Bez aktualnych sterowników i bibliotek uruchomieniowych włączenie emulatora pod Windowsem spełza na niczym. Podobnie próba korzystanie z pamięci przenośnej powoduje krasz. Chwalny powyżej UI świetnie sprawdza się na komputerach, zaś na Androidzie utrudnia proces konfiguracji i jako takiej obsługi programu. Mobilnej apce solidnie ujmuje brak sterowania ekranowego. Problematyczna obsługa danych subkanałowych oraz ustawiona sztywno na 60Hz synchronizacja zniechęcają do uruchomiania gier wydanych w naszym (europejskim) regionie.

Można by tak dalej wymieniać uwagi i napotkane niedociągnięcia… ale po co?
Garść mankamentów, które zapewne zostaną dopracowane przed oficjalnym wydaniem to słaby argument w dyskusji, gdzie po drugiej stronie barykady stoją: świeże podejście, nietypowe rozwiązania i nowy projekt pochodzący ze swojskiego biało-czerwonego podwórka.

GALERIA

INFO

Status projektu:wstrzymany
Licencja:open source, GNU GPL
Systemy:Android, Linux, macOS, Windows
Pierwsze wydanie:sierpień 2018 r.
Ostatnie wydanie:wrzesień 2023 r.
tabela: informacje dot. emulatora

POWIĄZANE TREŚCI

Niusy:

Pliki:

Linki: