Delta

Czym różni się gra z PC`ta od tej z PSX`a? Pierwszą różnicę zauważymy zaraz po umieszczeniu płyty w napędzie. W przypadku PC-towskiej giery przeważnie na ekranie pojawia się kolorowe menu z kilkoma opcjami (Install, Readme, Odwiedź stronę producenta, itd., itd.). Po zainstalowaniu gry opcja Install przeważnie zamienia się w Play co umożliwia odpalenie gry zaraz po włożeniu CD do napędu. Co prawda po włożeniu odpowiedniej płyty do napędu konsoli gra sama startuje, ale jeśli włożymy tą samą płytkę do napędu komputera – nic się nie dzieje. Można oczywiście przeglądać zawartość płyty, skopiować ją na dysk itd., ale automatyczny start gry nie jest możliwy. Jednak czy na pewno?

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzał program Delta. Pomimo swego małego rozmiaru jest to narzędzie, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Czym jest Delta – jest to niewielka aplikacja, która wskakuje na tray (okolica zegara na pasku zadań 🙂 twojego windows`a i czeka. Niby nic ciekawego, ale wystarczy włożyć do napędu płytę PSX, a aplikacja pokaże swoje możliwości. W zależności od jej skonfigurowania aplikacja może:

– wyświetlić menu kontekstowe zawierające opcje tj.:

  • Import Game Config File
  • Run ePSXeCutor
  • Run the Batard
  • Run ePSXe
  • Don`t do Anything

– Automatycznie uruchomić jedną z powyższych opcji

– Uruchomić grę

Najlepszą opcją jest oczywiście automatyczne uruchomienie gry, jednakże nie jest to takie proste. Aby można było automatycznie uruchamiać gry, należy wpierw zaimportować konfigurację pluginów dla wybranego tytułu. Konfigurację taką należy przygotować i wyeksportować za pomocą opisywanego poprzednio ePSXeCutor (osoby czytające teksty powinny już wiedzieć jak to zrobić, pozostałych odsyłam do tekstu o ePSXeCutorze). Wróćmy jednak do automatycznego startu – wybieramy z menu opcję importu pliku konfiguracyjnego, wskazujemy go w menu kontekstowym i wwala gra startuje. Co ciekawe gra zachowuje się jak typowa, widdows`owa aplikacja – naciśnięcie klawisza escape powoduje automatyczne wyjście z programu (należy więc uważać co się naciska :), itd. Co lepsze, kolejne włożenie (tej) płyty do napędu spowoduje automatyczne uruchomienie gry, menu zostaje pominięte. W czym tkwi piękno owej aplikacji? Niech pomyśle:

  • współpracuje z ePSXe
  • ma ogromne możliwości konfiguracyjne. W połączeniu z ePSXeCutor można przypisać kilku(nastu) grom tą samą konfiguracje, lub każdej osobną – gra nie działa z jakimś plugsem, no problemo uruchomisz ją z innym – wybierając odpowiednią konfigurację.
  • można wybrać sobie dowolną ikonkę na trayu (mała opcja ale cieszy)
  • inne opcje wspomniane powyżej.

Cóż jak widać, uruchamianie gier spod PSX`a może być równie proste i w pełni zautomatyzowane jak w przypadku tych dla PC`ta. Skłaniam się nawet do konkluzji, że w przypadku gier spod PSX`a wygląda to sporo lepiej, ale taki osąd pozostawiam każdemu z Was. Na tym stwierdzeniu zakończę, życząc miłego użytkowania programu.

Aha, zapomniałbym. Zarówno program Delta, jak i ePSXeCutor oraz pliki spolszczające (coś dla niepełnosprawnych językowo [bez obrazy – też jestem jednym z Was { Ich bin /w_m/ – jedyne zdanie jakie znam w tym języku }] 🙂 można pobrać z działu Download.